
Naujausios
„Šiaulių kraštui“ — 18 metų
Metai su „Šiaulių kraštu“
Kai buvome septyniolikos, „galvom pilnom svajonių“, buvom tik jaunesni. O visa kita — kaip ir per amžius. Upės tekėjo į jūras, saulė leidosi Vakaruose... Kokie buvo mums ir Jums aštuonioliktieji laikraščio metai?
Krizė
Kai atsiverčiau 2007-ųjų lapkričio 20-osios dienos „Šiaulių krašto“ numerį, nepatikėjau: argi lygiai prieš metus, gimimo dieną, rašėme apie krizę, kurioje gyvename dabar?
Tada krizę vadinome „infliacija“, o dabar “recesija“. Nuo vasaros pernai buvo jaučiamas sąstingis nekilnojamojo turto rinkoje. Būstų kainos Šiauliuose krito iki 20 procentų. Būstų pirkimo sandorių buvo sudaroma mažiau negu anksčiau. Tik Naujojoje Akmenėje rinką judino latviai ir baltarusiai. Ką prieš metus mes žinojome apie gresiančią situaciją?
Pasirodo, jau tada buvome girdėję apie JAV paskolų krizę, sunkią situaciją Latvijos nekilnojamojo turto rinkoje. Jau prieš metus tapo aišku, kad sąlygas diktuos pirkėjas.
Turto vertintojai aiškino, kad „atsiranda normali rinka“, nes nekilnojamąjį turtą pirks tie, kam jo reikės, o ne spekuliacijai.
Pacituosiu dar daugiau. Lygiai prieš metus Stanislovas Valius, „Šiaulių titano“ generalinis direktorius, perspėjo: “Bankai dideliems projektams pinigų nebeskolina, nes čia rizika didžiulė — juk reikia mokėti palūkanas. Niekur nėra tiek bankrotų, kaip nekilnojamojo turto rinkoje“. Mes esame ten, kur ir ėjome, ar ne?
Tėvai ir vaikai
Vienas rusų žurnalistas pasakė pastabą: istorija mus moko, jog nieko nemoko. Metai — per trumas laikas istorijai, bet vis dėlto... Lygiai prieš metus dviguba žmogžudyste kaltinama motina stojo prieš teismą. Šiaulių apygardos teismas tąkart pradėjo nagrinėti dviejų mažamečių vaikų nužudymu kaltintos 34-erių Almos Jonaitienės (po skyrybų — Bružaitės) bylą. Nužudytų vaikų tėvas tada teisme norėjo tik vieno — kad „žmona būtų nuteista kalėjimui iki gyvos galvos“. Toks nuosprendis motinos ir sulaukė. Šį lapkritį vaikus nužudžiusi motina paprašė sušvelninti bausmę, bet Aukščiausiasis Teismas nematė priežasčių tam.
Praėjo metai. Kapinėse atsirado nužudyto tėvo kapas. Žinomo Šiaulių ginekologo sūnus prisipažino nužudęs tėvą, sukapojęs gabalais ir išslapstęs. 23-ejų sūnus prieš tėvą. 34-erių motina prieš du sūnus.
Kaip reikia gyventi, kad apsaugtume vaikus ir save nuo tokių poelgių? Psichoterapeutas, psichologas Gediminas Navaitis, svarstydamas apie žudiko veiksnumą ir neveiksnumą, palygino: „Veiksnus yra tas, kuris suvokia, kad jis yra jis, kad supranta savo veiksmus ir pasekmes, o neveiksnus, nužudęs žmogų, sako kariavęs, tarkim, su liūtu“... Su kuo kariaujame mes?
Aistros
Prieš metus puspilnėje Šiaulių arenoje skambėjo itališki hitai. Romantiškasis italas Toto Cutunjo, negailėjo komplimentų ir švelnių prisilietimų gerbėjoms. Jau po pirmos dainos į sceną pakilusi žiūrovė į mikrofoną išrėkė „I love you“, apdovanojo dainininką rožėmis bei apipylė bučiniais.
„Angele, gal Jūs nusileidote iš dangaus? Ar mokate skraidyti?“, — teiravosi italas kitos.
Pernai lapkričio 20-osios vakarą ėjome sirgi už savo krepšinio komandą. Tąsyk ULEB taurės turnyre „Šiaulių“ krepšininkai namuose susitiko su Sarajevo “Bosna“. Šiauliečių komandai dar vadovavo treneris Robertas Kuncaitis. Jis lengvų rungtynių nesitikėjo. Komanda laimėjo. Trenerį pakeitė kitas.
O Radviliškyje prie centrinio turgaus tvoros, prieš metus kabėjo pritvirtintas stendas su užrašu „Čepononį lauk iš mero posto!“. Iniciatoriai žadėjo stendą toje pačioje vietoje kabinti antradieniais, ketvirtadieniais ir šeštadieniais — turgaus dienomis, tol, kol “meras neatsistatydins“. Meras išliko, plakatas — ne.
Šiaulių universitetas prieš metus iš trečio karto išsirinko rektorių.
Laisvė ir partijos
Praėjusį gruodį atsivėrė Šengeno erdvė ir išlaisvino pasienio gyventojus. Senelis Juozas legaliai gali kirsti šalia jo kiemo einančią Lietuvos— Latvijos sieną ir eiti pas kunigą. O Jolanta per po pamokų per pievas gali grįžti namo, nebijodama būti sučiupta pasieniečių.
Prieš metus klausėme, kodėl Jelgavos politikai įgalūs, o Šiaulių ne? Kodėl prekybos centras Šiaulių centre įsikūrė „dėžėje“, o Jelgavoje — toks pat centras — iesto centrą papuošusiame pastate? Architektai tada tikino, kad viskas dėl politikų neįgalumo, nes “muziką užsako ir tokius sprendimus priima politikai, įsijungia suinteresuoti asmenys. “Jūs patys viską puikiai žinote....“, — tada sakė garbingas Šiaulių architektas.
Ir vėl sutapimas — šį rudenį, krečiant miesto Savivaldybę STT, atsakymų dėl politikų neįgalumo vėl iškojome. Šįkart Druskininkuose. Ten 34-erių miesto meras Ričardas Malinauskas politikavimą išgyvendino per tris mėnesius. „Buvo labai griežtai pasakyta: jeigu jūs nepasakysit, kaip būtų geriau, o tik trukdysit teikti siūlymus, kuriuos mes laikome geriausiais, aš paskelbsiu, kas konkrečiai kuriam projektui trukdo“. Taip neva gimė viena — Druskininkų partija.
Svajonės
Per praėjusius metus dar svajojome ir dėkojome. Rinkome stipriausius krašto žmones, kurie gelbėja kitų likimus. Ne vieną paskatinome pakelti akis į dangų, kai keturi „Šiaulių krašto“ skaitytojai skrido oro balionu virš Šiaulių. Hercogienė, baronas, grafas ir baronesa — šie titulai jiems suteikti po pirmojo gyvenime skrydžio. Laikraščio konkurse laimėjusieji skrydį sakė dar ilgai sapnuosiantys šią kelionę.
„Noriu skrydžio jausmo — ištrūkti virš miesto“, — sakė tada vienas iš laimėtojų.
Gal ištrūkim dažniau...