Nemeilę miestui dangsto krize

Nemeilę miestui dangsto krize

Nemeilę miestui dangsto krize

Nors iki vasaros beliko pora savaičių, Šiauliuose pagrindinės Vilniaus gatvės bulvare gėlės dar nežydi. Žiedus pro savo langą mato tik miesto meras ir Savivaldybės tarnautojai. Kitur rasti gėlių — misija neįmanoma. Miesto valdininkai teigia — nėra pinigų. Ar reikia šimtų tūkstančių, ar noro ir meilės savo miestui? Mažesniuose apskrities miestuose gėlynai jau seniai džiugina pavasario žiedais.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Liūdnas pavasaris

Soduose ir darželiuose — žydėjimo metas, bet Šiaulių miestas žiedais nesipuošia. Bulvaro pradžioje, prie „Šiaulių“ viešbučio esančioje klomboje, tulpės jau nužydėjo, o už “Paukščių“ fontano styro nenupjauta žolė.

Nei senojoje, nei rekonstruotoje bulvaro dalyje žiedų nematyti, klombose juoduoja žemė. Kai kurias iš jų praeiviai pavertė šiukšlių dėžėmis — nesivargindami meta smulkias šiukšles: kamščius, saldainių popierėlius, nuorūkas.

Netoli Gaidžio laikrodžio pastatytas „Tūkstantmečio suolelis“ skendi pienėse. Nenupjauta žolė ir geltonuojančios pienės — toks pavasarinis Šiaulių peizažas.

Ir didesnėse erdvėse, skirtose želdynams, nėra nė daigelio. Vienintelė žalioji oazė — skverelis prieš Šiaulių miesto savivaldybę.

Valdininkai, kaip ir kiekvieną pavasarį, kartoja beveik tuos pačius pasiteisinimus: trūksta lėšų, bijomasi šalnų ir vagysčių.

„Šiauliai — šiaurinis miestas, bet tikrai pasitaisys“, — prieš trejus metus “Šiaulių kraštui“ žadėjo tuometinis Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas Žydrūnas Augustinas.

Galima palyginti — šiauresnės ir dar labiau krizės krečiamos kaimynės Latvijos Ventspilio miestas ir šiemet žydi įvairiaspalviais žiedais. Svyra gėlių kolonos, marguoja ornamentai, net laiką skaičiuoja gėlių laikrodis. Ne visus augalus naikina šalnos ir krizės.

Sava iniciatyva

Vienintelė bulvare žydinti salelė — prieš „AJ Šokolado“ kavinę. “Bandote rasti mieste gėlių?“ — pats užkalbina kavinės direktorius Gintaras Liaušas.

Jis nelaukė miesto malonės. Kai buvo nupjauta prieš kavinę augusi liepa ir praeiviai į tuščią klombą pradėjo mėtyti šiukšles, Gintaras įsigijo žemių ir gėlių. Rinkosi serenčius — žemaūges gėles. Už jas sumokėjo apie 60 litų. Ankstyvi žiedai džiugins iki vėlyvo rudens.

„Kol kas niekas nevagia, — beldžia tris kartus kavinės direktorius. — Tik kartais mažyliai lenkiasi nuskinti, nes įsivaizduoja, kad jas galima skinti kaip gėles pievoje. Bet mamos sudraudžia“.

Augalai dar neparinkti

Miesto infrastruktūros skyriaus vyresnioji specialistė Nijolė Prišmantaitė patvirtina: dabar nei gėlės sodinamos, nei žolė pjaunama. Laukiama Tarybos posėdžio. Kodėl? Kad paaiškėtų, kokia tiksli suma atiteks miesto gražinimo darbams. Šiuo metu tam skirta apie 240 tūkstančių litų, bet suma greičiausiai bus apkarpyta.

Tik paaiškėjus lėšoms, bus sprendžiama kiek ir kokių gėlių pirkti. Šiuo metu augalų sąrašo dar nėra. Planuojama, kad su miestu sutartį pasirašiusi įmonė „Šiaulių apželdinimas“ daigus sodinti pradės nuo birželio 1 dienos. Taip vėlai augalai sodinami bijantis netikėtų šalnų.

Bet gėlės sužydės ne visame mieste. Pasak N. Prišmantaitės, miesto pakraščiai tikrai nežydės, tikimasi apsodinti tik centrą.

„Tikrai nebus taip gražu kaip pernai, kai buvo skirta per 300 tūkstančių litų“, — sako specialistė.

Gal Savivaldybei reikėtų ieškoti netradicinių išeičių, pavyzdžiui, prašyti miesto sodininkų pagalbos, kurie padovanotų žydinčių gėlių?

N. Prišmantaitė įsitikinusi — petunijas, surfinijas išvogtų, nes yra „per brangios gėlės šiems laikams“. Pasak specialistės, vagiami net serenčiai, o prie traukinių stoties buvo nuskintos tulpės, narcizai.

DYKYNĖ: Miesto širdyje bulvare plyti apleisti želdynams skirti plotai.

NYKUMA: Rekonstruotos bulvaro dalies vazonuose vietoje gėlių mėtosi smulkios šiukšlės.

ŽOLĖ: Nepjauta žolė tuoj išlįs per „Tūkstantmečio suolelį“.

INICIATYVA: Žydintys serenčiai — privati iniciatyva.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

išnaša: „Valdininkai kartoja tuos pačius pasiteisinimus: trūksta lėšų, bijomasi šalnų ir vagysčių.

 

 

DOVANA: Joniškio seniūnija, neturėdama lėšų, šiemet atsisakė Joniškio komunalinio ūkio paslaugų, kuris vien už gėlių sodinimą viešosiose teritorijose savivaldybės paprašė 2000 litų, neskaičiuojant pačių sodinukų kainos. Išsiversta gėlininkų dovanotomis gėlėmis, kurias pasodino žmonės, priimti dirbti viešųjų darbų. Kol kas miestą puošia našlaitės, kurias vėliau pakeis serenčiai.

 

Loretos RIPSKYTĖS nuotr.

 

ŽYDĖJIMAS: Kelmės centre, prie pėsčiųjų perėjos, žydi tulpės. Praeivių akis džiugina akmeniniai vietos akmentašio Valdo Bundzos iškalti ir miestui padovanoti nykštukai. Gėlės Kelmėje nevysta visą vasarą.

SALVIJOS: Praėjusį antradienį viešiesiems darbams Kelmės miesto seniūnijoje patelkti bedarbiai salvijomis apsodino gėlyną prie J. Graičiūno gimnazijos. Didžiuliame kelių arų plote tilpo du tūkstančiai salvijų daigų. Vienas daigas kainuoja 1,09 lito. Be to, darbininkėms seniūnija perpus su Darbo birža mokės atlyginimą. Gėlynų šiemet Kelmėje šiek tiek mažiau. Kai kur paliktos tik žalios vejos. Tačiau miesto centre gėlės žydi nuolat.

Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.

RADVILŠIKIS: Radviliškio miesto centras pasipuošė našlaitėmis. Ant apšvietimo lempų atramų šiuo metu rengiami laikiklius gėlių gėlių kompozicijoms su svyrančiomis pelargonijomis. Keliose miesto centro vietose bus įrengta ir dviaukščių gėlių vazonų. Šiemet gėlėmis miestą papuoš konkursą laimėjusi Josvainių firma, kuri radviliškiečius aprūpins ne gėlių daigais, o žydinčiomis gėlėmis. Seniūnijos duomenimis, gėlės miestui kainuos 8— 10 tūkstančių litų. Laikikliais vazonėliams seniūnija rūpinosi pati, nes taip yra pigiau.

Laimos AGANAUSKIENĖS nuotr.

AKMENĖ: Akmenės rajono centro Naujosios Akmenės pagrindinė aikštė žydi: nuo ankstyvo pavasario našlaitėmis, tulpėmis, o paskui kitomis gėlėmis ir dekoratyviniais augalais.

PAKRUOJIS: Centrinėje Pakruojo Vienybės aikštėje trijuose gėlynuose karaliauja tulpės. Prie miesto stadiono (nuotraukoje) gėlininkų klubo įrengtose dolomito kompozicijose žydi našlaitės, kitos pavasarinės gėlės. Pertvarkomi gėlynai Laisvės aikštėje bei prie Pakruojo autobusų stoties. Gėlynus suprojektavo ir apželdina Šiaulių universiteto studentai, būsimieji aplinkotvarkos ir apželdinimo specialistai. Kadangi seniūnija ir universitetas bendradarbiauja, jaunimui patikėta pertvarkyti du gėlynus. Augalų Pakruojo gėlynams numatyta pirkti už penkis — septynis tūkstančius litų. Prižiūrės viešuosius darbus dirbantys žmonės.

 

Janinos ŠAPARNIENĖS nuotr.