
Naujausios
Kiaulių maras dar nepasiekė Šiaulių krašto
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) patvirtino, kad šeštadienį užregistruotas klasikinis kiaulių maras Panevėžio apskrityje, Rubikių kaime. Tiriama, ar ligos sukėlėjų nėra apskrities kiaulių fermose.
Kristina JOKŠAITĖ
redakcija@skrastas.lt
Šiaulių apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotojas Admundas Selvenis paaiškino, kadangi Lietuvoje yra nustatytas klasikinis kiaulių maras, tai visuose kiaulių fermose imamasi sustiprintų saugos priemonių: neįleidžiami pašaliniai asmenys, atliekama papildoma dezinfekcija, gyvuliai yra stebimi.
Pasak specialisto, jei pastebėtas įtartinas kiaulių elgesys, nedelsiant apie tai turi būti pranešta veterinarijos tarnyboms. Pirminiai požymiai: gyvulių karščiavimas, išbėrimas, taškinės kraujosrūvos, gyvulys tampa apatiškas, nebeėda.
Iš Šiaulių apskrities kiaulių ūkių yra paimti 180 kiaulių kraujo mėginių ir jie išvežti į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą Vilniuje. Rezultatai turėtų būti žinomi po poros dienų.
„Jau sustabdytas kiaulių eksportas. Iš Šiaulių apskrities daug kiaulių yra išvežama į Rusiją. Kadangi dar nėra gauta tyrimų rezultatų, nežinoma kaip bus ateityje, — teigė A. Selvenis. — Tikimasi, kad iš neužsikrėtusių ūkių bus galima vežti kiaules į kitas šalis, tik nebus galima iš Panevėžio apskrities.“
A. Selvenis užtikrino, kad klasikinis kiaulių maras yra nepavojingas žmogaus sveikatai, nes žmonės kiaulių maru neserga.
Lietuvoje klasikinio kiaulių maro liga paskutinį kartą registruota prieš 17 metų — 1992 — aisiais.
KIAULĖS: Lietuvoje nustatytas klasikinis kiaulių maras.
Redakcijos archyvo nuotr.
Klasikinis kiaulių maras
Klasikinį kiaulių marą sukelia RNR virusas. Klasikinio kiaulių maro virusas yra santykinai stabilus drėgnose užsikrėtusių kiaulių išskyrose, kiaulių skerdenoje ir šviežioje kiaulienoje bei kai kuriuose kiaulienos produktuose. Pagrindinis natūralus infekcijos patekimo būdas yra per burną ir nosį esant tiesioginiam arba netiesioginiam sąlyčiui su užsikrėtusiomis kiaulėmis arba šeriant virusu užkrėstais pašarais.
Klinikiniai klasikinio kiaulių maro požymiai yra labai įvairūs, juos galima painioti su daugelio kitų ligų klinikiniais požymiais. Klinikiniai požymiai daugiausiai priklauso nuo gyvulio amžiaus ir viruso virulentiškumo. Paršeliai serga sunkiau nei vyresnės kiaulės. Vyresnės veislinės kiaulės serga lengva arba subklinikine forma.
Skiriama ūminė, lėtinė ir prenatalinė klasikinio kiaulių maro forma.
Šaltinis: Europos bendrijų komisijos sprendimas 2002 metų vasarį.