
Naujausios
Miegamasis rajonas skursta ir sensta
Šiaulių pietiniame mikrorajone šaligatvių plytelės sutrupėjusios jau kelintas dešimtmetis. Gyvybei grėsmę kelia suklypusios vaikų žaidimų aikštelės. Keli seni daugiabučiai renovuoti, dar statoma nauja bažnyčia ir didžiulis prekybos centras. Tačiau šios miesto dalies gyventojai sako, kad jaučiasi pamiršti.
Natalija KONDROTIENĖ
natalija@skrastas.lt
Pinigų nėra ir nebus
Savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojas Vytautas Jankauskas „Šiaulių kraštui“ prisipažino, kad atnaujinti pietiniam mikrorajonui nėra jokių lėšų — nebent atsirastų privatus kapitalas, kuris ir investuotų.
„Numatytas Išradėjų gatvės aplinkkelis, gruodžio pradžioje ketiname gauti apie 15 milijonų litų iš Europos Sąjungos fondų. Projektas paruoštas, leidimas statybai gautas, belieka sulaukti apie 1,5 milijono litų iš Savivaldybės ir dar apie 6 milijonus iš tikslinių ministerijos lėšų. Pavasarį turėtume pajudėti. Per dvejus metus aplinkkelį turime padaryti, nes miestas dūsta nuo automobilių srautų“, — sakė V. Jankauskas.
O ką ketinama padaryti pačiame pietiniame mikrorajone? Kitais metais iš miesto biudžeto lėšų šiam rajonui nenumatyta.
„Pietinis tikrai yra pamirštas. Parduoti nebėra ką, paskolos spaudžia. O kiek dar lėšų reikia bulvaro rekonstrukcijai centre baigti, naujoms kapinėms įrengti, kai kurių miesto gatvių remonto darbams“, — aiškino Miesto infrastruktūros vedėjo pavaduotojas.
V. Jankauskas pasidžiaugė, kad į Pietinį mikrorajoną „atėjo“ prekybos centrai, nes privatus kapitalas sutvarkė, praplatino šalia esančias gatves, pastatė šviesoforus, sudėjo šaligatvius, įrengė automobilių stovėjimo aikšteles.
„Daug metų Pietiniame tik gatves ir kiemus lopėm. Jau reikia ištisinius dangos sluoksnius dėti. Sutinku, kad be prekybos centrų ten nelabai kas ir pasikeitė, nelabai ir keisis“, — patikino V. Jankauskas.
Paskaičiavo, kad vien nuo Dariaus ir Girėno gatvės iki buvusio Nuklono šaligatvių perklojimui reikėtų 55 milijonų litų, taip pat remonto reikia šaligatviui nuo Karaliaučiaus gatvės iki Jablonskio gatvės, įrengti dviračių takus ir kitų rekonstrukcinių darbų.
Prekybos centrų iškils dar
Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjos pavaduotoja Egidė Butkė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad pietiniame mikrorajone dar dygs prekybos centrai, biurai bei gyvenamieji namai.
Pasak specialistės, plote tarp „Akropolio“ ir “Iris“ prekybos centrų rengiami detalieji planai komerciniams objektams statyti. Už prekybos centro “Arena“, Karaliaučiaus gatvėje suprojektuota vieta pastatui su prekybiniu plotu. Architektų ir Gardino gatvių sankryžoje, pasak E. Butkės, taip pat suprojektuoti dideli komercinės paskirties plotai.
Gytarių mikrorajone tarp Karaliaučiaus ir Javų gatvės suplanuoti daugiaaukščiai gyvenamieji namai, Korsako gatvėje bus statomas devynių aukštų socialinis būstas, visuomeninis pastatas.
KŪRINYS: Prie tuščio ir apžėlusio baseino styro sutrunyjęs medinis „meno kūrinys“.
PINIGAI: „Pietinis miesto rajonas tikrai yra pamirštas. Rašo gyventojai į Savivaldybę skundus, prašymus, tačiau rajonui atnaujinti lėšų nėra“, — pripažino Šiaulių savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojas Vytautas Jankauskas.
VAIZDAS: Išardytas šaligatvis, sukrautos plytelės, senas kelio ženklas keleri metai stūkso prie pagrindinės mieste Tilžės gatvės.
IŠKABA: Buvusio restorano „Milda“ iškaba nei šviečia, nei puošia miestą.
PAVĖSINĖ: Vienoje iš vaikų žaidimų aikštelės pavėsinių vietoje soulelių stūkso subertų plytelių krūva.
VAIKAMS: Taip Pietiniame mikrorajone atrodo vaikų žaidimų aikštelė.
STATYBA: Gardino gatvėje pradėtame statyti prekybos ir pramogų centre jau keli mėnesiai nebevyksta jokie darbai, išvežti kranai bei kita statybinė įranga, pastatą-vaiduoklį apgaubė balta medžiaga.
PINIGAI: Pietinio mikrorajono atnaujinimui miesto valdžia pinigų neranda.
Jono TAMULIO nuotr.
NUOMONĖS
Šiauliečiai Birutė ir Antanas Žymantai:
— Šiame rajone gyvename beveik 40 metų. Matėme, kaip statė mūsų namą, miestas keitėsi, vystėsi ir sustojo. Kažin ar čia kas po sovietmečio pasikeitė?
Dabar yra renovuojamas mūsų namas, puikiai prižiūrimas kiemas, nuolat buvo šienaujama, tačiau tai tik namo pirmininkės bei namo gyventojų iniciatyva. Kur nėra gero namo šeimininko — netvarka, išlaužyta viskas, užžėlę, netvarkinga.
Abu esame neįgalūs, todėl labai aktualu pasistatyti automobilį kieme, neįgaliems niekur nėra palikta vietos. Pilni kiemai automobilių. Daug triukšmo kelia statybos. Esame pagyvenę, tačiau norime gražesnio miesto, tai rūpi.
Šiaulietė Eugenija Dautartienė:
— Gyvenu čia daugiau kaip trisdešimt metų ir didelių pokyčių, be prekybos centrų, nebuvo.
Reikėtų daugiau suoliukų, nes seneliams išeiti į lauką pasėdėti beveik nėra kur. Ką galėjo, nugriovė, pašvarino ir tiek pasikeitimų. Mūsų kieme išardyta, išdraskyta viskas, mamoms su vaikais išeiti į kiemą pažaisti nėra kur.
Judita Varanavičienė (dešinėje) ir Gražina Rumbinienė:
— Gal vienintelis pokytis — prekybos centrų pridygo, kyla naujoji bažnyčia. Labai reikėtų kiemuose vaikams žaidimų aikštelių, atsirado „Beržynėlis“, tačiau ten vaikams ypatingo užsiėmimo nėra, pasivaikščioti gerai, bet pažaisti nėra kur. Taip pat gerai būtų daugiau suolelių. Šitame rajone aplinka apleista, niūru.