Daugiabučiai gyvena ant gaisrų slenksčio

Daugiabučiai gyvena ant gaisrų slenksčio

Daugiabučiai gyvena ant gaisrų slenksčio

Automatinė skalbyklė netikėtai sustoja skalbusi, o gręžti nei iš šio, nei iš to pradeda naktį. Brangus naujas šaldytuvas iškart sugenda. Priežastis — sovietinių daugiabučių elektros instaliacija, kuri nebeatlaiko gausybės modernių elektros prietaisų. Ugniagesiai perspėja: šiemet pusė gaisrų, kilusių daugiabučiuose, sukėlė netinkama elektros instaliacija ar elektros įranga.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Genda prietaisai

Šiauliečių šeima gyvena prieš kelis dešimtmečius statytame šimtabutyje. Pastaraisiais metais įsigijo nemažai įvairių elektros prietaisų. Tačiau nesėkmingai: automatinę skalbyklę teko remontuoti tris kartus. Greitai sugedo ir naujas šaldytuvas.

Panašių problemų patiria ir jų kaimynai.

Išsikvietus elektrikus, paaiškėjo, kad elektros srovės stiprumas name vietoje 220 voltų yra 180 voltų.

Problemų dėl elektros dažniausiai kyla vakarais, kai butuose įjungiami televizoriai, skalbyklės, kompiuteriai ir šaldytuvai.

Gyventojai mano, jog kažkas turėtų pasirūpinti tvarkinga elektros instaliacija, nes už elektrą jie teigia mokantys tvarkingai. Bet ėmę tuo domėtis sužinojo, kad elektra savo bute turėtų pasirūpinti patys.

„Supratau, kad galiu bute pasikeisti elektros instaliaciją, bet tai nieko neduos, jeigu instaliacija nebus pakeista laiptinėje. O kai pradėsi judinti — viskas subyrės. Kita vertus, vargu ar namas, kuriame gyvena nemažai pensinio amžiaus žmonių, sutiks kloti tūkstančius už naują instaliaciją“, — radiotechniko išsilavimą turintis vyriškis prisipažino nerimaujantis dėl gaisro, bet kaip to išvengti — nežino.

Elektros tinklai — kritinės būklės

Bendrovės „Vakarų skirstomieji tinklai“ Naujųjų vartotojų departamento vadovas Mindaugo Skyrius patvirtino: senos statybos daugiabučiuose vidaus elektros tinklai — kritinės būklės. Susidėvėjusi, nuo namo eksploatavimo pradžios naudojama instaliacija ir skydinės nebeatitinka priešgaisrinės saugos reikalavimų.

Dėl padidėjusio elektros energijos suvartojimo sena namo instaliacija neatlaiko apkrovų, bet kurią akimirką gali kilti gaisras.

Norint išvengti nelaimių ir avarijų, būtina iš esmės rekonstruoti namo vidaus elektros tinklus.

Pagal galiojančią tvarką už vidaus elektros ūkį yra atsakingas namo savininkas ar namą eksploatuojanti organizacija, taigi šiuo požiūriu elektros tiekėjai atsakomybės neprisiima. Įvykus gedimui vidaus elektros tinkluose, reikėtų kreiptis į namą eksploatuojančią organizaciją. Pašalinus gedimą, elektros energijos tiekimas name atnaujinamas.

Jeigu gyventojai pageidauja rekonstruoti daugiabučio vidaus elektros tinklus, turėtų kreiptis į „Vakarų skirtomųjų tinklų“ teritorinį skyrių dėl projektavimo sąlygų ir užpildyti nustatytos formos paraišką.

Gyventojai abejingi

Pasak Vlado Antano Augės, šiauliškės namus administruojančios bendrovės „Apkaba“ direktoriaus, elektros instaliaciją reikia pakeisti visuose jo bendrovės eksploatuojamuose daugiabučiuose, mat visi jie statyti tarybiniais laikais.

Kai kurie namai statyti daugiau kaip prieš penkiasdešimt metų. Direktoriaus teigimu, individualiai pasikeisti instaliaciją praktiškai neįmanoma — reikia keisti ir laidus elektros stovuose.

Pagrindinė problema yra ta, kad norint name atlikti bet kokią renovaciją reikalingas pusės namo gyventojų sutikimas.

„Tokių namų, kurie kreipiasi dėl elektros stovo ar dėl viso namo elektros instaliacijos pertvarkymo, yra vos vienas kitas. Dauguma gyvena šia diena. Apie būtiną renovaciją prisimenama tik tada, kai įvyksta nelaimė“, — sakė V. A. Augė.

Pavyzdžiui, užpraėjusią savaitę bendrovės elektrikai buvo nuolatos kviečiami į butus dėl elektros sutrikimų, kuriuos sukėlė perdegę šildytuvai.

Bendrovė avarinius namus įspėja, bet konkrečiai elektros įranga tvarkoma tiktai pagal gyventojų prašymus.

Pasak direktoriaus, gyvenamųjų namų renovacija turėtų išspręsti šias problemas, bet šiais dienai renovacija yra sustabdyta, nes Vyriausybė neskiria pinigų.

Ugnis gali pliūptelėti akimirksniu

Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos duomenimis, Šiauliuose nuo 2008 metų sausio 1 dienos iki rugpjūčio 31 dienos kilo 445 gaisrai. Iš jų daugiabučiuose — 26 gaisrai, iš kurių 13-a — dėl netvarkingos elektros instaliacijos bei elektros įrangos pažeidimų.

„Kai, esant perkrovoms, ima išmušinėti saugiklius, jau rodo rimtą gaisro pavojų. Bet taupoma tol, kol prireikia kviestis ugniagesius“, — “Šiaulių kraštui“ sakė Gintaras Zonis, Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas.

Laidai gali užsidegti elektros skydinėje arba bet kurioje patalpos vietoje. Trumpo jungimo metu gali akimirksniu pliūptelėti ugnis, kuri labai greitai plinta.

Specialistas senos statybos namuose patartų būtinai turėti gesintuvą, nes užsidegus laidams, ugnies negalima gesinti vandeniu.

„Žmonės klaidingai galvoja, kad išjungtas elektros prietaisas, jeigu jis neištrauktas iš elektros lizdo, yra nepavojingas. Visi šie budintys režimai yra vienodai pavojingi, nepaisant to, ar ekranas šviečia, ar ne,“ — įspėja G. Zonis. Tiems, kurie tingi kaskart išjunginėti prietaisus iš tinklo, specialistas patartų nusipirkti prailginimo laidą su budinčiu režimu.

Citata: „Dauguma gyvena šia diena. Apie būtiną elektros renovaciją prisimenama tik tuomet, kai įvyksta nelaimė.

GRĖSMĖ: Sovietinių laikų daugiabučiuose bet kurią akimirką gali kilti gaisras, nes tam nepritaikyta elektros instaliacija nebeatlaiko galybės šiuolaikinių elektros prietaisų.