
Naujausios
Skautai ne tik stovyklauja
Lietuvos skautai šiemet mini veiklos 90-metį. Šiaulių apskrityje šiuo metu veikia 50— 80 aktyvių skautų organizacijos narių, iš viso jų yra iki 200. Dažniausiai skautus įsivaizduojame, kaip būrelį stovyklautojų, tačiau išgyvenimas miške — ne viskas. Apie savo veiklą ir tiklus pasakoja Lietuvos skautijos Šiaulių krašto seniūnė Janina Žvirblytės Paslavičienės bei Lietuvos skautijos Jaunimo programos skyriaus vedėjos, Šiaulių tunto „Perkūno“ draugovės draugininkė Rasa Dumčiūtė.
Marina VISOCKIENĖ
marina@skrastas.lt
Skautystė vietoj vaistų
„Žygiai — tai tik saviugdos metodas, leidžiantis vaikams suvokti savo stipriąsias ir silpnąsias puses, — sako Rasa. — Mes ruošiame vaikus gyvenimui, o ne auklėjame “kietus“ turistus. Nors turime ir purvo trasų, bėgimo, plaukimo rungčių“.
Rasa minėjo, kad Portugalijoje vaikų gydytojai uždariems, nemėgstantiems bendrauti vaikams išrašo ne vaistų, o rekomendaciją užsirašyti į vietos skautų grupę.
Ko išmoksta skautai be praktiškų dalykų — kaip uždegti laužą ar suteikti pirmąją pagalbą? Rasa minėjo, kad viso pasaulio skautai griežtai laikosi 10 priesakų, kurias praeito amžiaus pradžioje suformulavo skautų įkūrėjas lordas Robert Baden Powell: gerbti vyresnius, būti gamtos draugu, būti taupiu, mylėti Dievą, tėvynę, artimą ir panašiai.
Skautu gali tapti kiekvienas
Kas gali tapti skautu? Janinos žodžiais, — bet kas. Tačiau, būdama jaunimo organizacija, skautija labiausiai orientuojasi į vaikus, ne jaunesnius nei 6 metų ir jaunimą, ne vyresnį nei 29 metų. Organizacija atvira ir suaugusiems, tačiau šie joje laukiami, kaip savanoriai, galintys kažką duoti vaikams. Narystės mokestis metams — 20 litų.
Mažiausiais skautijos vienetas — skiltis, kuri vienija 3— 8 jaunuosius skautus, atskirai berniukus arba mergaites, tarp kurių išrenkamas vienas atsakingas skiltininkas. Skiltys jungiasi į draugoves po 30— 40 narių, joms vadovauja suaugę draugininkai, tačiau vienam iš jų gali tekti ne daugiau kaip 20 vaikų (todėl dažniausiai vaikų draugovėje būna 20).
Draugovės jungiasi į tuntus, vienijančius nuo 80 iki kelių šimtų narių, pavyzdžiui, yra Šiaulių miesto skautų tuntas. Tuntai jungiasi į skautiškus kraštus, kiek Lietuvoje apskričių, tiek kraštų.
Skautai paskatinami
Tarp skautų nėra pirmūnų ar dvejetukininkų, tačiau vaikams paskatinti tradicinėje skautų aprangoje gausu įvairių detalių. 6— 11 metų skautai ryši oranžinėmis kaklaskarėmis, kurių galiukuose yra po mazgelį. Kairysis — kad primintų meilę tėvynei, dešinysis — gero darbo mazgelis, tokį darbelį vaikas turi atlikti kasdien. Augant skautui ir jo žinioms, patirčiai, keičiasi jo kaklaskarės spalva.
Dažniausiai kaklaskarės rišamos mazgu, tačiau yra kaklaskarių movų mados. Patyrę skautai mėgsta movas gaminti iš gamtinių medžiagų (beržo tošies, kankorėžio), išsaugotų iš pirmosios savo stovyklos.
Mažieji skautai visame pasaulyje vadinami „vilkiukais“ (pavadinimą lordas Robert Baden Powell su autoriaus leidimu pasiskolino iš Radjardo Kiplingo knygos “Džiunglės“). Kiekvienas mažasis skautas turi vilkišką vardą, pavyzdžiui, “Baltoji Ausytė“, “Žvitrioji Iltis“.
Visi skaitai dešinėje uniformos pusėje segi emblemą su savo vardu, o po ja — įvairių skautiškų renginių ženkliukus, riši mazgelius. Kairėje pusėje — viso pasaulio skautų ženklą — leliją, virš kurios esančios žvaigždutės, skirtingo skaičiaus, dydžio, sidabro arba aukso spalvų, nurodo, kiek metų skautaujama.
IŠNAŠA: „Mes ruošiame vaikus gyvenimui, o ne auklėjame “kietus“ turistus“.
METAI: (Iš dešinės) Šiaulių krašto seniūnė Janina Žvirblytė Paslavičienė skautė jau 10 metų, jos dukra Justina — dvejus, Šiaulių tunto „Perkūno“ draugovės draugininkė Rasa Dumčiūtė — aštuonerius. Metus žymi žvaigždutės kairėje jų uniformos pusėje.
EMBLEMA: 6-11 metų skautai ant dešinės rankovės turi ne tik vilko emblemą, bet ir įgija vis daugiau patyrimo laipsnių ženklų, kurie suteikiami už tam tikras žinias, pavyzdžiui, kaip ši saulutė.
UNIFORMA: Smėlio spalvos skautiški marškinėliai puošti gausybe ženklų ir emblemų. Smėlio spalvos Gilvelio kaklaskarę, su tokia pat mova ir kauliukais riši tarptautine veikla užsiimantys, organizacijai nusipelnę skautai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.