STT tinkle–dar du politikai

STT tinkle–dar du politikai

STT tinkle–dar du politikai

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnų akiratyje atsidūrė dar du Šiaulių miesto savivaldybės tarybos nariai Leonas Strazdauskas ir Vytautas Peleckis. Vakar abiems politikams pareikšti oficialūs įtarimai dėl melagingų parodymų kyšininkavimo stambiu mastu byloje. Birželio pabaigoje STT sulaikė Šiaulių miesto Tarybos narius Romaną Čokovą ir Igorį Strupeikį.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Įtarimai kyšininkavimo byloje

Įtariamaisiais tapusiems Šiaulių miesto savivaldybės tarybos nariams — „Sodros“ Šiaulių skyriaus vadovui Leonui Strazdauskui ir UAB “Šiaulių vandenys“ technikos direktoriui Vytautui Peleckiui — vakar, dalyvaujant jų advokatams, buvo įteikti pranešimai apie įtarimus pagal Baudžiamojo kodekso 235-ąjį straipsnį.

„Šiaulių krašto“ žiniomis, šešėlis ant abiejų politikų galvų krito, liudijus kyšininkavimo stambiu mastu byloje, kurioje įtariamieji yra Šiaulių miesto Tarybos nariai Igoris Strupeikis ir Romanas Čokovas.

48 metų I. Strupeikį ir jo kolegą 39-erių R. Čokovą STT Šiaulių valdybos pareigūnai sulaikė šių metų birželio 30 dieną. Politikams pareikšti įtarimai dėl stambaus — daugiau nei pusantro šimto tūkstančių litų — kyšio reikalavimo.

Ikiteisminis tyrimas STT Šiaulių valdyboje buvo pradėtas gavus duomenų, kad šimtatūkstantinio kyšio R. Čokovas ir I. Strupeikis reikalavo už detaliojo plano Šiauliuose, Pavasario gatvėje prie Salduvės parko, patvirtinimą.

Pribloškė „vieši“ šaukimai

Vakar L. Strazdauskas ir V. Peleckis žiniasklaidoje išplatino viešą pareiškimą, kuriuo abu politikai teigė buvę sukompromituoti STT pareigūnų, nes atvykti į apklausas kaip įtariamieji jie buvo kviečiami darboviečių — „Sodros“ Šiaulių skyriaus ir “Šiaulių vandenų“ faksu. Šaukimuose esą nebuvo nurodyta, kokioje byloje “Naujosios sąjungos“ partijai priklausantys nariai tapę įtariamaisiais.

Atviru pareiškimu visuomenei abu politikai atvirai prabilo abejojantys STT nešališkumu.

„Sodros“ vadovas: apie atlygį nekalbėta

„Šiaulių kraštas“ kalbėjosi su STT pareigūnų akiratyje atsidūrusiu “Sodros“ Šiaulių skyriaus vadovu L. Strazdausku.

— Jūsų išplatintame viešame pareiškime — priekaištai dėl STT pareigūnų darbo? Ar manote, jog išsiuntusi šaukimą į apklausą faksu STT pasielgė neteisėtai?

— STT įsitraukė į viešuosius ryšius. Jie viešai mane pakvietė į apklausą kaip įtariamąjį, atsiųsdami faksą į mano darbovietę. Pirmiausia faksas pakliuvo pas kelis specialistus, sekretorę ir tik paskui perduotas man. Tai tikrai tyčinis paviešinimas.

— Iš faksu gauto šaukimo nesupratote, kuo esate įtariamas?

— Prieš pat darbo pabaigą gavęs faksą, tučtuojau pabandžiau susisiekti su STT ir pasidomėti, kuo esu įtariamas. Tačiau to pareigūno, kuris pasirašė šaukimą ir kurio iniciatyva jis buvo atsiųstas faksu, neberadau. Manau, kad STT neinformavo, nes norėjo, kad „visa ta“ informacija į viešumą išlįstų šeštadienį ir tokiu būdu, čia jau mano prielaida, įtakotų rinkimus, kuriuose kandidatavo mūsų bendrapartietis. Daugiau nematau jokių sąsajų.

— Ikiteisminiai tyrimai dėl melagingų parodymų davimo susiję su kyšininkavimo stambiu mastu byla, kurioje įtariamieji taip pat Šiaulių miesto Tarybos nariai. Jaučiatės melavęs?

— Visa Taryba šioje byloje liudijo. Bet kaip liudytojas sakiau ir dabar galiu pasakyti: niekada su jokiu verslininku apie jokią įtaką ar paslaugą nekalbėjau. Man niekas niekada nesiūlė už kokią nors paslaugą atsilyginti. Per apklausas buvau šaltas ir ramus. Užtat dabar smūgis.

— Kokius klausimus Jūsų, kaip liudytojo kyšininkavimo byloje, STT pareigūnai akcentavo?

— Visąlaik buvo lenkiama link vieno asmens, mano bendrapartiečio, atseit jis mane įtakojo. Buvo tiesioginis lenkimas.

Tęs darbą Taryboje

Kitas STT pareigūnų akiratyje atsidūręs politikas, UAB „Šiaulių vandenys“ technikos direktorius V. Peleckis, “Šiaulių kraštui“ tvirtino esąs tikras, kad STT įtarimai — nerealūs.

— Jūs kelis kartus, kaip ir kiti Tarybos nariai, liudijote plačiai nuskambėjusioje kyšininkavimo byloje. Kas liudijime galėjo užkliūti STT?

— Buvo kažkoks skambutis prieš pusę metų, kurio turinio aš neatsimenu. STT aiškina, kad aš turiu žinoti tą skambutį. Įdomu, ar jie turi jo įrašą ar neturi?

— Ar to skambučio esmė — atlygis už paslaugą, kad būtų patvirtintas sklypo Pavasario gatvėje detalusis planas?

— Ne. Nebuvo kalbos apie pinigus. Neatsimenu kalbos apie juos. Ir iš viso su ta sklypų istorija aš išvis nesu susijęs. Tik tiek, kad balsavau — kartą už, kartą prieš.

— Esate oficialus įtariamasis. Ar tęsite darbą Šiaulių miesto Taryboje?

— Taip, tęsiu. Tas burbulas tikrai subliukš.

STT: viskas teisėta

Specialiųjų tyrimų tarnybos Šiaulių valdybos viršininkas Žydrūnas Bartkus vakar, atsakydamas į viešai išplatintame pareiškime išsakytus politikų priekaštus, „Šiaulių kraštui“ akcentavo, kad išsiuntusi šaukimus faksu tarnyba įstatymo nepažeidė.

„Reikalavimai siųsti šaukimą registruotu laišku — pasenęs, o ir ne itin efektyvus būdas pranešti žmogui apie būtinybę atvykti į apklausą, — sakė Ž. Bartkus. — 2003 metais pasikeitusiame Baudžiamojo proceso kodekse numatyta platesnė pranešimo forma. Dabar tai gali būti daroma telefonu ar kitais būdais, tarp jų ir faksu.“

Anot pareigūno, šaukime nurodoma, kokiu statusu — įtariamojo ar liudytojo — asmuo privalo atvykti į STT tam, kad apklausiamasis, jei to pageidautų, į apklausą galėtų atvykti su advokatu. O šaukime nurodyti, kuo žmogus yra įtariamas, Ž. Bartkaus teigimu, neprivalu.

Ž.Bartkus teigė, kad STT į jokias politines provokacijas nesileidžia. „Taip jau yra, kad, jeigu tik paliečiam bet kokias aukštesnes pareigas užimantį žmogų, nepasitenkinimo visada atsiranda, “ — sakė STT Šiaulių valdybos viršininkas.

ĮTARIMAI: „Sodros“ Šiaulių skyriaus direktorius Leonas Strazdauskas sakė, kad įtarimai melagingų parodymų davimu jam — smūgis.

DARBAS: Bendrovės „Šiaulių vandenys“ technikos direktorius Vytautas Peleckis žada tęsti darbą miesto Taryboje.

 

ĮTARIAMIEJI: Šiaulių miesto Tarybos nariai Igoris Strupeikis ir Romanas Čokovas įtariami reikalavę stambaus — daugiau nei pusantro šimto tūkstančių litų kyšio — už sklypo detaliojo plano greta Salduvės parko patvirtinimą.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.