Balionas pakilo nuo stogo

Balionas pakilo nuo stogo

Balionas pakilo nuo stogo

Penktadienį, rugsėjo 19 dieną, 18 valandų 20 minučių, pietinio rajono link pasuko oro balionas. Šis baliono skrydis įspūdingas — Šiauliuose, pirmą kartą Lietuvos oreivystės istorijoje, karšto oro balionas pakilo nuo stogo.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Dovana miestui

Oro balionas pakilo nuo mados ir laisvalaikio centro „Saulės miestas“ stogo. Šis centras ir buvo skrydžio iniciatorius.

Eligijus Barista, centro direktorius, pasiūlydamas idėją kilti nuo stogo, norėjo pranešti gerą žinią apie gražėjančius Šiaulius. O idėją palaikęs bendrovės „Oro balionai“ direktorius ir baliono pilotas, buvęs šiaulietis Vytautas Samarinas, skrydį nuo stogo priėmė kaip naują iššūkį — Lietuvoje to dar nebuvo.

V. Samarinui nuo stogo teko kilti tik Vokietijoje, iš automobilių stovėjimo aikštelės. „Nuo stogo kylama nedažnai — nepatogu ir rizikinga. Ant pastato yra ribota pakilimo erdvė ir aukštis, todėl visi oreivių veiksmai privalo būti tikslūs ir apskaičiuoti“, — sakė jis. Todėl ir pasiruošimo skrydžiui komandą sudarė šeši žmonės.

Paklaustas, į kokį aukštį pakils balionas, V. Samarinas, kurio vadovaujamas ekipažas pernai oro balionu įveikė didžiausią 350 kilometrų atstumą Lietuvoje, o 2006 metais su alpinistu Vladu Vitkausku pakilo į rekordinį 10078 metrų aukštį, šį kartą ilgio ir aukščio rekordų nežadėjo.

Ne tik todėl, kad pakilimas nuo stogo savaime yra rekordas. Debesų padas penktadienio vakarą buvo žemas, o pagal griežtas aviacijos taisykles į debesis įlisti arba skristi virš jų negalima. „Skrisime tik iki debesų — iki 500 metrų“, — sakė pilotas. Su juo pirmą kartą oro balionu skristi mados ir laisvalaikio centro direktorius E. Barista nepabūgo.

Skrydis pavyko

„Vėjas stiprokas, bet nebeviltiškas“, — apie pusę šešių vakaro konstatavo V. Samarinas.

Tačiau į orą pakilti jis planavo apie 19 valandą. Ne tik todėl, kad vakare (kaip ir ryte) vėjas būna silpniausias — saulė leidžiasi 19 valandų 30 minučių ir tamsiu (kaip ir vėjuotu) paros metu balionui nusileisti yra nesaugu.

Balionas skrydžiui ant prekybos centro stogo pradėtas ruošti likus keliolikai minučių iki 18 valandos.

Iš prie dviejų metrų aukščio visureigio prikabintos priekabos (bendras baliono vežančio transporto priemonės ilgis 8 metrai) krepšys ištrauktas ir baliono prikabinimui reikalinga įranga surinkta per keliolika minučių.

Prieš pradedant išvynioti patį balioną, V. Samarinas trims su juo skridusiems keleiviams davė trumpą, bet griežtą instrukciją — kaip ir per kiek laiko įlipti, kur sustoti ir kaip elgtis balionui leidžiantis.

18 valandų 05 minutės iš dėklo ištrauktas pats oro balionas. Jo išpūtimas ventiliatoriumi ir dujomis truko ne ką ilgiau — po 15 minučių keleiviai ir pilotas buvo krepšyje.

Balionas į orą pakilo ne iš pirmo karto — jį (kaip kaimonda ir baiminosi) blaškė vėjo gūsiai. Bet keletas bandymų truko ne ilgiau minutės. 18 valandų 20 minučių vėjas balioną nešė link pietinio miesto rajono.

Nelengva buvo nuo stogo per požeminį garažą išsiraityti ir nestandartiniam visureigiui (pilotas prisipažino, kad įvažiuodamas visureigis kliudė keletą draudžiamų ženklų, — aut. past.) — tai užtruko beveik pusvalandį.

Po pusės aštuontos vakaro susisiekėme su „Saulės miesto“ atstove spaudai Agne Počepovič. “19 valandų 43 minutės balionas nusileido už Bubių ir jau pakeltos šampano taurės“, — apie pirmąjį skrydį Lietuvoje nuo stogo informavo ji.

SKRYDIS: Rugsėjo 19-osios pavakare virš Šiaulių kybojo oro balionas.

INSTRUKCIJA: Patyręs pilotas Vytautas Samarinas keleivius instruktavo, kaip įsiropšti į balioną.

BANDYMAS: Dėl vėjo gūsių balionui pakilti iš pirmo karto nepavyko.

Jono TAMULIO nuotr.