Naujausios
Kelialapio į Briuselį šiauliečiai negavo
Vyriausiajai rinkimų komisijai vakar patikslinus rinkimų į Europos Sąjungos Parlamentą rezultatus aiškėja, kad Šiaulių rinkėjai balsavo kitaip, nei visa Lietuva.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Suskaičiavo rezultatus
Vyriausioji rinkimų komisija paskelbė preliminarius sekmadienį vykusių rinkimų į Europos Parlamentą rezultatus.
Daugiausia — keturis, mandatus rinkimuose iškovojo Tėvynės sąjunga— Lietuvos krikščionys demokratai, už kuriuos balsavo 26,80 procento rinkėjų.
Antrojoje vietoje atsidūrusi Lietuvos socialdemokratų partija, negalutiniais duomenimis, iškovojo tris mandatus. Už šią partiją balsavo 18,62 procento rinkėjų.
Partija Tvarka ir teisingumas, sulaukusi 12,24 procento rinkėjų palaikymo, turėtų gauti du mandatus. Preliminariais duomenimis, po vieną mandatą Europos Parlamento rinkimuose iškovojo Darbo partija (8,81 procento), Lietuvos lenkų rinkimų akcija (8,46 procento) ir Liberalų sąjūdis (7,35 procento).
Kitos rinkimuose dalyvavusios partijos neperžengė 5 procentų barjero ir mandatų skirstyme nedalyvaus.
Pasak Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko Zenono Vaigausko, rezultatai dar gali šiek tiek keistis, bet tai bus tik pirmas ar antras skaičius po kablelio.
Rinkimuose į Europos Parlamentą dalyvavo 20,91 procento rinkėjų. Pasak pirmininko Z. Vaigausko, negaliojančių biuletenių skaičius yra palyginti nedidelis — 2,6 procento.
Galutinius rinkimų rezultatus Vyriausioji rinkimų komisija ketina paskelbti birželio 14 dieną.
Šiauliečiai lenkia Lietuvą
Vyriausiajai rinkimų komisijai suskaičiavus rinkimų į Europarlamentą rezultatus, aiškėja, kad šiauliečiai balsavo kiek kitaip, nei visa Lietuva.
Lietuvoje už TS— LKD balsavo 26,8 procentai rinkėjų, o Šiauliuose — 27,27 procentai rinkėjų. Už LSDP Lietuvoje balsavo 18,62 procento rinkėjų, o Šiauliuose — net 22,67 procentai rinkėjų.
Šiauliuose daugiau balsų (14,82 procento) nei Lietuvoje (12,24 procento) gavo ir partija Tvarka ir teisingumas (PTT). Už Darbo partiją (DP) Šiauliuose balsavo mažiau rinkėjų tik — 8,46 procento rinkėjų, kai visoje Lietuvoje Darbo partijai buvo atiduota 8,81 procento rinkėjų balsų.
Šiauliečiai pakėlė Lietuvos centro partiją (LCP), kuriai skyrė 4,99 procento balsų, kai Lietuvoje ši partija gavo tik 3,09 procento balsų.
Rinkimai į Europarlamentą parodė, kad šiauliečiai, labiau, nei visa Lietuva, palaiko ir „Fronto“ partiją, kuriai skyrė 3,42 procento balsų, kai Lietuva jai teskyrė 2,43 procento.
Šiauliečiai iš penktosios Lietuvos pozicijos (8,46 procento) į priešpaskutiniąją vietą nubuksavo Lietuvos lenkų rinkimų akciją (LLRA) ir jai teskyrė 0,55 procento balsų.
Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio reitingai Šiauliuose taip pat mažesni už šalies vidurkį — atiduota 6,57 procento balsų.
Kitos partijos, dalyvavusios rinkimuose į Europarlamentą šiauliečių labai nedomino, balsavusiųjų už jas procentai panašūs, kaip ir visoje Lietuvoje.
Aktyviausiai iš Šiaulių rinkiminių apylinkių balsavo S. Šalkauskio (26,65 procento), Jovaro (24,7 procento) ir Parko (24,03 procento) rinkiminių apylinkių rinkėjai. Pasyviausiai savo nuomonę dėl kandidatų į Europarlamentą išreiškė Zoknių (10,36 procento) rinkiminės apylinkės rinkėjai.
Rinkėjai pakoregavo sąrašus
Rinkėjai, pasinaudoję teisę reitinguoti partijų sudarytus kandidatų sąrašus į Europos Parlamentą, šiek tiek juos pakoregavo.
Tai rodo jau suskaičiuoti pirmumo balsai 1300 rinkimų apylinkėse iš 2035.
Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko Z. Vaigausko duomenimis, antrojoje vietoje atsidūrusios, 3 mandatus pelniusios Lietuvos socialdemokratų partijos sąraše pirmoji išlieka parlamentarė Vilija Blinkevičiūtė, antras — Justas Paleckis. Tačiau parlamentarė Birutė Vėsaitė trečiosios pozicijos tikriausiai neišlaikys, ją aplenkė Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Zigmantas Balčytis.
Pasak Z. Vaigausko, kandidatų sąrašuose buvę visų partijų lyderiai stabiliai išliko pirmosiose pozicijose. „Dabar tik teorinė grėsmė yra, kad partijų lyderiai gali pasikeisti“, — vakar sakė Z. Vaigauskas.
Partija Tvarka ir teisingumas Europos Parlamente turėtų gauti 2 mandatus. Pirmasis sąraše buvo partijos lyderis Rolandas Paksas, antrasis — Juozas Imbrasas.
Jeigu rinkėjai per reitingavimą paliko partijų lyderius pirmoje vietoje, dirbti į Briuselį turėtų vykti ir Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos pirmininkas Valdemaras Tomaševskis.
Z. Vaigausko teigimu, preliminariais duomenimis, TS — LKD kandidatų pirmasis ketvertukas kol kas nesikeičia. Tai reiškia, kad europarlamentaro mandatą gaus Vytautas Landsbergis, Laima Andrikienė, Algirdas Saudargas ir Radvilė Morkūnaitė.
Vieną mandatą iškovojusio Liberalų sąjūdžio sąrašo lyderis yra Leonidas Donskis.
Vyriausioji rinkimų komisija tikslesnius kandidatų reitingus žada paskelbti šiandien iš ryto.
Šiauliečių Europarlamente gali nebus
Į Europarlamentą kandidatavo septyni šiauliečiai, tačiau, panašu, kad nė vienam rinkėjai nedavė kelialapio į Briuselį. Už Europarlamento rinkimų borto liko Laimontas Dinius (TPP), Daiva Matonienė (PTT), Alvydas Šedžius (LSDP), Zenonas Buivydas (LVLS), Arūnas Gumuliauskas (LCP), Mindaugas Končius (LCP) ir Donatas Markauskas (Frontas).
Aukščiausiai iš visų šiauliečių partijos reitinguose 3 numeriu ėjęs Arūnas Gumuliauskas nepateko į Europarlamentą, nes Lietuvos centro partija nesugebėjo peržengti 5 procentų balsų ribos.
Panaši situacija nutiko ir šiauliečiui Seimo nariui Laimontui Diniui, kuris partijos sąrašuose į Europarlamentą ėjo 4 numeriu, tačiau jo partija rinkimuose buvo nubuksuota beveik į galą ir iš viso nepateko į Europarlamentą.
D. Matonienė partijos rinkimų sąraše buvo 13, A. Šedžius — 24. Nors jų partijos į Europarlamentą pateko, bet šiauliečių rinkėjai taip ir nepakėlė į pirmąsias pozicijas.
Z. Buivydas partijos rinkimų sąraše buvo 8. M. Končius ir D. Markauskas — septinti, bet jie irgi nepatenka į Europarlamentą, kaip ir jų partijos.
Po reitingavimo L. Dinius iš 4 vietos nukrito į 5, D. Matonienė iš 13 vietos pakilo į 8, A. Šedžius iš 24 vietos pakilo į 15, Z. Biuvydas iš 8 vietos nukrito į 13, A. Gumuliauskas iš 3 — nukrito į 4, M. Končius iš 7 vietos — į 8, o D. Markauskas, kaip buvo, taip ir liko 7 partijos sąrašo vietoje.