
Naujausios
Gruzija sutiko draugiškai
Patricija Bielskienė, Šiaulių kultūros skyriaus vedėja, dar gegužę užsisakiusi lėktuvo bilietus į Gruziją jų neatšaukė. Rengiantis atostogauti į karo veiksmų paliestą kraštą ne vienas draugas šiaulietei siūlė „susiprotėti“.
Svajūnas SABALIAUSKAS
svajunas@skrastas.lt
Nori gyventi draugiškai
Kad elgiasi teisingai, P. Bielskienė suprato įlipusi į autobusą, vežantį į Rygos oro uostą. Autobuse sėdėjo keli gruzinai, kurie pradėjo pasakoti visai nepažįstamiems žmonėms, kaip jie gyvena.
Gruzijoje P. Bielskienė pravažiavo pro Gorio miestą, matė susprogdintus pastatus. Tačiau į patį miestą nevažiavo.
Pagrindiniuose miestuose griuvėsių nematė, bet jautė tvyrančią karo nuojautą ir siaubą. Gruzinai bijo, kad jų šalies neokupuotų Rusija.
„Gruzijoje labai daug kitataučių: rusų, žydų, armėnų, azerbaidžianiečių, kurie draugiškai sugyvena. Gruzinai sako: mes nesame nusiteikę prieš rusus, mums reikalinga, kad rusai atvažiuotų į Gruziją ilsėtis. Gruzinai supranta, kad karas — tik Rusijos vadovų politinis žaidimas“, — sako P. Bielskienė.
Ką gruzinai sako apie savo prezidentą Michailą Saakašvilį? Esą Prezidentas šalį per penkerius metus padarė daug turtingesne valstybe. Gruzinai vienareikšmiai tiki, jog greitai taps NATO valstybe.
Prisijungs prie turtingesnių
P. Bielskienė aplankė Boržomį, Tbilisį, Batumį. Miestai išpuošti nacionaline simbolika: prie namų ir balkonuose plėvesuoja Gruzijos vėliavos, prie automobilių pritaisytos mažos vėliavytės.
Kalbėdami apie Abchaziją ir Pietų Osetiją gruzinai jai pasakojo: jei Gruzija gyvens geriau už Rusiją, tai abchazai ir osetinai patys norės prie Gruzijos prisijungti.
Nors tai Abchazijos, Pietų Osetijos ir Gruzijos konfliktas, P. Bielskienės nuomone, nėra tikras. Didžioji dalis osetinų ir abchazų gyvena Gruzijoje, jie su gruzinais yra sukūrę šeimas.
Abchazijos ir Pietų Osetijos teritorijoje apsigyvena žmonės, atvykęa iš Rusijos, turėdami tos valstybės pasus. O tikrų abchazų ir osetinų Rusijos okupuotose Gruzijos teritorijose esą beveik nėra.
Gruzinai ypač vertina Lietuvą. Jiems buvo svarbu, kuri NATO ir Europos Sąjungos šalis parems ją ir pasmerks Rusiją. „Gal ir ne visi žino, kur yra Lietuva, bet Lietuvos vardą gruzinai labai gerbia. Jei pasakai, kad esi iš Lietuvos, tai būsi jų brangiausias svečias“, — pasakojo P. Bielskienė.
Didelės kainos
Gruzijos miestuose kainos yra didelės, lyginant su atlyginimais. Ligoninėje dirbanti gydytoja uždirba per 500 litų, o kainos panašios kaip ir Lietuvoje.
Pigiausia kava kavinėje du litai, o Tbilisio centre kavos puodelis kainuoja aštuonis litus.
Gruzijos sostinėje vyksta intensyvios statybos, statomi gyvenamieji ir komercinės paskirties pastatai. Centrinės miestų gatvės ir skverai — preciziškai sutvarkyti.
Nors eiliniai gruzinai neturi pinigų, bet vaišingumas — begalinis. Jei svečias atvyko iš kitos šalies, tai gruzinas tiesiog verčiasi per galvą, skolinasi pinigų, kad svečiui vaišių nepritrūktų.
Šiaulietė pasakoja, jog ja, kaip ir visais svečiais, gruzinai ypač rūpinosi. Jei įsodina į traukinį, tai suranda kompanioną, kuris, traukiniui atvykus, palydės iki reikiamo viešbučio.
Pasak P. Bielskienės, į Gruziją sugrįžta turistai. Botanikos parke ji sutiko lietuvių porą, kuri pasakė, jog iš Vilniaus į Tbilisį kartu su jais skrido pilnas lietuvių lėktuvas.
Turizmo informacijos centre Boržomyje Patricijai patikino, kad užsieniečiai sako: karas baigėsi, tad vėl galima vykti į Gruziją. Lietuviai patenka į penketuką užsieniečių, dažniausiai aplankančių Gruziją.
citata: Gruzinai sako: mes nesame nusiteikę prieš rusus, mums reikalinga, kad rusai atvažiuotų į Gruziją ilsėtis.
PASIDIDŽIAVIMAS: Mažasis gruzinas — tautinių tradicijų tęsėjas.
PAGARBA: Patricija Bielskienė įsitikino, kad gruzinai ypač myli ir gerbia lietuvius.
VALGIS: Gruzinai išradingi virtuvėje.
TRADICIJOS: Gruzijoje vertinamos tradicijos. Nuotraukoje — gruzino našlė.
PIRTYS: Sieros vandens pirtys Tbilisyje sulaukia daug lankytojų.
TAUTIŠKUMAS: Signahi — dailininko Pirosmanio gimtine.
Asmeninio albumo nuotr.