Automobilių vagys naktimis nemiega

Automobilių vagys naktimis nemiega

Automobilių vagys naktimis nemiega

Šiaulių miesto apylinkės teismas nelaisvės bausmes skyrė lukšinių gaujos nariams, vogusiems automobilius visoje Šiaulių apskrityje. Kalėjimas daugelio nusikaltėlių nuo vagysčių neatbaido — automobiliai vis dar paklausus taikinys. Maža to, vagiami, pastebėta, vis naujesni automobiliai.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Vienos gaujos nariai — už grotų

Už automobilių vagystes teisiamiems lukšiniams neseniai skirtos kalėjimo bausmės nuo penkerių iki pusseptintų metų.

Nusikaltimus — daugiausiai automobilių vagystes — lukšinių gauja vykdė Šiauliuose ir Radviliškio rajone. Šios gaujos įvykdytus nusikaltimus teisėsaugininkai skaičiuoja dešimtimis. Jų žiniomis, daugiausiai automobilių buvo pavogta 2004 ir 2005 metais.

Vagystės dominuoja

Lukšinių gauja bene stambiausia, bet ne vienintelė Šiauliuose, užsiimanti automobilių vagystėmis. Be to, automobilių vagystės yra tik viena visų įvykdomų vagysčių atšaka.

Statistikos duomenimis, įvairaus turto vagystės sudaro daugiau nei 41 procentą visų Šiaulių mieste įvykdomų nusikaltimų. Palyginti su praėjusiais metais vagysčių skaičius keturiolika procentų išaugo.

Pastarųjų metų praktika rodo, kad automobiliai vagiami vis įvairesniais kėslais: iš chuliganiškų paskatų, detalėms, perparduoti ne Lietuvoje.

Anot Šiaulių miesto vyriausiojo policijos komisariato Autotransporto priemonių grobimo tyrimo skyriaus viršininko Redo Vaišvilos, pastaruoju metu vagiami vis įvairesnių markių automobiliai.

„Būčiau ne visai tikslus teigdamas, kad vokiški automobiliai yra vagiamiausi, — sakė R. Vaišvilas. — Tokia tendencija jaučiama dėl to, kad vokiškų automobilių — “Audi“, “VW“ — rinkoje yra daugiausiai.“

Pareigūnas pastebėjęs, kad vagių taikiniu tapę vis naujesni automobiliai. Esą jei 2004 metais labiausiai vagiami buvo 1992— 1993 metų automobiliai, tai dabar dažnai — 2000-aisiais ir vėliau pagaminti.

„Automobiliui, kurį ketinama išvaryti iš šalies, tenka suklastoti kėbulo numerius, dokumentus. Tam vagiami brangesni automobiliai, nes klastojimas nemažai kainuoja, o vagystė turi “apsimokėti“, — sakė R. Vaišvilas. — Detalėms paprastai vagiami senesni automobiliai.“

Išpirkos nebepopuliarios

Automobilių vagysčių Šiaulių mieste ypač užderėjo lapkritį. Tik per dvi šio mėnesio dienas mieste pavogti šeši automobiliai. Visi jie drausti KASKO draudimu. Šis faktas pareigūnams kelia dvejonių, ar vagystės nėra draudimo apgaulė.

Šiemet gauta devyniolika pareiškimų apie pavogtus KASKO draudimu apdraustus automobilius.

Pareigūnų teigimu, pastaraisiais metais beveik nebepasitaiko atvejų, kuomet iš nuvarytų automobilių savininkų reikalaujama išpirkos. Tokio pobūdžio nusikaltimai populiariausi būdavo 2004-2005 metais.

Tačiau esą vis populiarėja Šiauliuose parduodamų automobilių, kurie yra vogti ir ieškomi užsienio teisėsaugininkų. Mieste tokių vagysčių itin padaugėjo lapkritį. Todėl patariama, prieš įsigijant automobilį, įsitikinti, ar nėra paskelbta jo paieška.

Statistika

Per vienuolika šių metų mėnesių Šiauliuose nuvaryti 76 automobiliai.

Vienuolikos mėnesių statistika rodo, kad Šiaulių mieste pavogta penkiolika „Audi“ markės automobilių, vienuolika BMW. Nuvarytos devynios toyotos. Septyniolika folksvagenų (šeši iš jų “VW Golf“), šeši “Renault“, keturi “Ford“, keturi “Mitsubishi Colt“, po tris “Mersedes“, “Opel“ bei po vieną ar du “Fiat“, “Volvo“, “Peugeot“, “Mazda“ markės automobilius.

Automobilį derėtų saugoti ir patiems

Populiariausia apsauga, policijos nuomone, tebėra signalizacija.

Kitas ganėtinai esą efektyvus apsaugos būdas — „slapukai“, kuriuos įjungus, automobilio nebeįmanoma užvesti.

Automobilį patariama statyti apšviestoje vietoje, arčiau langų, geriau priekiu, nes „nužiūrėtą“ jį pirmiausia reikėtų atstumti. Tai vagiui ne tik nepatogu, bet ir kainuoja laiko.

ĮVAIROVĖ: Statistikos duomenimis, vagių taikiniu tampa vis įvairesnių markių automobiliai.

PARKAS: Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Autotransporto priemonių grobimo tyrimo skyriaus viršininkas Redas Vaišvilas teigia, kad vagiamų automobilių parkas kasmet jaunėja.

RADINIAI: Įrankių, naudojamų automobiliams nuvaryti, policininkai randa dešimtimis.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.