
Naujausios
Dėl butelio kilo grėsmė viešbučio verslui
Šiaulių savivaldybė panaikino licenciją verstis prekyba alkoholiu viešbučio „Šaulys“ restoranui. Arūnas Šiaurys, viešbučio savininkas, tikina, kad savivaldybės įsakymą skųs teismui, nes dėl vieno butelio sužlugdyti viešbučio verslą yra nelogiška. Teisme jau metus bylinėjasi ir kavinė-baras “Kišenė“.
Nijolė KOSKIENĖ
nikos@skrastas.lt
Koją pakišo „Bobelinė“
Pareigūnai, pasirinktinai „Šaulio“ restorano bare patikrinę kelis butelius, “Bobelinės“ butelį aptikto be įsigijimo dokumentų. Valstybinė alkoholio ir tabako kontrolės tarnyba (VATKT) nubaudė viešbutį valdančią bendrovę “Lietavira“ 1000 litų bauda, o Šiaulių savivaldybės administracija panaikino licenciją.
„Čia didelė problema visoje Lietuvoje, kai dėl butelio atimamos licencijos visam restoranui, nors nuo savininko tai visiškai nepriklauso — juk tą butelį bet kas gali pastatyti“, — “Šiaulių kraštui“ sakė A. Šiaurys.
Anot savininko, nė vienas barmenas neprisipažino atnešęs butelį be įsigijimo dokumentų, todėl visi trys buvo nubausti — turėjo atlyginti 1000 litų baudą.
„Licencijos panaikinimas mums reikštų, kad turime uždaryti restoraną, kuris reikalingas viešbučiui, kaip oras. Viešbutis pagal žvaigždutes privalo turėti restoraną“, — sakė A. Šiaurys.
Verslininkas tvirtino tokį sprendimą skųsiąs teismui.
Klasika
„Čia klasika, Vilniuje nuolat vyksta tokie dalykai. Absurdas, ką daro tarnyba“, — “Šiaulių kraštui“ sakė Evalda Šiškauskienė, viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė.
Ji dar kartą priminė: „Jei mūsų nariai skaitytų mūsų informaciją, ten aiškiai pasakyta, kad sumokėjus baudą, reikia kreiptis į teismą ir per 30 dienų apskųsti nutarimą“.
Pasak E. Šiškauskienės, dažnai restoranas net nežino, kad nebeturi licencijos, ir ši žinia būna kaip perkūnas iš giedro dangaus.
„Jie gauna baudą, susimoka, ramiai sau kvėpuoja, o VATKT-as automatiškai nusiunčia raštą į savivaldybės paslaugų skyrių, kuris automatiškai naikina licenciją — dažnai be įspėjimo“, — sakė E. Šiškauskienė.
Vilniuje panašaus pobūdžio bylos esą skaičiuojamos šimtais. Pasak asociacijos prezidentės, dauguma atvejų bylos teisme yra laimimos. Jei ne — savininkai priversti nubaustą įmonę uždaryti ir atsidaryti naują.
Žino, ką daro
Kristina Bernotienė, Šiaulių savivaldybės Ekonomikos skyriaus vyriausioji specialistė patikino, kad savivaldybė pagal galiojančią tvarką turi vykdyti VATKT nutarimus be jokių komentarų: privalo atimti licenciją, kaip ir priklauso pagal įstatymą.
„Skelbiama, kad visi restoranai greitai liks be alkoholio. Bet jei daro pažeidimus, jei atsineša savo alkoholį ir prekiauja — tai žino, ką daro“, — mano valdininkė.
Iki šiol, pasak specialistės, Šiauliuose į analogišką situaciją yra pakliuvusi kavinė „Kišenė“. Kol vyksta teismas, savivaldybės įsakymo vykdymas yra sustabdytas ir kavinė alkoholiu prekiauja.
K. Bernotienė tikra dėl bylos baigties: „Jie laimėti negali, nes mes teisūs“.
Bylinėjasi metus
Violeta Dovidauskienė, kavinės-baro „Kišenė“ administratorė, dėl licencijos su Šiaulių miesto savivaldybe bylinėjasi nuo pernai rugsėjo.
Anot verslininkės, koją pakišo menkniekis: alaus statinės etiketėje pažymėtas įkirpimas neatitiko galiojimo datos pagal sąskaitą (skyrėsi mėnesiu). „Tai grynai techninė klaida“, — sakė V. Dovidauskienė.
Kavinė, pasak verslininkės, per Utenos policijos komisariatą kreipėsi į tiekėją „Švyturys— Utenos alus“, kuris atsiuntė atsakymą, kad tai galėjusi būti techninė klaida, bet esą neįrodoma. Verslininkės nuomone, didmeninkai taip pat bijo prisipažinti klydę, nes jiems gresia dar didesnės baudos.
„Jei nelaimėsime, teks užsidaryti arba kurti kitą įmonę, nes negalime leisti sau prabangos nedirbti“, — sako V. Dovidauskienė.
Šiaulių miesto apygardos administracinis teismas kol kas priėmė palankų Savivaldybei sprendimą, teismo nutartį verslininkė apskundė apeliaciniams teismui.
KLASIKA: Tai, kad viešbučio „Šaulys“ restoranui už pažeidimus savivaldybė atėmė licenciją verstis prekyba alkoholiu, vilniečiai kolegos vadina klasika.
PROBLEMA: „Juk tą butelį bet kas gali pastatyti“, — sakė viešbučio savininkas Arūnas Šiaurys.
Redakcijos archyvo nuotr.
Protingumo kriterijai
Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas šių metų sausį išaiškino Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatą: teismas turi galimybę vadovautis teisingumo, protingumo kriterijais ir nuspręsti, kad sankcija — licencijos galiojimo panaikinimas — įmonei neturi būti taikoma, nes dėl tam tikrų itin svarbių aplinkybių yra akivaizdžiai neproporcinga (neadekvati) padarytam teisės pažeidimui ir dėl to neteisinga.
Šaltinis: Alkoholio kontrolės įstatymas (aktuali redakcija 2008 01 21)