
Naujausios
Tailandas šiauliečius išleido namo
Penktadienio vakarą šiauliečiai Vilma ir Gintautas Petrauskai pagaliau sugrįžo namo iš užsitęsusios dėl kilusių politinių neramumų turistinės kelionės po Tailandą. Tailandiečiai sugebėjo taip organizuoti turistų gyvenimą, kad svečiai net nepastebėjo, jog šalį krėtė baisi krizė ir žuvo per pusšimtį žmonių.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Atostogos užsitęsė šešias paras
Lapkričio 30-ąją Vilma ir Gintautas turėjo grįžti į Šiaulius, tačiau namus pasiekė tik gruodžio 5-ąją. „Pirmiausia per televiziją pamatėme, kad neramumai vyksta ne tik Indijoje, Mumbajuje, bet ir Tailande. Streikininkai užėmė tarptautinius Tailando sostinės Bankoko oro uostus. Kelionės gidai mums paaiškino, kad kol kas važiuosime į Patają, kurortinį miestą, o ne į tarptautinį Bankoko oro uostą“, — pasakojo Vilma ir Gintautas.
Nei iš kelionių agentūros gidų, nei iš tailandiečių viešbučio darbuotojų šiauliečiai nepajuto jokios panikos. „Mums tiesiog prasitęsė puikios atostogos nuostabioje šalyje. Mus nuvežė į Patają, apgyvendino puikiame viešbutyje, maitino, maudėmės, deginomės ir nejutome jokios krizės. Sunku buvo tiems, kurie buvo oro uoste be grupių, kai jį užėmė. Darbuotojai oro uostą paliko, kažkam teko miegoti ir ant grindų oro uosto salėse, bet negirdėjome, kad turistų nebūtų išleidę iš užimto oro uosto “, — pasakojo šiauliečiai.
Didieji neramumai Tailande įsiplieskė užpraeitos savaitės pradžioje: maždaug 10 tūkstančių demonstrantų apsupo parlamento pastatą. Lapkričio 27 dieną protestuotojai paralyžiavo dviejų stambiausių oro uostų darbą: dviejuose tarptautiniuose Bankoko oro uostuose — Suvarnabumi ir Don-Munag — įvesta nepaprastoji padėtis. Oro uostuose buvo atšaukti visi skrydžiai.
Dėl dviejų Bankoko oro uostų blokados Tailande buvo įstrigę 350 tūkstančių keliautojų. Valstybinio turizmo departamento duomenimis, Tailande buvo įstrigę 22 Lietuvos kelionių organizatorių paslaugomis pasinaudoję lietuviai turistai, aštuoni iš jų — šiauliečiai, keliavę po Tailandą su kelionių organizatoriais „Guliverio kelionės“. Kiek lietuvių, išvykusių į Tailandą savarankiškai ir pateko į didžiulę šalies krizę, nežinoma.
Krizė už pinigus
„Mums latvių gidai pasakojo, kad demonstrantus finansavo labai turtingi asmenys. Vienas demonstrantas, už tai, kad sėdėtų oro uoste ir blokuotų lėktuvų skrydžius, per dieną uždirbdavo apie 500 batų (apie 400 litų). Ko nestreikuoti, jeigu už streiką mokama?“ — stebėjosi V. ir G. Petrauskai.
Dviejų Bankoko oro uostų darbą paralyžiavę tūkstančiai opozicijos atstovų, vilkintys geltonais marškinėliais, reikalavo, kad Somčajus Vongsavatas pasitrauktų iš premjero posto. Prieš kelias dienas protestuotojai pasiekė savo — Konstitucinis teismas nurodė paleisti valdančiąją partiją PPP ir dvi koalicijos partneres. S. Vongsavačiui ir kitiems PPP partijos funkcionieriams uždrausta penkeris metus užimti politinius postus.
Nors užimtuose oro uostuose apsieita be aukų, tačiau Bankoke griaudėjo sprogimai, sužeista per pusę šimto žmonių. Pasaulio politikos apžvalgininkai tvirtino, kad kol kas tai drastiškiausi protestuotojų veiksmai siekiant nuversti vyriausybę.
„Tailandiečiai mums pasirodė labai taiki ir nuolanki tauta, bet tokią šalies krizę sugebėjo organizuoti. Lietuvoje tokių sukilimų neįsivaizduojame, nors lietuviai žymiai aršesni“, — stebėjosi Gintautas Petrauskas.
Petrauskai girdėjo, kad Patajoje buvo siūloma įsigyti bilietų nelegaliu keliu, kad tik greičiau išskristų iš Tailando. „Sakė, kad galima už nemažą sumą išskristi per Kiniją ar Singapūrą, bet mes nebandėme to daryti, nes nebuvo prasmės“, — sakė G. Petrauskas.
Vėlavo grįžti į darbą
Iš pradžių kelionių organizatoriai pasakė, kad šiauliečių skrydis namo atidėtas iki gruodžio 2-osios. Bet šiauliečiai sakė jautę, kad išvykimas užsitęs.
„Tik keli žmonės nerimavo, kad baigiasi atostogos, nespės į darbą, kai kam baigėsi pinigai, bet pinigų mums Patajoje net nereikėjo. Prabangus viešbutis, maždaug po porą šimtų litų parai vienam žmogui, valgiai ir gėrimai — viskas nemokamai“, — pasakojo G. Petrauskas.
Lietuviai skambino į darbovietes, aiškino situaciją, kodėl negali grįžti.
„Jokios panikos nei tarp lietuvių, nei mieste. Daugiausiai nerimavo su mumis važiavę latviai, bet ir jiems teko aprimti“, — sakė V. Petrauskienė.
Nuostoliai Tailandui
„Mums kelionių organizatoriai pasakė, kad už užsitęsusias atostogas apmoka Tailando vyriausybė. Jeigu Lietuvos kelionių organizatoriams būtų reikėję dengti tokius nuostolius, turbūt būtų bankrutavę. Viename Bankoko oro uoste nusileisdavo per dieną po 700 lėktuvų, tai reikia įsivaizduoti, kokius nuostolius patyrė Tailandas“, — sakė G. Petrauskas.
Tailando turizmo pramonės atstovai per pasaulines informacijos agentūras pareiškė, kad nuostoliai, patirti dėl dviejų oro uostų blokados Bankoke, sudarė po 7 milijonus dolerių kasdien.
Pasak Tailando vyriausybinės turizmo tarybos, nuostoliai dėl prastovos tokie dideli todėl, kad Tailande pats turizmo sezonas. Pavyzdžiui, tarptautinis Suvarnabumi oro uostas kasdien aptarnaudavo nuo 60 iki 70 tūkstančių turistų. Vidutiniškai kiekvienas turistas Tailande per dieną išleidžia 2 tūkstančius batų (apie 1600 litų).
„Turistus sugebėjo taip nuraminti, kad nejutome jokios krizės. Kiekvieną dieną vestibiulyje vykdavo susirinkimai, paaiškindavo situaciją“, — pasakojo Vilma Petrauskienė.
Rūpestis kiekviename žingsnyje
Iš Tailando, Patajos, kaip šiauliečiams pasirodė, karinio oro uosto U-Tapaja lietuviai išskraidinti gruodžio 3-ąją į Stambulą. „Mažiukas oro uostas, bet ir ten turistais labai rūpinosi — buvo įrengtos didžiulės palapinės, kad nereikėtų kaisti ant saulės, vaišino kiekviename žingsnyje pyragėliais, vaisiais, gėrimais“, — pasakojo šiauliečių šeima.
Turkijoje, Stambule, šiauliečiams teko praleisti dar dvi paras, nes oro uostai tiesiog buvo užkimšti keleivių iš Tailando. Stambule — taip pat viskas turistams nemokamai.
Tailandas taip rūpinosi turistais, kad šiauliečiai iki šiol stebisi: kariniame oro uoste įrengtose palapinėse buvo daromas nemokamai net tailandietiškas masažas, nemokamas internetas, specialus koncertas, kad tik turistai nesijaustų nuskriausti.
Politinė krizė Tailande žiauriausiai kirto turizmo pramonei. Tailando oficialioji valdžia skaičiuoja, kad neigiami padariniai dėl politinės krizės ir blokuotų oro uostų gali būti juntami pusę metų, nes daugiau nei 20 šalių rekomendavo savo piliečiams susilaikyti nuo kelionių į Tailandą dėl nestabilios politinės padėties šalyje.
„Nė kiek nebijotume, jeigu tektų kada dar nuvažiuoti į Tailandą, nes aiškiai pamatėme, kaipo ten rūpinasi turistais, nors šalį krėtė baisi krizė“, — sakė šiauliečiai.
Oficialiai Tailande per neramumus žuvo daugiau, nei pusšimtis tailandiečių.
NAMIE: Iš atostogų šiauliečiai Vilma ir Gintautas Petrauskai dėl užsitęsusios politinės krizės Tailande vėlavo grįžti šešias paras. Trys poros vaikai Goda, Matas ir Benas (tuo metu, kai fotografuota, buvo išbėgęs pas draugus) tėvams sutikimo proga nupiešė plakatą „Sveiki sugrįžę“.
GLOBA: Tailando Raudonojo kryžiaus darbuotojai visiems dėl krizės šalyje užsilikusiems turistams teikė visokeriopą pagalbą.
ORO UOSTAS: U-Tapaja oro uoste, kuriame prieš išskrendant teko praleisti dar keturias valandas, turistais rūpinamasi, vedami instruktažai.
LAUKIMAS: Nedideliame U-Tapaja oro uoste ne visiems užteko vietos dėl turistų spūsties, daliai teko lėktuvo laukti ilsintis ant grindų.
Giedriaus BARANAUSKO ir V. ir G. PETRAUSKŲ albumo nuotr.