
Naujausios
Apyvartoje šlama netikros šimtinės
Šiauliečiai Renaldas Tuominis ir Raimondas Janulionis nuteisti už netikrų pinigų platinimą. R. Janulionis, įsigaliojus teismo nuosprendžiui, užvakar, liepos 1-ąją, atsidūrė įkalinimo įstaigoje. Policija sako, kad netikrų pinigų platinimo bumas aprimęs, tačiau viena kita kupiūra vis dar aptinkama.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Už alų — „namų darbo“ šimtinės
Pareigūnams gerai žinomam 40-mečiui R. Tuominiui skirta vienerių metų nelaisvės bausmė, jos vykdymą atidedant vieneriems metams. Penkis kartus už vagystes, plėšimą, savavaldžiavimą teistam 32 metų R. Janulioniui už grotų teks pasėdėti metus ir tris mėnesius, nes jis šį nusikaltimą padarė neišnykus teistumui.
Abu vyrai į teisėsaugos akiratį pateko, kuomet R. Janulionis vienam šiauliečiui įdavė netikrą šimtinę ir laisvalaikio ir mados centre „Saulės miestas“ esančiame “Rimi“ paprašė už ją nupirkti butelį alaus. Klastą pastebėjusi kasininkė iškvietė apsaugos darbuotojus, pirkėjas buvo sulaikytas.
Jis papasakojo šimtinę gavęs iš R. Janulionio. Paaiškėjo, kad R. Janulionis žinojo įdavęs netikrą šimto litų kupiūrą, nes buvęs tikras, kad ji „praeis“.
Kratos metu R. Janulionio striukės kišenėje buvo aptiktos dar keturios netikros šimtinės. Apklausų metu vyras pripažino iš viso turėjo šešias tokias kupiūras: be keturių turimų, vieną davęs alui nupirkti, o kitą esą paskolinęs savo pažįstamam R. Tuominiui.
Apieškomas R. Tuominis turėjo vieną kupiūrą. Tačiau jis pripažino neseniai turėjęs keturias, esą vieną šimtinę pasiėmusi sugyventinė, o kitas dvi Linkuvoje padavęs dviem pažįstamiems, kad šie nupirktų alaus.
Tyrimo duomenimis, vienam linkuviškiui parduotuvėse netikro banknoto įsiūlyti nepavykę. Kitą šimtinę iškišti pasisekė už du butelius alaus, ir gavus 92 litus grąžos. Jau kitą dieną, pasklidus gandui apie platinamus netikrus pinigus, klastą perpratusi prekybininkė kreipėsi į policiją.
Šiaulių policijos pareigūnams netikrų šimtinių platinimu įtariami R. Tuominis ir R. Janulionis aiškino, kad visas kupiūras už atliktą darbą įteikė juos statybose nelegaliai darbinęs pažįstamas. Šis pripažino abiem vyrams prieš Naujuosius metus sumokėjęs už darbą, tačiau paneigė, kad piniginis atlygis buvęs netikras.
Netikrų pinigų mažėja, bet yra
Šiais metais apskrities policija jau pradėjusi per pusšimtį ikiteisminių tyrimų dėl netikrų pinigų platinimo. Beveik keturios dešimtys tyrimų pradėta nuo kovo 13-osios, kuomet apyvartoje masiškai ėmė rodytis netikri šimto litų banknotai.
Šiaulių apskrities policijos viršininko pavaduotojas Robertas Jagminas vakar „Šiaulių kraštui“ sakė, kad iš dabar, prasidėjus liepai, padirbtų kupiūrų apyvartoje vis dar aptinkama.
„Jų nebėra tiek daug, kiek buvo randama pavasarį, tačiau vis dar pasitaiko, — teigė R. Jagminas. — Beveik nekyla abejonės, kad randamos pavienės šimtinės — šiųmetį prapliupusių likučiai. Apyvarta dar nėra visiškai išvalyta.“
Kaip atskirti, ar pinigai tikri?
Tikro banknoto popierius tamprus ir šiugždantis;
Netikrose šimtinėse apsauginė juostelė imituota, tačiau joje neįspaustas joks įrašas;
Tikro banknoto kairėje pusėje, apačioje, esantis nominalas keičia spalvą;
Padirbtos šimtinės, kaip ir tikros, turi mikroperforaciją — žymenį iš skylučių. Skylutes perbraukus pirštu nesunkiai galima suprasti, kad jos buvo išbadytos. Tikruose banknotuose skylučių paviršius nejaučiamas;
Netikros šiuo metu apyvartoje platinamos šimtinės, kaip ir tikros, turi vandens ženklus. Tačiau apšvietus kupiūrą ultravioletiniais spinduliais, šimtinė neatsispindi numatytose vietose.
SKIRTUMAI: Nusikaltėlių padirbtos ir šiuo metu vis dar pasitaikančios kupiūros menkai skiriasi nuo tikrų. Vis dėlto, gerai įsižiūrėjus, skirtumų yra.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.