Po karo teismuose sugrįžta į universitetą

Po karo teismuose sugrįžta į universitetą

Po karo teismuose sugrįžta į universitetą

Dviejų metų karas dėl neteisėto atleidimo iš Šiaulių universiteto baigėsi Aukščiausiojo teismo verdiktu — Personalo skyriaus direktorė sugrąžinta į darbą. Universitetas ambicijų karą pralaimėjo, o buvusio rektoriaus Vinco Lauručio privirtos košės kaina — apie 100 000 litų kompensacijoms iš skylėtos universiteto kišenės.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Verdiktas — sugrąžinti į darbą

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas lapkričio 17 dieną padėjo tašką. Teismas pripažino, kad Roma Urbonienė beveik prieš dvejus metus Šiaulių universiteto rektoriaus Vinco Lauručio buvo neteisėtai atleista iš darbo, ir įpareigojo universitetą sugrąžinti R. Urbonienę į buvusias pareigas.

Dienų klausimas, kada Roma Urbonienė vėl sugrįš dirbti į Šiaulių universitetą Personalo skyriaus direktore. Aukščiausiojo teismo sprendimas — galutinis ir neskundžiamas.

„Kalbėjausi su dabartiniu universiteto rektoriumi Vidu Lauruška. Universitetas neturi kur trauktis ir privalo mane sugrąžinti į darbą, į buvusias pareigas, o tai įvyks tada, kai Aukščiausiasis teismas atsiųs oficialų raštą į universitetą dėl priimto sprendimo“, — “Šiaulių kraštui“ sakė Roma Urbonienė.

Rektorius Vidas Lauruška kartu su Vincu Lauručiu išvykę į užsienio komandiruotę, tačiau rugpjūčio mėnesį, kai universitetas jau buvo sumokėjęs R. Urbonienei solidžias kompensacijas, V. Lauruška „Šiaulių kraštui“ sakė: “Blogai vertinu tokias istorijas vien dėl to, kad universitetui tai didžiulės išlaidos. Mes papuolėme į tas žabangas ir nieko pakeisti negalime“.

Prieš kelis mėnesius teismas nebuvo patenkinęs R. Urbonienės prašymo grąžinti į darbą, nes universiteto atstovai teismui išdrįso viešai pareikšti, kad į darbą R. Urbonienės grąžinti negali, nes ji neįgali. Poniai Romai po ligos laikinai buvo nustatytas neįgalumas. „Kokios moralės žmonėms reikia būti? Jie puikia žinojo mano baisią diagnozę ir ją viešai panaudojo kaip ginklą prieš mane“, — stebėjosi R. Urbonienė.

Rektoriaus ambicijos, pinigai — universiteto

„Buvau atleista vien dėl buvusio rektoriaus Vinco Lauručio ambicijų. Su manimi susidorojo, bet aš išdrįsau netylėti ir nebijoti, nes nesijaučiau niekuo nusikaltusi dėl darbo, kurį dirbau. Todėl neslepiu, kad džiaugiuosi, jog esu sugrąžinta į darbą“, — “Šiaulių kraštui“ sakė R. Urbonienė.

Pirmajame teismų maratono etape, kuris tęsėsi maždaug pusantrų metų, R. Urbonienei iš universiteto už priverstines pravaikštas, išeitinę kompensaciją, kitas su teismu susijusius išlaidas, iš universiteto buvo priteista beveik 100 tūkstančių litų.

Už priverstinę pravaikštą tada dar Šiaulių apylinkės teismo sprendimu universitetas R. Urbonienei sumokėjo kiek daugiau nei 33 tūkstančius litų. Universitetui dar teko sumokėti 3000 litų neturtinės žalos atlyginimą, 4900 litų bylinėjimosi išlaidų advokatui bei daugiau nei 1219 litų bylinėjimosi išlaidų valstybės naudai.

Vėliau, R. Urbonienei apskundus Šiaulių apylinkės teismo sprendimą, Šiaulių apygardos teismas papildomai dar patuštino universiteto kišenę: priteisė iš universiteto R. Urbonienės naudai daugiau nei 8600 litų priskaičiuoto darbo užmokesčio už priverstinę darbo pravaikštą bei 500 litų atstovavimo išlaidų ir 11 litų žyminio mokesčio.

Atleidus iš darbo, universitetas dar iki teismo proceso R. Urbonienei sumokėjo 47 tūkstančius litų išeitinę kompensaciją, atskaičius mokesčius buvusi darbuotoja į rankas gavo per 33 tūkstančius litų.

Aukščiausiasis teismas panaikino vieną mokestį universitetui — darbo užmokestį už priverstinę pravaikštą — kiek daugiau nei 8600 litų. Tačiau, R. Urbonienės teigimu, teisme bus iš naujo nagrinėjamas klausimas apie tai, ar priteisti jai iš universiteto vidutinį darbo užmokestį dar už beveik penkis mėnesius nuo gegužės iki lapkričio 17 dienos, kai buvo priimtas Aukščiausiojo teismo sprendimas dėl grąžinimo į darbą. Pasak R. Urbonienės, jos darbo diena įkainota kiek daugiau nei 166 litais. Tad universitetui dar gali tekti gerokai pakratyti kišenę.

Su universitetu, dėl buvusio rektoriaus Vinco Lauručio neteisėtų atleidimų, dabartinio rektoriaus pavadintų žabangomis, bylinėjosi ne vienas darbuotojas. Visiems jiems universitetas sumokėjo solidžias kompensacijas. Tačiau R. Urbonienės byla su universitetu pirmoji ir vienintelė, kai teismas privertė neteisėtai atleistą darbuotoją dar ir grąžinti į tas pačias pareigas.

CITATA

„Buvau atleista vien dėl buvusio rektoriaus Vinco Lauručio ambicijų. Su manimi susidorojo, bet aš išdrįsau netylėti ir nebijoti, nes nesijaučiau ir nesijaučiu niekuo nusikaltusi dėl darbo, kurį dirbau. Todėl neslepiu, kad džiaugiuosi, jog esu sugrąžinta į darbą.

PERGALĖ: Dėl buvusio rektoriaus Vinco Lauručio neteisėto atleidimo po dviejų metų trukusių teismų Roma Urbonienė sugrąžinta į darbą, buvusias pareigas.

PALIKIMAS: Nors jau metai, kai Vincas Laurutis nebe Šiaulių universiteto rektorius, už jo klaidas ir ambicijas universitetui iki šiol tenka mokėti šimtatūkstantines kompensacijas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.