Gyventi po antenomis žmonės nenori

Gyventi po antenomis žmonės nenori

Gyventi po antenomis žmonės nenori

Šiauliuose, Zoknių mikrorajone, po gyventojų langais, pradėtos statyti dvi mobiliojo radijo ryšio antenos. Antenas stato akcinė bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“. Išsigandę dėl savo ir vaikų sveikatos, žmonės piktinasi, kad jų nuomonės, ar sutinka gyventi po antenomis, niekas neklausė. Seimo sveikatos reikalų komitetas siūlo apskritai uždrauti tokių antenų statymą gyvenamojoje aplinkoje.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Anteną stato po langais

„Mus visus, gyvenančius Margių gatvėje, papiktino tai, kad nebuvome informuoti apie būsimą statybą, niekas neklausė mūsų sutikimo. Kadangi atstumas nuo antenos iki gyvenamųjų namų akivaizdžiai mažas, turime pagrindo nerimauti dėl savo ir vaikų sveikatos“, — taip laiške redakcijai rašo Margių gatvės gyventojai.

Labiausiai nerimauja Margių gatvės 28-ojo namo gyventoja Jelena Suško, auginanti du neįgalius mažamečius vaikus — atstumas nuo Jelenos namų iki statomos antenos maždaug keturi metrai. Vaizdžiai tariant, antena iš namų bus ranka pasiekiama.

Šalia — elektros laidai, prieš kelerius metus jau pastatyta mobiliojo ryšio antena. Trys nauji betono stulpai, ant kurių bus montuojamos antenos, iškilo maždaug prieš porą savaičių. Gyventojai išsiaiškino, jog antenas stato akcinė bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“.

„Kažkas sakė, antenos aukštis bus kaip penkių aukštų namo. Dar sakė: blogiau bus tiems, kurie toliau gyvena. Gyvenimo sąlygos ir taip neatitinka sveikatos higienos normų, o dabar į mus bus tiesioginis spinduliavimas. Jie tą anteną stato stulbinamu greičiu“, — Jelena labiausiai nuogąstauja dėl pavojaus ir taip sunkiai vaikų sveikatai.

Jelena ir jos kaimynė Ieva pasakojo apie tarp kaimynų tvyrančią įtampą, kurią kelia nežinia apie antenų pavojų sveikatai. „Bent iš mandagumo į svečius būtų užėję, pakalbėję kaip su žmonėmis“, — apgailestavo Ieva.

Rugpjūčio antroje pusėje Margių gatvės gyventojai (apie 30 parašų — red.past.) raštu kreipėsi į Šiaulių visuomenės sveikatos centrą, prašydami sustabdyti statybą ir ištirti antenų poveikį sveikatai.

Gyventojus informavo formaliai

Laisvydas Rudžianskas, projekto įgyvendinimo vadovas, atstovaujantis akcinei bendrovei „Lietuvos geležinkeliai“ atstovas, užtikrino: gauti visi įstatymų numatyti leidimai statybai pradėti.

Paklaustas, ar projektas buvo derintas su Šiaulių visuomenės sveikatos centru, specialistas išsisuko nuo atsakymo, teigdamas, kad Šiaulių miesto savivaldybė statybos leidimą išdavė.

„Ar reikia derinti su Visuomenės sveikatos centru, nusprendžia Savivaldybė. Jeigu Savivaldybė to nereikalauja, derinti nereikia. Atliktas spinduliuotės skaičiavimas, projekte tie duomenys pateikti. Galiu pasakyti, jog skaičiavimų reikšmės yra mažesnės nei numato leistini normatyvai“, — aiškino L. Rudžianskas.

Į klausimą, ar privaloma gauti gyventojų sutikimą, L. Rudžianskas atsakė, jog gyventojų sutikimas būtinas. Informacija apie šį projektą buvusi pateikta spaudoje. „Jokių visuomenės prieštaravimų mes negavome“, — aiškino L. Rudžianskas.

Projektą „Lietuvos geležinkelių radijo ryšio sistemos modernizavimas, įdiegiant GSM-R“, finansuoja Europos Sąjunga, jis įtrauktas į Valstybės investicijų programą.

„Įdiegiama radijo ryšio sistema bus patenkinti ES teisės aktų, susijusių radijo ryšio sistemų naudojimu geležinkeliuose, reikalavimai. Padidės traukinių eismo saugumas bei sumažės nelaimingų atsitikimų, kurių metu gali nukentėti žmonės, turtas, į aplinką būti paskleistos pavojingos medžiagos, rizika“, — sakė L. Rudžianskas.

Pasirašė ir pamiršo?

Klausėme ir higienistų, ar šie žino, ar derino tokį projektą? Šiaulių visuomenės sveiktos centro Sveikatos saugos skyriaus vedėja Jūratė Karalevičienė tvirtino, jog geležinkeliečių projektas su Visuomenės sveikatos centru nebuvo derintas, pagal kol kas galiojančią tvarką būtinas higienos pasą leidimas — neišduotas.

Jos žodžiais, Margių gatvės gyventojų skundas šiuo metu tiriamas. Tačiau kitą dieną po šio pokalbio į redakciją buvo atsiųsta Šiaulių visuomenės sveikatos centro statinio projekto vertinimo pažyma. Ją atsiuntė L. Rudžianskas. Vertinimo išvada tokia: statybos techninis projektas atitinka visuomenės sveikatos saugos teisės aktų reikalavimus. Pažymą tvirtina Visuomenės sveikatos centro direktorius Krizentas Kameneckas, pasirašo Sveikatos saugos skyriaus vedėja Jūratė Karalevičienė ir vertinimą atlikusi pavaduotoja Janina Jakuš. Data ant pažymos — 2009 metų gegužės 25 diena.

Apie psichologinį poveikį nutylima

Pasak Antano Matulo, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko, šiuo metu, montuojant mobiliojo ryšio antenas, higienos pasas — leidimas yra privalomas.

„Higienos norma kategoriškai reikalauja, kad pasas šiandien būtų. Komiteto sprendimu, registruotas įstatymo projektas, kuriame numatoma, jog visi panašūs projektai turėtų būti derinami su vietos gyventojais“, — “Šiaulių kraštui“ sakė A. Matulas.

A. Matulas akcentavo, jog turėtų būti visiškai uždrausta mobiliojo ryšio antenas montuoti ant gyvenamųjų pastatų, nors dabartiniai matavimai įvairiose vietose rodo, kad spinduliuotės neviršija nustatytų normatyvų.

„Bet mokslas eina į priekį ir niekas nežino, kaip jų poveikis sveikatai bus vertinamas po dvidešimties ar trisdešimties metų. Atsiranda vis daugiau mokslinių publikacijų, kad ir šiuo metu leidžiama spinduliuotės norma turi poveikio žmonių sveikatai“, — sakė Seimo narys. — Be to, jau įrodyta, kad antenos daro didžiulį psichologinį poveikį. Žmonės bijo, pergyvena dėl savo vaikų, o psichologinis stresas yra rimta liga,“ — sakė komiteto pirmininkas.

A. Matulas stebėjosi, kad projekto vykdytojai nepasivargino užeiti pas žmones ir jiems paaiškinti apie savo sprendimus.

Jo nuomone, panašiais atvejais nemaža dalis kaltės tenka ir Savivaldybėms, lengva ranka dalijančioms statybos leidimus.

A. Matulas sakė, jog Sveikatos reikalų komitetas specialiai domėsis, ar projekto Margių gatvėje įgyvendinimas nepažeidžia gyventojų interesų.

DĖŽUTĖ

Veikia be higienos leidimų

Seimo Sveikatos reikalų komiteto liepos 22 dienos posėdyje buvo svarstytas klausimas dėl mobiliojo ryšio antenų.

Komitetą šokiravo, kad tiek daug mobiliojo ryšio antenų neturi higienos leidimų — pasų. Komitetui pateiktais duomenimis, iki 2009 metų kovo 31 dienos buvo sumontuotos 3789 viešojo judriojo ryšio bazinės stotys, valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba jų veiklai išdavė tik 143 higienos leidimus — pasus. Komiteto posėdyje dalyvavę visuomenės atstovai nurodė, jog yra labai daug vietų, kuriose montuojamos mobiliojo ryšio antenos ant gyvenamųjų namų stogų ir pažeidžiant atstumo reikalavimus iki visuomeninių ar gyvenamųjų pastatų.

citata: „Jau įrodyta, kad antenos daro didžiulį psichologinį poveikį. Žmonės bijo, pergyvena dėl savo vaikų, o psichologinis stresas yra rimta liga.

STATYBA: Mobiliojo ryšio antenas akcinė bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ pradėjo statyti tiesiog po gyventojų langais.

NUOSTABA: Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas stebėjosi, kad projekto vykdytojai nepasivargino užeiti pas žmones ir jiems paaiškinti apie savo sprendimus.

 

SKUNDAS: Margių gatvės gyventojai raštu kreipėsi į Šiaulių visuomenės sveikatos centrą, prašydami ištirti, ar mobiliojo ryšio antenos antenos nepakenks jų ir jų vaikų sveikatai.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.