
Naujausios
Šaulių sąjungos įkūrėjas paminėtas ir Šaukėnuose, ir Kelmėje
Vlado Pūtvio — Putvinskio 135-ųjų gimimo metinių proga Šaukėnų vidurinėje mokykloje, vienintelėje Lietuvoje pavadintoje šio patrioto vardu, surengtas koncertas ir konferencija. Šaulių sąjungos įkūrėjas prisimintas ir Kelmėje — ant jo kapo padėta gėlių, Kelmės krašto muziejuje pristatyta atnaujinta V. Pūtvio — Putvinskio ekspozicija.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Didis žmogus — kaip meteoras
Šaukėnų vidurinėje mokykloje surengtame minėjime nuskambėjo daug pagarbos žodžių, prisiminimų, pamąstymų.
Šaulių sąjungos įkūrėjas įvardytas didžiu žmogumi — meteoru, kuris sudega, norėdamas apšviesti kitus.
Vladas Pūtvis — Putvinskis, kilęs iš Šilo Pavėžupio, buvo įvairiapusė asmenybė. 1899 metais viename savo dvarų, Šilo Pavėžupyje, jis įsteigė pirmą slaptą mokyklą, po metų mokyklėlė buvo įkurta ir Graužikuose. V. Pūtvis — Putvinskis prisidėjo prie tuo metu uždraustos lietuviškos spaudos platinimo, aktyviai dalyvavo 1905 metų ir vėlesniuose įvykiuose, kalėjo ir buvo ištremtas. Tremtyje susidomėjo filosofija.
Nei jo amžininkai, nei istorikai neginčija, kad vienas iš didžiausių Vlado Pūtvio — Putvinskio nuopelnų Lietuvai — Šaulių sąjungos įkūrimas, patriotiškumo skleidimas.
Jis buvo ir puikus agronomas, nebijojęs naujovių ir iššūkių. Šilo Pavėžupyje Putvinskis buvo iškasęs bandomąjį tvenkinį, augino karpius, vėliau išleido vadovėlį ūkininkams, augino lubinus, melioravo laukus, įvedė sėjomainą ir kita.
Mokyklai — pasižymėjimo ženklas
Šaukėnų Vlado Pūtvio — Putvinskio vidurinę mokyklą glaudūs ryšiai sieja su Šaulių sąjunga. Jos vadas atsargos pulkininkas leitenantas Juozas Širvinskas mokyklos direktoriui Algimantui Armaliui už patriotizmo puoselėjimą, jaunimo auklėjimą patriotine dvasia įteikė trečio laipsnio pasižymėjimo ženklą.
Šaukėnų mokykla pernai buvo paskelbusi rašinių konkursą. Per iškilmingą minėjimą diplomais ir „Pegaso“ knygyno dovanų čekiais apdovanoti įdomiausių darbų autoriai: Mažeikių rajono Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos 11 klasės moksleivis Laurynas Jurgilevičius ( rašinys “Ką mena šaulys“), šaukėniškė dvyliktaklasė Karolina Taraškaitė (odė apie Pūtvį — Putvinskį) ir penktos klasės moksleivių grupė (kolektyvinis darbas).
Šaukėnų Vlado Pūtvio — Putvinskio vidurinės mokyklos direktorius Algimantas Armalis ir Šiaulių„Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza pasirašė bendradarbiavimo sutartį. “Džiaugiuosi, kad muziejus galės prisidėti prie patriotinių idėjų sklaidos“, — sakė R. Balza.
Atnaujintoje ekspozicijoje — informaciniai stendai
Kelmės krašto muziejuje atidaryta atnaujinta Vlado Pūtvio — Putvinskio ekspozicija — informaciniai stendai, parengti skaitmenine spauda.
Stenduose atsispindi V. Pūtvio — Putvinskio veikla ir atminties verti nuopelnai: lietuvybės puoselėjimas, kova prieš lietuviškos spaudos draudimą, politika, Šaulių organizacijos įkūrimas ir veikla, tvenkininkinė žuvininkystė, ūkininkavimas ir panašiai. Stendų dizainą kūrė Dangis Šimkus.
Per atnaujintos parodos atidarymą literatūrinę kompoziciją Maironio eilėmis „Dvasia ko ieško, kas atspės...“ atliko aktorė E. Matulaitė, solistė R. Juškienė, smuikininkė E. Juškaitė.
citata: „V. Pūtvis — Putvinskis prisidėjo prie tuo metu uždraustos lietuviškos spaudos platinimo, aktyviai dalyvavo 1905 metų ir vėlesniuose įvykiuose, kalėjo ir buvo ištremtas“
PATRIOTAS: Vladas Pūtvis — Putvinskis buvo iškili, įvairiapusė asmenybė, daug nusipelniusi Lietuvai, bet labiausiai — dėl patriotiškumo skatinimo bei ugdymo.
EKSPOZICIJA: Kelmės krašto muziejuje atnaujinta Vlado Pūtvio — Putvinskio ekspozicija — svarbiausi jo gyvenimo ir veiklos momentai perkelti į skaitmeninius stendus.
APDOVANOJIMAS: (Iš kairės) Šaulių sąjungos vadas atsargos pulkininkas leitenantas Juozas Širvinskas už patriotizmo ugdymą trečio laipsnio pasižymėjimo ženklu apdovanojo Šaukėnų Vlado Pūtvio — Putvinskio vidurinės mokyklos direktorių Algimantą Armalį.
SUTARTIS: (Iš kairės) Sutartį puoselėti Šaulių sąjungos įkūrėjo atminimą pasirašė Šaukėnų Vlado Pūtvio — Putvinskio vidurinės mokyklos direktorius Algimantas Armalis ir Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza.
Autorės nuotr.