Lietuvos Valstybė turės kompensuoti seserims žalą

Lietuvos Valstybė turės kompensuoti seserims žalą

Lietuvos Valstybė turės kompensuoti seserims žalą

Šiaulių apygardos teismas vakar padėjo tašką Naujojoje Akmenėje gyvenančių seserų Sandros Rimanovos ir Vitalijos Rymanovos civilinėje byloje. Lietuvos Valstybė už atsakingų institucijų klaidas, teismo nutartimi, seserims turės sumokėti pusketvirto šimto tūkstančių litų.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Nutartis — ieškinys pagrįstas

Šiaulių apygardos teismas, išnagrinėjęs 19-metės S. Rimanovos ir 20-metės V. Rymanovos civilinius ieškinius — milijono litų kompensaciją už abiejų seserų neteisėtą išvežimą į JAV bei grąžinimą į Lietuvą prieš jų valią — nusprendė tenkinti iš dalies. Teismas S. Rimanovai iš Lietuvos Valstybės priteisė pusantro šimto tūkstančių litų, V. Rymanovai — du šimtus tūkstančių litų.

Civilinę bylą išnagrinėjęs teismas nustatė, kad valstybės institucijos netinkamai, pažeisdamos kai kuriuos įstatymus, atliko veiksmus, dėl kurių į JAV išvežtos ir prieš pačių valią sugrąžintos seserys patyrė moralinę skriaudą bei psichologinius išgyvenimus.

Teismo nutartyje pažymima, kad ypač dėl netinkamų valstybės institucijų veiksmų nukentėjo V. Rymanova. Prieš kelerius metus sugrąžinta į Lietuvą ir motinos buitį, bei sužinojusi, jog grįžti į Ameriką nebegalės, mergina patyrė dvasinį sukrėtimą. Dėl to ji išgyveno stiprią depresiją, ne kartą gydėsi psichiatrijos įstaigose, mėgino žudytis.

Šiaulių apygardos teismas šioje civilinėje byloje priėmė ir dar vieną, atskirą, nutartį. Teismas nusprendė pateikti prašymą Generalinei prokuratūrai dėl baudžiamosios bylos iškėlimo bei kaltų asmenų — valstybės institucijų veikimo arba neveikimo — nustatymo.

Nutartį ieškovėms praneš advokatas

Vakar, skelbiant teismo nutartį, ieškovės nedalyvavo. Į teismą neatvyko ir ieškovių atstovė jų motina Gražina Kareivienė.

S. Rimanovos advokatas Valdas Valkauskas sakė, jog teismo posėdyje merginos nedalyvavo dėl mokslų bendrojo lavinimo mokykloje — pernelyg vėlai vakar pasibaigusios pamokos.

Advokato nuomone, teismo sprendimas nukentėjusioms merginoms sumokėti dviejų ir pusantro šimto tūkstančių litų kompensacijas, yra teisingas.

„Mes to ir siekėme, — vakar sakė V. Valkauskas. — Esmė ne tame, kokia suma. Esmė tame, kad teismas nustatė, jog mūsų ieškiniai teisingi, o Valstybės klaidos — akivaizdžios. Svarbu, kad teismas apgynė nukentėjusiųjų interesus.“

Advokatas sakė dar nežinantis, ar mažesnes, negu reikalavo, kompensacijas gavusios seserys Sandra ir Vitalija skųs teismo sprendimą — dėl to esą turinčios apsispręsti jos pačios.

Sesėms prisitaikyti nesiseka

Iš namų Jungtinėse Amerikos valstijose, kur praleido devynerius metus, į Lietuvą sugrąžintos seserys S. ir V. Rymanovos prašė, kad valstybė už padarytą moralinę žalą joms sumokėtų milijoną litų. Vykusių teismo posėdžių metu abi seserys nekart teigė, kad pinigai -- kompensacija už sugriautą gyvenimą.

Į Lietuvą sugrąžintos merginos patyrusios šoką. Be to, seserys esą buvo priblokštos sužinojusios, kad į Lietuvą jos, nekalbančios lietuviškai ir nepažįstančios Naujojoje Akmenėje gyvenančios savo motinos, grąžintos visam laikui.

„Mes nežinojome, kaip gyventi Lietuvoje, mūsų gyvenimas buvo sumaišytas, — žurnalistams po teismo posėdžių ne kartą yra sakiusi 19 metų V. Rymanova. — Amerikoje buvau pabaigusi devynias klases. Čia mėginau tęsti mokslus vakarinėje mokykloje, bet man nesisekė, buvo labai sunku perprasti lietuvių kalbą. Kasdien grįžusi namo verkdavau, nes mokykloje iš manęs juokdavosi. Mane kamuoja didelė depresija. Aš nenoriu čia gyventi“.

V. Rymanova sakė su metais jaunesne seserimi pinigų reikalaujančios tam, kad galėtų pabaigti mokslus anglų mokykloje ir susikurti gyvenimą.

Ypač sunkiai prie vargano gyvenimo biologinės motinos šeimoje sekasi prisitaikyti vyresnėlei Vitalijai — ją kankina depresija. Sunkią ligą išgyvenanti mergina net bandė žudytis vaistais, vėliau net iškrito per balkoną iš ketvirtojo aukšto.

Iš Globos namų — į Ameriką

Devyniolikmetė S. Rimanova ir metais už ją vyresnė sesuo V. Rymanova 1996 metais iš Šiaulių globos namų „Šaltinis“ kartu su dar aštuoniais vaikais iš visos šalies pagal Lietuvos našlaičių fondo projektą “Širdis į širdį“ buvo išvežtos į Jungtines Amerikos valstijas.

Septyni mažamečiai netrukus buvo įvaikinti. Seserys Rymanovos ir dar viena mergaitė neįvaikintos, nes nebuvo sutvarkyti būtini dokumentai.

Šiaulių globos namuose „Šaltinis“ augusių mergaičių motina ilgai nesutiko pasirašyti įvaikinimui reikalingų dokumentų. Po ilgų derybų girtaujanti motina vis dėlto davė sutikimą įvaikinti dukteris. Jos sutikimas galiojo tik laikinai.

Uždelsus įvaikinimo procedūrą, įkalinimo įstaigoje atsidūrusi mergaičių motina G. Kareivienė per įvairias institucijas Lietuvoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose ėmė ieškoti dukterų. Paieškos ilgai nedavė jokio rezultato. 2004-aisiais abi mergaites pavyko aptikti augančias šeimoje Mičigano valstijoje.

2005 metais amerikiečių Hughesų šeima dar kartą paprašė motinos sutikimo įsivaikinti abi seseris. Tačiau G. Kareivienė nesutiko. Motina pareikalavo abi merginas išsiųsti į Lietuvą.

Tais pačiais metais Vitalija ir Sandra buvo sugrąžintos į Lietuvą.

NUTARTIS: kažkada iš Šiaulių globos namų „Šaltinis“ į Ameriką išvežtoms seserims Vitalijai (viduryje) Rymanovai ir Sandrai Rimanovai teismas vakar iš Lietuvos valstybės priteisė šimtatūkstantines sumas — kompensacijas už patirtą žalą. Šalia ieškovių — motina Gražina Kareivienė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

„Valstybės institucijos netinkamai, pažeisdamos kai kuriuos įstatymus, atliko veiksmus, dėl kurių į JAV išvežtos ir prieš pačių valią sugrąžintos seserys patyrė moralinę skriaudą bei psichologinius išgyvenimus“