Nedarbas skatina nusikalsti

Nedarbas skatina nusikalsti

„Šiaulių krašto“ diskusija

Kuo gresia masinis nedarbas?

Tęsiame diskusiją apie situaciją darbo rinkoje. Kas išlaikys valstybę, jeigu didelė verslo dalis žlugs? Ar Lietuva nebankrutuos?

Nedarbas skatina nusikalsti

Ilgėjančias bedarbių eiles darbo biržoje papildo ir asmenys, paleisti iš įkalinimo įstaigų. Jų šansai įsidarbinti labai maži. Pareigūnai neslepia, jog didėjantis nedarbas turės įtakos nusikalstamumui didėti.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Nuteistieji privalo įsidarbinti

Regimanto Mikaliūno, Šiaulių regiono pataisos inspekcijos direktoriaus pavaduotojo, teigimu, inspekcija rūpinasi asmenų, lygtinai paleidžiamų iš laisvės atėmimo vietų ir lygtinai atleidžiamų nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą, integracija į visuomenę. Labai svarbu, kad jie įsidarbintų, nes tai padeda užkirsti kelią naujiems nusikaltimams.

Inspekcijos duomenimis, 2009 metų sausio 1 dieną Šiaulių miesto ir rajono Pataisos inspekcijos įskaitoje buvo 92 nuteistieji, lygtinai paleisti iš pataisos įstaigų, ir 2 lygtinai atleisti nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą.

Iš 92 lygtinai paleistųjų 42 asmenys dirbo ir 34 buvo registruoti darbo biržoje. Abu lygtinai atleistieji nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą taip pat dirbo.

Darbingi lygtinai paleisti asmenys privalo per 15 dienų įsidarbinti arba užsiregistruoti darbo biržoje ir apie tai pranešti pataisos inspekcijai. Priešingu atveju, skiriamos nuobaudos.

„Nuolat ieškome potencialių darbdavių, kurie įdarbintų šiuos asmenis,“ — teigė pareigūnas.

Šiuo metu Šiaulių regiono pataisos inspekcija yra pasirašiusi bendradarbiavimo sutartis su bendrove „Kužių agroįmonė“, Astijaus Jasaičio gintaro dirbinių įmone “Napoleonas“, kuri per 2008 metus įdarbino 3 nuteistuosius, bendrove “Tifoja“, “Specializuotas transportas“, kuriame per 2008 metus įdarbinti 5 nuteistieji.

Daugėja vagysčių

Egidijus Lapinskas, Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas, prognozuoja, jog sudėtinga situacija darbo rinkoje gali turėti įtakos didėjančiam nusikalstamumui. Jau anksčiau nusikaltusių žmonių gretas gali iš nevilties papildyti ir nauji, netekę pragyvenimo šaltinio.

„Anksčiau teisti asmenys, kol turi darbą, savo nusikalstamą praeitį kaip ir pamiršta. Krizės laikotarpiu nuteistajam konkuruoti su už durų darbo laukiančiu specialistu sudėtinga, — sakė pareigūnas. — Nedarbui didėjant tam tikra dalis žmonių, netekusių pragyvenimo šaltinio, gali iš nevilties užsiimti nusikalstama veika.“

E. Lapinskas atkreipė dėmesį, jog blogėjant ekonominei situacijai paprastai padaugėja smulkių vagysčių. Tiesa, pirmąjį šių metų mėnesį ženklaus nusikalstamumo augimo nefiksuojama, kita vertus, pasak pareigūno, laikotarpis per trumpas, kad galima būtų daryti išvadas.

Populiaresnės tampa smulkios vagystės iš automobilių, braunamasi į patalpas. Šiaulių apskrityje 2008 metais užregistruota 12 procentų vagysčių daugiau nei 2007 metais.

Viršininko nuomone, kaip nedarbo įtaka nusikalstamumui geriau paaiškės balandžio mėnesį.

PRIEŽIŪRA: Pasak Regimanto Mikaliūno, Šiaulių regiono pataisos inspekcijos direktoriaus pavaduotojo, inspekcija nuolat ieško potencialių darbdavių, kurie įdarbintų nuteistuosius.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.