
Naujausios
„ŠIAULIŲ KRAŠTO“ TYRIMAS, KAIP KEIČIASI MAISTO KAINOS?
Maisto kainų krizė nenukirto
„Šiaulių kraštas“ atliko tyrimą ir išsiaiškino: populiariausių maisto produktų krepšelis per penkerius metus pabrango vidutiniškai 39 procentais. 2004 metų gegužę būtiniausių produktų krepšelis kainavo per 63 litus, užvakar — per 88 litus. Vieša nuomonė, kad maistas pinga, tačiau paskaičiavus labai konkrečiai, matyti — krizė maisto kainas prapučia tik akcijų metu.
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas.lt
Maistas pigo ir brango
Pirmą kartą tyrimą atlikome prieš penkerius metus, 2004-ųjų gegužę. Didžiuosiuose Šiaulių prekybos centruose užfiksavome kasdienių maisto produktų kainas. Tokie pat tyrimai buvo atlikti 2005-ųjų rudenį ir 2007-ųjų rugsėjį. Paaiškėjo, kad įvairiais laikotarpiais maistas ir pigo, ir brango.
Šią savaitę dar kartą peržvelgėme lentynas. Kiek maisto kainas pakoregavo krizė?
Populiariausių maisto produktų krepšelis: grietinė, sviestas, kava, cukrus, kruopos, obuoliai, mėsa, pieno produktai. Kaip ir anksčiau, rinkomės įvairių gamintojų pigiausius produktus, tuos, kuriuos galėtų įpirkti mažiausias pajamas gaunantys pirkėjai. Kai kurie iš šių produktų buvo pažymėti „akcijos“ ženklu.
Krepšelio kaina gali būti didesnė arba mažesnė, nelygu, kurioje parduotuvėje pirksi, mat tų pačių produktų kainos skirtinguose prekybos tinkluose svyruoja. Ir ne centu ar dviem kartais keliasdešimčia centų ar netgi vienu kitu litu.
Šitaip pasirinktų pigiausių maisto produktų krepšelis (žiūrėti kainų lentelę) 2004-aisiais metais kainavo 63,74 lito.
Po metų, 2005-aisiais, toks pat krepšelis buvo net atpigęs kainavo 62,50 lito.
O po dvejų metų kainos sparčiai šovė aukštyn. 2007 metų rugsėjo 14 dieną lygiai toks pat pigiausių kasdienių maisto produktų krepšelis „Maximoje“ jau kainavo 76,56 lito.
Palyginti su 2005 metų kainomis, tie patys produktai brango 14,06 lito arba 23 procentais.
Krizė kol kas neįsisuko
Prieš porą metų, kai gyvenome nepalyginti stabiliau, minėtų maisto produktų krepšelis buvo per 15 procentų pigesnis, o tų pačių produktų kainos gana ryškiai keitėsi.
Užvakar „Maximoje“ pigiausi obuoliai kainavo 1,49 (2007 metais — 2,58 lito).
2007-aisiais kilogramas jautienos faršo kainavo 9,99 lito, dabar — 13,99 lito, kilogramas jautienos kumpio — 23 litai.
Per minėtą laikotarpį vis brango broilerių filė, kurios kilogramas dabar kainuoja 18,99 lito. Stipriai šoko į viršų ir kiaušinių kaina: užvakar „Maximoje“ jie kainavo 5,39 lito, 2004-aisiais — apie du litus.
Prieš penkerius metus į krepšelį dėjome „Ventos“ sviestą, kurio kaina tada buvo 2,35 lito. Dabar “Ventos“ sviesto nebėra. Vietoje jo — tepus riebalų mišinys už 3,28 lito. Šiame produkte yra 73 procentai sviesto ir penkiolika procentų augalinio aliejaus.
Tikro sviesto galima nusipirkti už šiek tiek daugiau nei tris, penkis ar daugiau litų.
380 gramų „Dvaro“ grietinės kaina stabili: 3,99 lito. Mažą indelį pigiausios grietinės galima nusipirkti už 1,09 lito.
800 gramų pigiausių grikių kainuoja 2,89 lito. 2004 metais toks pat kiekis grikių „Saulutėje“ kainavo 1,39 lito.
„Jakobs“ kava (250 gramų) beveik visuose prekybos centruose akcijinė — 5,99 lito, be akcijos — 6,79 cento. Šios rūšies kavos kaina 2004-aisiais buvo 4,99 lito.
Taigi dabar tų pačių maisto produktų krepšelis kainuoja 88,67 lito.
Maistas turėtų pigti
Virgilijus Kartočius, prekybos sistemos „Tau“ direktorius, pripažino: nors krizė įsibėgėja, prekyboje maisto ir kitų prekių kainos išlieka nepakitusios.
„Iš tiesų kainos yra nerealios, — “Šiaulių kraštui“ sakė V. Kartočius. — Užtat labai suaktyvėjo akcijų strategija. Gamintojai seka vieni kitus ir taiko nuolaidas ne visoms prekėms, o tiktai tam tikrai prekių grupei. Anksčiau gaudavome pranešimus: dėl kuro brangimo ir atlyginimų kėlimo bus didinamos vienų ar kitų produktų kainos. Dabar lentelėse matome, kad kuras pinga, atlyginimai mažėja, bet niekas nesiunčia pranešimų, kad prekės atpigs“.
Linas Grikšas, AB „Krekenavos agrofirma“ generalinis direktorius, atkreipė dėmesį, kad kovo mėnesio infliacija, palyginti su vasariu, yra nulinė. Direktoriaus žodžiais, tai rodo, kad maisto produktai bendrai atpigo 0,2 procento.
Paklaustas, kodėl mėsos kainos, pingant degalams, nemažėja, direktorius sakė, kad po Naujųjų metų, padidėjus degalų akcizams ir mokesčiams (jo teigimu, dabar degalai yra brangesni nei praėjusių metų gruodį), taip pat dėl lenkiškos mėsos konkurencijos mėsos perdirbėjams irgi tenka veržtis diržus.
Nepaisant sunkumų, su kuriais susiduria verslas, L. Grikšas prognozuoja, kad lietuviški produktai artimiausių dviejų mėnesių laikotarpiu turėtų pigti.
Citata: „Nors krizė įsibėgėja, prekyboje maisto ir kitų prekių kainos išlieka nepakitusios.
AKCIJOS: Prekybininkai pripažįsta: maisto produktų kainų mažinti nesiryžtama, užtat labai išpopuliarėjo tam tikrų prekių grupių akcijos.
KAINOS: Tų pačių produktų kainos skirtinguose prekybos tinkluose svyruoja kartais keliasdešimčia centų ar netgi vienu kitu litu.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Langelis
Būtiniausių maisto produktų krepšelio kainos
2004 metais — 63,74 lito;
2005 metais — 62,50 lito;
2007 metais — 76,56 lito;
2009 metai — 88,67 lito.
Šaltinis: „Šiaulių krašto“ kainų tyrimas