Atbukusi visuomenė nepastebi žalos gamtai

Atbukusi visuomenė nepastebi žalos gamtai

Atbukusi visuomenė nepastebi žalos gamtai

Šiaulių fotografijos muziejuje veikia devintoji personalinė Šiaulių universiteto Menų fakulteto Dizaino katedros įkūrėjo ir vedėjo, profesoriaus, dizainerio Giedriaus Šiukščiaus darbų paroda „Šalutinis poveikis“. Joje — per 40 fotografijų, skaitmeninės grafikos ir grafinio dizaino kūrinių ekologijos tema.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Jaučia pilietinę pareigą

— Kodėl savo darbams pasirinkote būtent gamtos apsaugos temą?

— Labiau nei ekologija mane domina tik socialiniai procesai — visuomenės nužmogėjimas, materializacija, moralės principų pažeidinėjimas, politikų nusikalbėjimas. Tačiau nuo išvardintų dalykų man visuomet norisi sugrįžti prie gyvosios gamtos, kuri leidžia pailsėti ir išlaikyti savotišką balansą mano kūrybos svarstyklėse, nes tai yra tikra.

Gamtoje negaliu būti be fotoaparato, todėl poilsiaudamas joje pastebiu, kaip ji niokojama. Vietose, kuriose gimiau, augau (Ukmergės rajonas, Veprių miestelis), tekančiose upėse nebėra žuvies, nors iš vaikystės laikų menu, kad jos būdavo sočiai.

Žinoma, suprantu, kad dabar žmonės yra atbukę nuo gaunamos informacijos kiekio, tačiau jaučiu pilietinę pareigą atkreipti jų dėmesį į ekologijos problemas.

— Šios parodos pavadinimas primena vaistų lapeliuose sutinkamą paantraštę...

— Kaip kiekvieni vaistai turi šalutinį poveikį, taip ir mūsų visuomenės veikla daro šalutinį poveikį gamtai. Pernelyg įsitraukę į vartojimą, materialią kultūrą, nebepastebime, kaip kenkiame gamtai. Parodoje parodau šiukšles gamtoje, nuo žmonių veiklos žuvusius paukščius.

— Kas eina pirmiau: sumanymas, ką fotografuoti, ar objektas, o vėliau — tema?

— Beveik visuomet — 80-90 procentų mano darbų gimsta, ieškant objektų pagal išankstinį sumanymą. Šioje parodoje yra nemažai fotografijų, kuriose užfiksuoti negyvi paukščiai Baltijos jūros pakrantėje. Nė viena iš jų nėra surežisuota, prie nuotraukų net surašiau vietas — Karklė, Palanga, Klaipėda ir datas, kur ir kada jos darytos. Žinoma, ne visuomet pavyksta rasti tai, ko norisi. Todėl, pavyzdžiui, šioje parodoje galima išvysti ir keletą surežisuotų, postmodernistinių darbų. Beje, vieniems jie labai patinka, kitus šokiruoja.

— Taigi ši paroda nėra vientisa?

— Tema — viena, tačiau jos išraiška ne vienoda. Išskirčiau tris dalis. Pirma — estetiškai fotografijose pateiktos gamtos detalės. Antra dalis — plakatai ir improvizuotas 2009 metų kalendorius, kuriame — gamtos apsaugos motyvai, pavyzdžiui, ikrų indelis, padėtas šalia lašišos išpjautais viduriais. Trečia dalis — jau minėtos surežisuotos fotografijos su šiurpeliu. Šiuose darbuose, kaip visoje savo kūryboje, nevengiu sarkazmo, ironijos.

Dizaineriai didina vartojimą

— Esate Šiaulių miesto įvaizdžio kūrimo komisijos narys, kiek Šiauliams aktuali ekologijos tema?

— Mano gvildenamos problemos tinka bet kokiai valstybei ir jos miestui, juk žmonių niokojami žemė ir vandenys — tie patys. Deja, turiu pripažinti, kad minėtoje komisijoje, kuriai priklausau, nė karto nebuvo keliamas su ekologija susijęs klausimas, matyt, mieste dar yra žymiai daugiau kitokių neišspręstų problemų. Globalinės problemos mūsų komisijoje tiesiog nekeliamos ir tai nėra vien Šiaulių, tai — visos Lietuvos problema: pirmu smuiku mūsų šalyje groja politikai, o savo srities profesionalai, dalykininkai nustumti į antrą planą.

Būdamas dizaineris, matau šios srities problemas: užsakovų skatinami dizaineriai didina vartojimą, todėl dabar daug rašau ir kalbu apie ekodizainą.

— Kitąmet minėsite veiklos 30-metį, ar ta proga galima tikėtis dešimtos Jūsų autorinės parodos ar kūrybos apžvalgos?

— Didelę parodą ateityje tikrai planuoju, tačiau ją norėčiau surengti ne kitąmet, o po poros metų, pažymėdamas savo 50-metį ir atitinkamai — 31-erius kūrybinės veiklos metus. Manau, kad du trečdaliai tos parodos sudarys darbai socialinių procesų tematika, likę — ekologiniai.

IŠNAŠA: „... suprantu, kad dabar žmonės yra atbukę nuo gaunamos informacijos kiekio, tačiau jaučiu pilietinę pareigą atkreipti jų dėmesį į ekologijos problemas“.

DOVANA: Kolegos dizaineriai Giedriui Šiukščiui parodos ekologijos tema atidarymo proga įteikė simbolinę dovaną — kiaušinį su paukšteliu.

PLAKATAS: „Duok instinktui kelią“, — skelbia vienas iš G. Šiukščiaus ekologinių plakatų šūkių.

 

Jono TAMULIO nuotr.