Mažuosius nusikaltėlius užsiauginame patys

Mažuosius nusikaltėlius užsiauginame patys

Mažuosius nusikaltėlius užsiauginame patys

Šiaulietis Tadas pirmąjį nusikaltimą — plėšimą — įvykdė būdamas šešiolikos. Teistumų dabar jau pilnamečio, Pataisos namuose kalinčio Tado biografijoje — ne vienas. Psicholohai sako, kad nepilnamečiai nusikaltėliai — tarsi mūsų pačių veidrodis.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Pilnametystės gimtadienis — areštinėje

Savo pilnametystę — aštuonioliktąjį gimtadienį — Tadas prieš kelias dienas sutiko Šiaulių miesto policijos areštinėje. Iš jos atlikti bausmės už įvykdytą plėšimą šiaulietis buvo perkeltas į Pataisos namus.

Pirmąsyk Tadas nusikalto praėjusių metų vasario 6-osios vakarą. Jis, tada dar šešiolikmetis, su draugu Šiauliuose, Vilkaviškio gatvėje, apiplėšė ir sumušė iš baseino grįžtantį vaiką.

Ignoruodamas teismo skirtą bausmę, kurios vykdymo laikas atidėtas, Tadas ir toliau plėšė, vogė.

Auklėjamasios priemonės — mokytis, būti namuose nurodytomis valandomis — Tado neauklėjo. Nepilnamečio teistumai sekė vienas po kito.

Nepavyko Tado sutramdyti nė artimiausiems jo žmonėms — dėl nepilnamečio sūnaus įvykdomų nusikaltimų pasiaiškinti į ikiteisminio tyrimo įstaigas kviečiama jo motina sakiusi, jog Tadas tapęs neprognozuojamas, nesukalbamas.

Nusikaltimai

Tokių kaip Tadas — Lietuvoje šimtai. Nepilnamečiai plėšia, sukčiauja, vagia, prievartauja, smurtauja, žudo. Jie vartoja arba platina narkotikus, girtauja. Mūsų gyvenimo žiedai — stoja prieš mus pačius?

Teisėsauga liudija kraupią praktiką: nemažai nepilnamečių asmenų įvykdomų smurtinių nusikaltimų — sunkūs arba itin sunkūs, kartais tiesiog ciniški.

2006 metų birželio 30 dieną Šiaulių apygardos teisme už mažamečių seksualinę prievartą nuteistas penkiolikmetis Šiaulių rajono gyventojas. Šiemet bausmė skirta 17-mečiui, vienos Šiaulių specialaus ugdymo įstaigos moksleivį, kuris laikė pedofilo prievartaujamą dvylikametį.

2005 metais tuomet dar nepilnamečiai du vienos Šiaulių profesinės mokyklos moksleiviai Šiauliuose, Sevastopolio gatvės 13-ojo namo kieme, surengė mirtiną egzekuciją benamiui, kuris buvo daužomas ir spardomas. Nepilnamečiai egzekutoriai šokinėjo ant gulinčio vyro, o ant jo veido kojomis spardė smėlį.

2004 metais Joniškio rajone, Bivainmiškyje, nužudyti vyras ir moteris. Nusikaltimo vykdytojai — devyniolikmetis ir du nepilnamečiai — akmenimis traiškė apsvaigintus, kruvinus žmones, o paskui jų kūnus nuvilko nuo kelio ir paslėpė miške, o jų automobilį padegė.

2004 metų pavasarį Šiauliuose nepilnametis kartu su devyniolikmečiu diržu prie lentynos pririštą vyrą talžė tol, kol jis mirė nuo žaizdų. Nusikaltimo motyvas — aukos automobilis.

Prieš kelerius metus laužtuvu bejėgio pensininko galvą Šiaulių rajone suknežino jaunuoliai, Naujojoje Akmenėje ant žemės gulėjusį vyrą suspardė šešiolikmetis.

Nusikaltimai — vis sunkesni

Šiaulių mieste per pirmąjį šių metų pusmetį nusikalstamas veikas padarė 73 nepilnamečiai, per tą patį laikotarpį pernai — 68.

Šiaulių miesto vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos poskyrio vyriausiasis specialistas Aidas Steponaitis „Šiaulių kraštui“ konstatavo: nepilnamečiai, dažniausiai 16-17 metų, kasmet įvykdo vis sunkesnio pobūdžio nusikalstamas veikas.

„Formuojasi lyderiai, — sakė pareigūnas, — Jais stengiamąsi tapti visais toleruotinais ir netoleruotinais būdais. Kad ir kaip nenorėtume pripažinti — vaikai mokosi iš mūsų. Nesakau, kad jie perima tik neigiamus dalykus — jie tiesiog seka mūsų pavyzdžiu.“

Šiaulių miesto policijos įskaitoje šiuo metu yra 192 nepilnamečiai. Iš jų 179 asmenys įvykdę ne po vieną nusikalstamą veiką.

KOMENTARAS:

Vaikai — mūsų veidrodis

Nusikaltėliai jaunėja ir darosi vis žiauresni. Nužudymai dėl nieko, dėl menkaverčio turto ar tiesiog šiaip sau, pasismaginimui, be jokių motyvų. Kas priverčia ir kur šaknys, kad jauni žmonės tampa nieko nepaisančiais skriaudikais?

Šiaulietė psichiatrė Odeta BULVINAITĖ:

— Nepilnamečių nusikaltimai — labai skaudi visuomenės problema. Apie tai daug kalbama ir rašoma, bet dažniausiai konstatuojamas tik pats faktas ir jo mastai, o pamirštama kita pusė — šį reiškinį lemiantys veiksniai.

Pagrindinį vaidmenį jauno žmogaus auklėjime vis dėlto vaidina šeima. Ji lemia asmenybės formavimąsi, perduoda socialines vertybes, moko dorovės, moralės, vaikai mokosi iš tėvų, kurie juos gina. Jei šeimoje dažnas grubumas, žiaurumas, piktnaudžiavimas alkoholiu, jei yra auklėjimo klaidų ir blogos materialinės sąlygos, tai gali priversti prie nusikaltimo arba nusikalstamo elgesio modelio.

Ypač svarbus gresiančio nusikaltimo faktorius — jėgos panaudojimas šeimoje. Jei vaikas mato smurtą arba jį patiria, gali manyti, kad teisus yra visuomet tik stipresnis.

Ką reiškia nusikaltėlis iš geros šeimos? Gera šeima — tai duodanti vaikui materialinę gerovę? Bet galbūt šioje šeimoje yra socialinis apleistumas. Antai tėvai tiek įnikę į karjerą, tad vaikas, nors ir turi kompiuterį, yra pavalgęs bei gerai aprengtas, nesusietas emocinio ryšio.

Jauną žmogų formuoja ir mokykla. Jei mokykloje nesugebama suteikti reikiamų žinių, įsitikinimų, kurie nepilnametį nukreiptų visuomenei priimtino elgesio linkme, yra tikimybės, kad jis ateityje nusikals.

Problema — nepilnamečių neužimtumas. Nusikalstama veika įvykdoma, kai nepilnametis neranda savęs naudingoje veikloje.

Dar — neformalios grupuotės, kai jaunuoliai jungiasi į kompanijas. Dažniausiai tai būna vaikai, kurie turi problemų mokykloje arba namuose. Tokios grupuotės dažnai nebūna orientuotos į nusikalstamą elgesį, tačiau labai dažnai jos nariai nusikalsta, pavyzdžiui, neturėdami, ką veikti arba apsvaigę nuo alkoholio, narkotikų, kartais norėdami įgyti autoritetą tarp savo bendraamžių. Jie dažniausiai įvykdo neplanuotus, spontaniškus nusikaltimus.

Įtakos jauno žmogaus formavimuisi turi ir žiniasklaida bei teisėsaugos institucijos.

Negalima išskirti nei vieno veiksnio, kuris suformuoja paauglį-nusikaltėlį — veikia visuma. Beje, kalėjimas bręstančio žmogaus tikrai neauklėja, ir problemą išsprendžia tik laikinai. Vienas iš efektyviausių nepilnamečių auklėjimo būdų — viešieji darbai.

Tėvai, jei vaikas tapo paslaptingesnis, atžarus, nori būti užsidaręs savo kambaryje, atkreipkite dėmesį laiku. Kalbėkite su vaiku arba bent jau palikite jam galimybę rinktis. Prakalbinti paauglį nėra lengva, bet nors duokite jam suprasti, kad, jei jis panorės, jūs visuomet būsite šalia ir rasite laiko pasikalbėti. Jei prireiks, parodykite savo atžalą vaikų psichologui ar psichiatrui. Ir jokia čia gėda — didžiulė stiprybė yra parodyti savo silpnumą.

VEIDRODIS: Nepilnametis nusikaltėlis — suaugusių žmonių poelgių veidrodis ir netinkamo auklėjimo pasekmė.

PATARIMAS: Psichiatrė Odeta Bulvinaitė pataria tėvams, auginantiems atžalas, būti budresniais — svarbi kiekviena diena.

NUSIKALTIMAI: Šiaulių miesto policijos Prevencijos poskyrio vyriausiojo specialisto Aido Steponaičio teigimu, nepilnamečių įvykdomi nusikaltimai sunkėja.

Jono TAMULIO nuotr.

PAAUGLYSTĖ: Jaunų nusikaltėlių teismai — niūri kasdienybė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

„Kad ir kaip nenorėtume pripažinti — vaikai mokosi iš mūsų.“