
Naujausios
Šiauliečių radiniai saugomi policijoje
Šiauliečiui Povilui Sabui pinigų nukrito tarsi iš dangaus: vieną balandžio popietę autobuso lūkuriuojantis vyras pamatė, kaip iš prašvilpiančio motociklininko iškrito piniginė su pinigais ir dokumentais. Apie radinį policijai pranešęs ir dėl jo perdavimo su patruliu susibaręs pensininkas susidomėjo, ar policija — vienintelė rastų daiktų saugotoja.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Piniginė išskrido
Svetimi pinigai ir dokumentai į ties sodų bendrija „Lakštingala“ autobuso laukiančio 72 metų P. Sabo rankas pakliuvo vieno sekmadienio pavakarę. Vyras spėjo pamatyti, kaip iš pro šalį dideliu greičiu važiuojančio motociklo tarsi kažkas atitrūko ir nukrito ant kelio.
„Autobuso dar nebuvo matyti, todėl nusprendžiau pasidomėti, ką pametė motociklininkas“, — pasakojo šiaulietis. — Priėjęs arčiau pamačiau nukritusią piniginę, iš kurios buvo išlindusi 50-ies litų kupiūra.“
Atvėręs vyrišką rudos spalvos piniginę vyriškis joje surado dar kelis šimtus litų bei visą krūvą įvairių įstaigų plastikinių kortelių, tarp kurių ne viena — ir banko.
Susitikimas su policininku buvo nemalonus
Grįžęs namo į Šiaulius P. Sabas nedvejodamas apie radinį pranešė policijai.
Esą netrukus į namus prisistatęs Šiaulių policijos komisariato pareigūnas ir, paėmęs piniginę bei net neperžiūrėjęs jos turinio, suskubo išeiti.
„Paprašiau, kad policininkas bent suskaičiuotų pinigus, — prisiminė pensininkas. — Tačiau jis sakė net nežiūrėsiantis, esą jo tikslas radinį nuvežti į komisariatą.“
Pareigūnas, anot P. Sabo, atsisakęs ne tik suskaičiuoti pinigus, bet ir surašyti rastų daiktų aktą. O pareikalautas atlikti formalumus esą netgi pakėlęs balsą.
Atkaklus pensininkas pareigūno reikalavimui atiduoti radinį nepakluso — pasakė jį atiduosiantis tik komisariate.
„Tiesą sakant į namus atvykęs pareigūnas man net tarnybinio pažymėjimo neparodė, o apie tai, jog jis — policininkas galėjau spręsti tik iš to, jog vilki uniformą“, — pasakojo P. Sabas.
Policijos komisariate pensininko radinys— piniginė buvo apžiūrėta — surašyta, kiek ir ko rasta.
Pareigūnai pagal piniginėje rastą medicininį išrašą atsekė radinio savininką ir su juo tučtuojau susisiekė.
Apsidžiaugęs vyras atlygiu už radinį P. Sabui įteikė šimtą litų.
Jaučiasi nusivylęs
Tačiau už gerą darbą šimtine apdovanotas šiaulietis nesijaučia smagiai. Pasak vyro, po tos radybų istorijos jam kilę klaustukų: ar tikrai jis, norėdamas grąžinti radinį, į policiją kreipėsi teisingai, ar pareigūnas tikrai neturėjo surašyti radinio perėmimo akto, ant kurio pasirašytų ir perdavėjas ir perėmėjas.
„Jaučiausi tarsi antraplanis, — atviravo P. Sabas. — Nesididžiuoju savo poelgiu, tačiau manau, kad gerą darbą padaręs žmogus turėtų būti geru ir priimtas. Kalbu ne apie atlygį, tačiau mandagesnio į namus atvykusio pareigūno bendravimo tikrai norėjosi.“
Radinių perdavimui — griežta tvarka
Šiaulių apskrities VPK atstovė spaudai Gailutė Smagriūnienė informavo, kad svetimą piniginę suradęs P. Sabas pasielgė tinkamai kreipdamasis į policijos pareigūnus.
„P. Sabo rastos piniginės į jo namus tądien atvažiavo policijos patrulis, ir, reikia pripažinti, pasielgė ne pagal galiojančias taisykles, — sakė G. Smagriūnienė. — Žmogus teisingai pasielgė reikalaudamas arba užregistruoti rastus daiktus, arba vykti į policijos komisariatą.“
Nuo 2001 metų birželio galioja Generalinio komisaro įsakymas dėl į policiją pristatytų rastų, pamestų daiktų priėmimo, registravimo ir perdavimo tvarka, pagal kurią, G. Smagriūnienės aiškinimu, kiekvienos policijos įstaigos budinčioje dalyje yra radinių registracijos žurnalas. Jame fiksuojama kokį daiktą, kada ir kas atnešė, kur rado. Taip pat, radėjui pageidaujant, įrašomas jo telefono numeris, adresas. Po įrašu pasirašo ir daiktus atnešęs žmogus, ir juos priėmęs.
Dokumentai grįžta ten, kur išduoti
G. Smagriūnienės teigimu, dažniausiai yra randami dokumentai ir automobilių rakteliai. Pastarųjų pas Šiaulių policijos budinčiuosius šiuo metu guli ne vienas ryšulys.
„Dokumentų savininkus rasti nėra labai sudėtinga, — sakė policijos atstovė. — Sudėtingiau su raktais: ant jų savininkas nenurodytas ir matyti tik kokios markės automobilio rakteliai.“
Jei dokumentų savininko atrasti nepavyksta, jie perduodami toms įstaigoms kurios jį yra išdavusios ir grąžinami šeimininkui tuomet, kai jis į įstaigą kreipiasi dublikato.
„Pasitaiko atvejų, kai žmonės policijai pateikia tik piniginėje rastus dokumentus, o pinigus tikina perduosiantys šeimininkui asmeniškai, — sakė G. Smagriūnienė. — Už radinio dalies pasisavinimą numatyta teisinė atsakomybė. O jei žmogus viliasi gauti radybų, turiu pasakyti, kad jos priklauso ir tokiu atveju, jei jį savininkui perduos policija.“
Rekordiniai radiniai
2001 metų rugpjūčio pabaigoje tuomet Šiaulių policijos Tardymo skyriaus viršininkė, o dabar advokatė Jūratė Bieliauskienė Šiauliuose, Architektų gatvėje, rankinėje ant suolelio, aptiko beveik 50 tūkstančių JAV dolerių ir juos perdavė policijai.
2006 metų kovo 1 dieną šiaulietis taksistas, buvęs Transporto policijos komisariato viršila, Virgilijus Kondratenko Šiauliuose, Ežero gatvėje, ant kelio, rado rankinę su dokumentais bei beveik 14 tūkstančių litų bei 235 eurais.
PINIGINĖ: Dažniausi šiauliečių praradimai — piniginės.
PERDAVIMAS: Šiaulietis Povilas Sabas pareikalavo užregistruoti radinį ir tik tuomet jį perdavė policijai.
Jono TAMULIO nuotr.
VILTIS: „Nesidžiauk radęs, neverk pametęs“ — liaudies išminties nepamiršusi Šiaulių policijos atstovė Gailutė Smagriūnienė. Juolab kad pametus vertingus daiktus dar yra vilties juos rasti saugomus.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.