Nuoga krizė: vietoj knygų — didesnės algos Seimui

Nuoga krizė: vietoj knygų —  didesnės algos Seimui

Nuoga krizė: vietoj knygų — didesnės algos Seimui

Naujoji valdančioji koalicija, pasikrikštijusi Permainų koalicija, rengia tautai staigų ir drastišką mokesčių šuolį. Kils knygų ir laikraščių kainos, smulkieji verslininkai netruks išeiti į gatves dėl bankrotų. Po antikrizinio plano valstybėje daugės kultūrinės tamsos, bet didės Seimo narių algos.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Triskart po 20

Permainų koalicijos pagrindinis ir svarbiausias skaičius — 20 procentų. Tokį mokesčių tarifą siūloma įvesti pridėtinės vertės (PVM) mokesčiui, gyventojų pajamų ir pelno. Įskaitant ir dabar 15 procentų taikomą mokestį autoriniams honorarams bei užsiimantiems individualia veikla ar dirbantiems pagal patentus.

Naikinamos visos iki šiol buvusios 5 ar 9 procentų PVM mokesčių lengvatos, kurios buvo taikomos šviežiai mėsai, gyvai, šviežiai ir atšaldytai žuviai, knygoms, keleivių vežimo paslaugoms, vaistams, renginių bilietams, kai kurioms kitoms prekėms ir paslaugoms.

Planuojama padidinti akcizą kurui iki Europos Sąjungoje nustatytų minimalių ribų, akcizą suskystintoms dujoms ne mažiau kaip dvigubai, taip pat akcizus alkoholiui. Planuojama naikinti verslo liudijimus, kurie, koalicijos nuomone, iškraipo darbo rinką bei sukuria nevienodas verslo sąlygas, pavyzdžiui, verslo liudijimai statybos darbams, turto nuomai, sudarantys sąlygas verstis didmenine prekyba.

Permainų koalicijos partneriai ketina apmokestinti pelno mokesčiu žemės ūkio veiklą vykdančius ūkio subjektus, įtraukti ūkininkus, išskyrus vedančius natūrinį ūkį, į apmokestinimo pajamų mokesčiais sistemą.

Iki 20 procentų padidintas PVM esą būtų taikomas laikinai, kol šalis sustiprės ir subalansuos biudžetą.

Valstybės kontrolės skaičiavimu, dėl PVM lengvatų valstybės biudžetas pernai neteko apie 405 milijonus litų. Finansų ministerija prognozuoja, kad šiemet ši suma gali siekti 500 milijonų litų.

Vaistai brangs tiek, kiek didės mokestis

„Jeigu valdžia tikrai panaikins lengvatinį 5 procentų PVM tarifą vaistams ir jį padidins iki 20 procentų, aišku viena — vaistai irgi brangs lygiai 15 procentų. Vaistinės tikrai negalės nedidinti vaistų kainų, jeigu teks mokėti nebe lengvatinį tarifą“, — sakė Šiaulių “Valerijono“ vaistinės vedėja Almyra Girdenienė.

Ji svarstė: „Gal dėl vaistų naujoji valdžia susilaikys? Labiausiai serga pensinio amžiaus, neįgalūs žmonės, vadinasi, ir labiausiai pažeidžiami bei nepriteklių spaudžiami. Norisi tikėti, kad valdžios nuomonę dar kaip nors gali pakeisti žmogiškasis faktorius“.

„Valerijono“ vaistinės vedėja skaičiuoja, kad žymiai turėtų padidėti ir Ligonių kasų biudžetas, nes brangiau tektų mokėti ir jiems už kompensuojamuosius vaistus. O Ligonių kasų biudžetas — taip pat surenkamas ne iš dangaus, todėl šokas laukti turėtų ir Ligonių kasų biudžeto.

A. Girdenienė neslepia, kad yra resursų sutaupyti: „Mūsų vaistinė priima iš gyventojų pasibaigusio galiojimo arba nebenaudojamus vaistus. Jūs neįsivaizduojat, kokios krūvos susidaro. Vadinasi, žmonės ima kompensuojamuosius vaistus, nors jų ir nevartoja, ima, nes duoda už dyką, po to meta lauk“.

Tikslas — tamsinti tautą?

Ypač skaudžiai naujieji Permainų koalicijos planai kirs leidybai, kuriai iki šiol buvo taikomas 5 procentų lengvatinis PVM tarifas. Planuojamą kelti iki 20 procentų PVM tarifą leidyklos „Šiaurės Lietuva“ vadovas Stasys Tumėnas pakomentavo: “Ne tik leidėjai kentės. Pamąstykime, kaip tai atsilieps tautai? Tauta bus nublokšta į tamsumą, nes žmonės knygų nebeįpirks“.

Knygų spausdinimo išlaidos, pasak S. Tumėno, padidės 2 procentais, pardavimo — 15 procentų, plius knygynai užsideda nuo 20 iki 25 procentų. „Todėl bendra knygos suma padidėja apie 20 procentų ir netolimoje ateityje dar daugiau žmonių ateis tik pasižiūrėti į knygas“, — sakė leidėjas.

Jo nuomone, ši valdžia ne nuo to pradeda: kelia sau atlyginimus, išlaiko didžiulį valdžios aparatą, o žmones nori paversti tamsia liaudimi. Gal kad neapsišvietę žmonės nematytų valdžios gerovės?

„Kai Barakas Obama kalba apie pokyčius Amerikoje, visi supranta, kokie tie pokyčiai, nes jis juos įvardijo dar prieš rinkimus. O pas mus pokyčiai sugalvojami po rinkimų. Nė vienos partijos programoje, kurias visas dar kartą peržiūrėjau, neparašyta apie tokio pobūdžio drastiškas akcijas. Vadinasi, jie užsiiminėja rinkėjų apgaudinėjimu ir puola į kraštutinumus“, — mano S. Tumėnas.

Spaus kūrybą ir spaudą

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius mano, kad lengvatinio PVM tarifo panaikinimas laikraščiams ir žurnalams prives dar daugiau šalies laikraščių ir žurnalų prie bankrotų.

„Ekonominės krizės metu pradedama taupyti būtent reklamai, o daugelis leidinių gyvena iš reklamos. Išeitis — atlyginimų mažinimas kūrybiniams darbuotojams, žurnalistams, tai juos privers išeiti iš darbo. Kūrybiniai žmonės papildys bedarbių gretas, o laikraščiai ir žurnalai užsidarinės. Laikraščiai ir kultūros renginių organizatoriai turės didinti kainas, kai daugelis žmonių dabar taupo duonai“, — sakė D. Radzevičius.

Didinamas gyventojų pajamų mokestis kūrybiniams darbuotojams, pasak D. Radzevičiaus, reiškia tiktai viena, kad kūrybinių žmonių sąskaita bandoma dirbtinai kaišyti biudžeto skyles.

„Kūrybiniai žmonės tikrai nėra tie, nuo kurių pavyks sutaupyti trūkstamus valstybės biudžetui milijardus. Geriausiu atveju tai bus keli milijonai litų, kurių, kiek žinau, yra prašoma Seimo poilsinėms suremontuoti Palangoje“, — sakė D. Radzevičius.

Ar valdžia gina tik turtinguosius?

Smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos Šiaulių skyriaus pirmininkė Valdonija Janulienė pažada: dėl verslo liudijimų naikinimo valdžia gali susilaukti kraštutinių protesto priemonių. „Žmonės gali išeiti į gatves“, — neatmeta galimybės V. Janulienė.

„Tai, ką sugalvojo naujoji valdžia — absurdas. Lietuvoje yra apie 150 tūkstančių žmonių, dirbančių pagal verslo liudijimus, Šiauliuose tokių — per 10 tūkstančių. Reikėtų šį skaičių dauginti maždaug iš keturių, nes juk yra šeimos nariai, kurie išlaikomi dirbančiųjų pagal verslo liudijimus. Kas padės toms šeimoms?“ — piktinosi V. Janulienė.

Ji skaičiuoja, kad panaikinus verslo liudijimus teks kurti savo įmones, kuriose turės būti samdomas buhalteris. „Kas išgalės išlaikyti tokias įmones? Ar visi jas sugebės įkurti. Atsilieps tai ir pirkėjams, pavyzdžiui, turguje, nes neišvengiamai turės kilti prekių kainos. Juk į turgų pirkti ateina ne patys turtingiausi. Todėl čia žlugdomas ne tik smulkusis verslas, bet ir nedideles pajamas gaunantys pirkėjai“, — sakė V. Janulienė.

Ji stebėjosi, kam atėjo atstovauti naujasis Seimas — žmonėms, ar stambiajam kapitalui? Su verslo liudijimais dirbantys žmonės, V. Janulienės prognozėmis, pasmerkti tapti bedarbiais.

„Kodėl valdžia nori joti ant pačios mažiausios ir silpniausios kupros, neliesdami stambaus kapitalo?“ — klausė V. Janulienė.

Žemdirbiai stumiami žlugti

Permainų koalicijos planai liečia ir žemdirbius bei žemės ūkio bendroves. Iki šiol buvo taikomas 5 procentų PVM lengvatinis tarifas žemės ūkio bendrovėms už teikiamas žemės ūkio darbų paslaugas savo nariams. Dabar žemdirbius ketinama apmokestinti ir pelno mokesčiu.

Šiaulių rajono Bazilionų žemės ūkio bendrovės pirmininkas Tadas Rimkevičius sako, kad žemės ūkiis ir taip įvarytas į kampą. „Mus nori paskandinti mokesčiuose už tai, kad mes maitiname Lietuvą. Jau ir dabar buvo sunkoka verstis dėl kuro akcizo. Žemės ūkis pagal tokį naujosios valdžios planą yra pasmerktas mirčiai“, — nevyniodamas žodžių į vatą sakė T. Rimkevičius.

Jo teigimu, valdžia nori reguliuoti mokesčius, nors nereguliuoja nei grūdų supirkimo kainų, nei trąšų pardavimo kainų. „Supirkėjai ir trąšų pardavėjai daro, ką nori ir kaip sugalvoja, o kenčia žemdirbys. Štai kur galėtų būti valdžios reguliuojamos sritys, o ne paprasčiausias kelias dar labiau smaugti žemdirbius“, — sakė Bazilionų bendrovės vadovas.

„Gal valdžia išprotėjo?“

Šiaulių viešbučio „Turnė“ savininkė ir direktorė Raimonda Gutkauskienė apie naujosios valdžios sprendimus atsiliepė: “Ką čia su durniais aiškinsies. Toks įspūdis, kad jie išprotėjo atėję į valdžią“.

Jeigu viešbučių verslui bus panaikinta 5 procentų PVM lengvata, nemažai viešbučių, pasak R. Gutkauskienės tiesiog neišgyvens, nes ir dabar, pavyzdžiui, Šiauliuose, viešbučių verslas ne tik neklesti, o vos išgyvena.

„Nemanau, kad valdžia pagerins valstybės padėtį veikdama tokiais keistais, staigiais ir drastiškais metodais“, — sakė viešbučio savininkė.

PERMAINOS: Permainų koalicijos seimūnai tautą verčia nusimauti paskutinius marškinius, o sau užsitikrino keliolikos tūkstančių litų algą, viešai deklaravę, kad to nedarys.

SANTYKIAI: Permainų koalicija savo santykius įformino sutartimi. Iš kairės: Artūras Zuokas, Andrius Kubilius, Eligijus Masiulis ir Arūnas Valinskas. Permainų koalicijos sutarties sudėtine dalimi yra ir 9 priedai. Tarp jų — Krizės įveikimo planas, ministerijų sistemos ir jų valdymo pertvarkos, apskričių reformos ir kiti.

ELTA nuotr.

POILSIS: Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius sako, kad kelių milijonų, kuriuos sutaupys iš kūrybinių darbuotojų, užteks Seimo poilsinei Palangoje suremontuoti.

TAMSA: Leidėjas docentas Stasys Tumėnas įsitikinęs, kad žvėriški mokesčiai nublokš žmones į tamsumą.

VAISTAI: „Valerijono“ vaistinės vedėja Almyra Girdenienė įsitikinusi, kad vaistai brangs ne mažiau 15 procentų.

 

Lengvatiniai PVM tarifai

Šuolis nuo 5 iki 20 procentų:

keleivių vežimui, bagažo vežimo paslaugoms; knygoms, laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams, išskyrus erotinio ir smurtinio pobūdžio leidinius; vaistams , veterinarijos vaistams, priemonėms, naudojamoms kontracepcijai, sanitarinės (higienos) apsaugos gaminiams moterims, specialios paskirties kūdikių maisto produktams, specialios medicininės paskirties dietiniam maistui, medicininės paskirties produktams, taip pat medicinos įrangai, pagalbos priemonėms ir kitiems medicinos prietaisams, skirtiems tiesiogiai asmens sveikatos sutrikimams palengvinti ir gydyti; viešbučių paslaugoms; ekologiškiems maisto produktams; šviežiai mėsai; žemės ūkio bendrovių ir kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) — žemės ūkio subjektų paslaugoms žemės ūkiui, teikiamoms savo nariams (lauko darbai, javų ir žolės pjovimas, kūlimas, ryšulių formavimas, rinkimas, derliaus nuėmimas, sėjimas, sodinimas, žemės ūkio produktų pakavimas ir ruošimas pardavimui); gyvoms, šviežioms ir atšaldytoms žuvims; visų rūšių meno ir kultūros bei sporto renginių, muziejų, pramogų parkų, zoologijos sodų lankymui; rašytojo, kompozitoriaus ar atlikėjo teikiamos kūrybos ar atlikimo paslaugoms ir paslaugoms, už kurias šiems asmenims mokamas honoraras.

Šuolis nuo 9 iki 20 procentų:

gyvenamųjų namų statybos, renovacijos, apšiltinimo paslaugoms, už kurias apmokama valstybės ir savivaldybių biudžetų, valstybės teikiamų lengvatinių kreditų ir valstybės specialiųjų fondų lėšomis.