
Naujausios
Šilumos kainą galima tik trupinti
EKSPERTAS BAZINĘ ŠILUMOS KAINĄ SUMAŽINTŲ TIK 0,6 CT
26 centai už kilovatvalandę. Tokią bazinę šilumos ir karšto vandens kainą 2009-2011 metams pasiūlė nepriklausomas ekspertas Vygintas Sidzikauskas, detaliai išnagrinėjęs „Šiaulių energijos“ pateiktus duomenis. Ekspertas rado galimybių nuo energetikų pasiūlyto tarifo numesti vos 0,6 cento. Po dvi valandas trukusio pristatymo, politikai pranešėjui paplojo, o šilumininkai padėkojo.
Nijolė KOSKIENĖ
nikos@skrastas.lt
Šiauliečiai — pirmieji
Bazinė kaina — tai pagrindinis dydis, kuriuo keletą metų vadovaujamasi skaičiuojant šildymo ir karšto vandens paruošimo. Šiauliečiai pirmieji Lietuvoje ėmėsi tvirtinti bazinę šilumos ir karšto vandens kainą 2009-2011 metams. Nauja kaina įsigaliotų ne anksčiau kaip nuo kitų metų gegužės, galiotų trejus metus, tačiau kas pusmetį galėtų būtų koreguojama.
Šiaulių miesto taryba, kurios kompetencija yra nustatyti bazinę kainą, pasamdė nepriklausomą energetikos reguliavimo ekspertą, technikos daktarą, nacionalinės vartotojų konfederacijos viceprezidentą Vygintą Sidzikauską. Šiam teko užduotis per šešias paras išnagrinėti „Šiaulių energijos“ pateiktą bazinės kainos skaičiavimo projektą ir pateikti Tarybai pastabas, kiek galima tarifą sumažinti.
V. Sidzikaukas, beveik dvi valandas detaliai įrodinėjęs kiekvieną poziciją dešimtųjų cento tikslumu, priėjo išvados, kad nuo įmonės pasiūlyto 26,58 c/kWh tarifo pagrįstai reikėtų sumažinti ne mažiau, kaip 0,6 cento už kilovatvalandę ir „realiai galima mąstyti apie 26 c/kWh“.
„Pridėjęs ranką prie širdies, galiu pasakyti, kad vartotojai nepagrįstai neturėtų būti apmokestinti“, — pareiškė ekspertas. Nuo lapkričio pradžios šiauliečiai turėtų mokėti patvirtintą 25,73 ct/1kWh mokestį už šilumą.
Vartotojai ginami
Anot V. Sidzikausko, kainų skaičiavimo metodikoje galioja pagrindinės šilumos ūkio ir energetikos įstatymo nuostatos: pirma, vartotojai turi būti ginami, antra, šilumos tiekimas turi būti organizuojamas mažiausiomis sąnaudomis ir trečia, turi būti skatinama efektyvi gamyba ir tiekimas.
Eksperto vertinimu, „Šiaulių energija“ neblogai parengė projektą, tačiau padarė keletą skaičiavimo netikslumų, kuriuos ištaisius (su tuo įmonė sutikusi) tarifą galima sumažinti.
Ekspertas įmonei nurodė didinti kuro deginimo efektyvumą, visų pirma, pietinėje katilinėje, peržiūrėti savų patalpų šildymo sąnaudas, pabrėžė, kad įmonės patiriami nuostoliai turi būti gerai matomi.
Anot V. Sidzikausko, jei Savivaldybė problemos dėl nuostolių nekels, šilumos tiekėjai įtrauks nuostolius į šilumos kainą, ir tiek, jei problemą kels — turės spręsti, ką daryti.
Pagal šilumos nuostolius kai kuriose katilinėse „Šiaulių energija“ esanti nepavydėtinoje padėtyje. Vien Šiaurinėje katilinėje šilumos nuostoliai viršija 45 procentus, Kairių — 35 procentus. Tuo tarpu šalies patiriamų nuostolių vidurkis yra 16,6 procento. “Šiaulių energijos“ atstovų teigimu, vietoj Šiaurinės kitąmet planuojama statyti automatizuotą vietinę katilinę, Kairiuose reikia modernizuoti trasas, tik kol kas nėra pinigų.
Dramatiška problema
Ekspertas paminėjo aštriausią problemą — dramatiškai kylančias dujų kainas. Dujos kas mėnesį brangta iki 100 litų už 1000 kubinių metrų. Šiai dienai dujų kaina siekia 1357 litus už kubą. Už dujas „Lietuvos dujoms“, “Dujotekanai“ reikia atsiskaityti griežtai kas 15 dienų, o pardavėjai į sutartį yra įsirašę drakoniškus — 0,06 cento į parą — delspinigius. Vartotojams gi jokių delspinigių nėra. “Šiaulių energija“, norėdama atsiskaityti už dujas, ima paskolas iš bankų, šiuo metu yra paimta 25 milijonai litų kreditų, per metus mokama iki kelių milijonų delspinigių. “Neužmirškime, kad delspinigius moka ir pensininkas, besišildantis prie radiatoriaus“ — priminė ekspertas.
Išnagrinėjęs darbo užmokesčio vidurkį, V. Sidzikauskas nustebo, kad Šiaulių šilumininkai (vidutinis atlyginimas — 2037 litai, neatskaičius mokesčių) velkasi šalies energetikų uodegoje ir uždirba 300 litų mažiau, negu šalies energetikų vidurkis. Ekspertas siūlė politikams net pagalvoti apie atlyginimų didinimą daugiau, negu leidžia metodika.
Kuo daugiau renovuotų namų, tuo aukštesnis tarifas
V. Sidzikauskas atkreipė dėmesį į augantį daugiabučių renovacijos procesą ir su tuo susijusias šilumos tarifo problemas. Eksperto siūlymas — remiantis skandinaviškomis metodikomis privalu griežtai nustatyti mokestį už instaliuotą galią. Tai yra, kad renovavus pastatą ir sumažinus vartojimo galią, šilumos tiekėjui ateitų signalas susimažinti savo apimtis ir atpiginti renovuotam namui tarifą.
„O dabar, mažėjant suvartojamos šilumos kiekiui, kyla šilumos kaina, ir visi — renovuoti ir nerenovuoti — turi mokėti didesnį tarifą. O turėtų būtų taip — įdėjau pinigus į langus, turiu mokėti mažiau“, — tvirtino nepriklausomas energetikos reguliavimo ekspertas.
ĮRODYMAS: V. Sidzikauskas, beveik dvi valandas detaliai įrodinėjęs kiekvieną poziciją dešimtųjų cento tikslumu, rado galimybių nuo energetikų pasiūlyto 26,58 c/kWh tarifo numesti 0,6 cento.
Jono TAMULIO nuotr.
citata: Vien Šiaurinėje katilinėje šilumos nuostoliai viršija 45 procentus, Kairių — 35 procentus.