Kiemo kerštas

Kiemo kerštas

TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI

Kiemo kerštas

KAIMYNAI BADO PADANGAS IR GRASINA SUSIDOROTI

Trys Šiaulių daugiabučiai kariauja dėl vietos automobiliui. Ugnies į alyvą šliūkštelėjo miesto valdžia, išdavusi leidimą užtverti vieną kiemą. Kilus aistroms užtvarą liepta nuimti. Bet konfliktas virto kerštu: badomos automobilių padangos, blokuojami ratai, grasinama susidoroti su šeimų nariais.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Užtvarą palaimino valdžia

Šiaulių Dainų gatvės 50-ojo, 52-ojo ir 54-ojo daugiabučių gyventojai, statydami automobilius, iki praėjusios vasaros kaimyniškai naudojosi bendra teritorija prie namų.

Tiesa, tos teritorijos, kaip ir daugelyje daugiabučių kiemų, nedaug, tiktai siauri įvažiavimai ir šaligatviai. Bet vargais negalais sutilpdavo.

Aistros įsiplieskė, kai praėjusią liepą ties 54-ojo namo kiemu išdygo užtvaras, bendrą teritoriją padalydamas į dvi dalis.

Pasipiktinę užtvaru, atribotų namų gyventojai kreipėsi į Šiaulių miesto savivaldybę. Klausė, kas suteikė teisę užtverti valdišką kiemą? Paaiškėjo, jog užtvarą pati valdžia palaimino.

2008 metų gegužės mėnesį Saugaus eismo komisija leido Dainų 54-ojo namo bendrijai leido užsitverti savo kiemą.

Sunerimę, kas bus, jeigu kiekvienam kiemui, susigalvojusiam užsitverti nuo kaimynų, bus išduodami leidimai, kaimyninių namų gyventojai atviru laišku kreipėsi į Šiaulių miesto tarybą.

Po pakartotinio Saugaus eismo komisijos svarstymo nutarta užkardą laikinai uždrausti.

Komisijos, kuri viena ranka leido, o kita uždraudė, niekas nepaklausė, nes užkardas liko. Statinys buvo išardytas tiktai po to, kai Šiaulių apskrities viršininko administracija įpareigojo nukelti užtvarą kaip neteisėtą. Nustatyta pažeidimų: norint pakeisti pravažiavimo vietas, būtina nustatyta tvarka gauti projektavimo sąlygų sąvadą, parengti detalųjį planą, techninį darbo projektą ir gauti statybos leidimą šiems darbams atlikti.

Gąsdina ir grasina

Iš pradžių buvo nuimtas tik užtvaro skersinis, vakar — peprus nupjauti užtvaro stulpai. Bet senoji tvarka į kiemus negrįžo, įtampa tarp gyventojų neatlėgo.

„Prasidėjo grasinimai, gąsdinimai susidoroti. Bado padangas, daužo automobilių langus. Pamato, jog pasistatei ant šaligatvio prie jų namo — tuojau kviečia policiją, ši atvažiuoja ir blokuoja ratus. Jeigu statyba nelegali, kodėl neliepta išmontuoti stulpų? Ar ne todėl, kad ketinama užtvarą vėl uždėti?

Čia kalčiausia Savivaldybė, kad davė tą leidimą ir sukiršino visus,„ — vienas per kitą kalbėjo 50-ojo ir 52-ojo namų gyventojai.

Jų žodžius paliudijo ties 54-uoju namu stovintis automobilis, kurio ratai buvo užblokuoti. Automobilis buvo pastatytas ant šaligatvio.

Kiti automobiliai šiame kieme taip pat buvo „pasilypėję“ ant šaligatvio, bet jų ratai neužblokuoti.

Kalbėję vyrai ir moterys prašė neskelbti pavardžių ir nefotografuoti, nes sakė rimtai bijantys dėl savo ir savo šeimos narių saugumo.

Kviečiama policija

„Žinome. Ten kariauja visi, važiuojam ir važiuojam. Gauname pranešimų apie ant šaligatvio ar žaliosios vejos pastatytus automobilius, blokuojame, baudžiame. Atblokuoti ratus kainuoja 150— 200 litų. Tačiau po to intrigų kyla dar daugiau,“ — Vinco Urbonavičiaus, Šiaulių kelių patrulių tarnybos viršininko, nuomone, vien baudos šios problemos neišspręs.

Viršininko teigimu, panašiai, tiktai gal ne taip intensyviai, dėl vietos automobiliui kariauja ir kitų miesto daugiabučių gyventojai.

Neįvertino visų aplinkybių

Kodėl, pažeidžiant nustatytus reikalavimus, buvo leista statyti užtvarą? Gintautas Mikučiauskas, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas infrastruktūrai, kuris kartu yra aukščiau minėtos Saugaus eismo komisijos pirmininkas, sakė, jog tam tikrais atvejais į gyventojų prašymus atsižvelgiama.

„Problemų iškilo, nes gyventojai įsirengė kitokios konstrukcijos užtvarą nei mes tikėjomės. Be to, šalia yra parduotuvė, į kurią reikia atvežti prekes, o užtvaras tam kliudė. Projektas buvo parengtas pavėluotai bei nesuderintas“, — “Šiaulių kraštui“ aiškino valdininkas.

Jo nuomone, vienintelis galimas konflikto sprendimo būdas — visų trijų kiemų, tai yra, bendros teritorijos, detalusis planas. Tada atsiras galimybė įrengti automobilių stovėjimo aikštelę. Vienas kiemas negali rengti detaliojo plano, nes privažiavimai yra bendri.

Plano rengimo procedūros užtrunka ne mažiau kaip devynis mėnesius. 50 procentų aikštelės įrengimo išlaidų padengia Savivaldybė.

Matyt, bandant išsisukti iš susidariusios konfliktinės situacijos, išleistas Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymas sklypo detaliajam planui rengti. O kol procedūros bus atliktos, paprašyta, kad 54-ojo namo bendrija užtvarą išmontuotų.

KOMENTARAS

Teisėtų būdų apsiginti yra

Kaip elgtis gyventojams, kuriems grasinama, o turtas žalojamas, „Šiaulių kraštas“ klausė Gintauto VILEIKIO, Šiaulių miesto apylinkės vyriausiasis prokuroro:

— Esant turto sužalojimui arba grasinimui susidoroti, jeigu tai padaręs asmuo yra žinomas, gyventojai turėtų kreiptis į teisėtvarkos institucijas — policiją ar prokuratūrą — privataus kaltinimo tvarka.

Jeigu žmogui padaroma nusikalstama veika, bet nusikaltęs asmuo nėra žinomas, reikėtų kreiptis į policiją arba į prokuratūrą su prašymu tirti įvykio aplinkybes.

Kreipiantis privataus kaltinimo tvarka, užsisuka viešas teisinis procesas, kuriame dalyvauja liudytojai, nukentėjusysis, įtariamieji, advokatai. Procesas pradedamas tiktai tuo atveju, jeigu yra nukentėjusiojo skundas, jo atstovo pareiškimas.

Iš praktikos galiu pasakyti: neretai atsitinka, jog, sužinoję apie visas ikiteismines procedūras, nukentėjusieji prašo nutraukti ikiteisminį tyrimą, nes nenori konfliktų su kaimynu, su kuriuo kitą dieną galbūt susitaikys.

Vienintelė kliūtis apginti savo interesus yra tai, kad žmonės nenori to daryti teisėtais būdais.

Gyventojai neturėtų bijoti teisėtai ginti savo interesus, ypač tais atvejais, kai grasinimas susidoroti, terorizavimas, kitokia nusikalstama veika gali būti įvykdyta. Esant reikalui, prokuratūra turi galimybę liudytojus įslaptinti.

 

KARAS: Gyventojai skundėsi, kad po to, kai buvo nuimtas užtvaras, jiems keršijama: badomos padangos, braižomi automobiliai, daužomi stiklai, grasinama susidoroti.

 

ŽENKLAS: Nors užtvaras nuimtas, šis automobilis, matyt, įlindo į „svetimą“ teritoriją ir neapdairiai atsistojo ant šaligatvio. Kažkas pasirūpino, kad jo ratai būtų užblokuoti.

PRIEŽASTIS: Pavasarį namo bendrijai valdžia leido pasistatyti užtvarą, tuo sukeldama karą tarp gyventojų, o rudenį liepė jį nuimti.

SPAUDIMAS: Dainų gatvės 50-ojo ir 52-ojo namų gyventojų automobiliams tenka spaustis palei savo namą, nes važiuoti į kaimynų kiemą baiminasi.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.