
Naujausios
Europos pinigai šiukšlynų nesumažino
Tuo metu, kai už Europos Sąjungos pinigus naikinami nelegalūs sąvartynai, statomi modernūs atliekų surinkimo punktai, kurie virsta legaliais sąvartynais. Šiaulių rajone, Gruzdžiuose, pačiame miestelio centre esantis atliekų surinkimo punktas perpildytas šiukšlių. Šalia veikia Gruzdžių turgus ir pieno supirkimo punktas. Gyventojai dėl antisanitarinės aplinkos kaltina šiukšlininkus, kurie atliekas iš veža vos porą kartų per mėnesį. Šiukšlininkai ginasi: kalti patys gyventojai.
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas.lt
Atliekas pila ant žemės
Gruzdžių seniūnijos atliekų tvarkymo punktas yra šalia Gruzdžių turgaus ir pieno surinkimo punkto. Netoli nuo šios vietos — tvarkingas gyvenamasis rajonas, Gruzdžių seniūnija.
Nors nemokama atliekų tvarkymo aikštelė aptverta tinkline tvora, aplinkinė teritorija nusėta šiukšlėmis. Lengvesnes vėjas nuskraidina iki pat turgaus tvoros.
Aikštelėje stovi konteineriai su užrašais, kokioms atliekoms jie skirti. Pirmadienį visi buvo perpildyti šiukšlių. Kitos atliekos suverstos ant žemės: kalnas medienos nuolaužų, suskilusių šiferio lakštų, senų baldų ir kitokio griozdo. Skraido musės. Oras prie aikštelės smirdi.
Mums besižvalgant, prie aikštelės vartų sustoja automobilis. Vyriškis išima iš bagažinės padangą, nuneša ją į aikštelę ir „priglaudžia“ padangų krūvoje ant asfalto.
Pamatęs fotoobjektyvą, teisinasi: konteineriai pilni, nėra kur dėti.
Pro šalį važiuoja kitas automobilis. Matyt, nugirdęs, apie ką kalbamės, vairuotojas sustoja ir įsijungia į pokalbį:
— O praeitą savaitę kokie čia kalnai buvo! Nebetilpo, jau ant kelio pradėjo versti. O smarvė kokia! Antai per šv. Roko atlaidus kas čia dėjos — musių, širšių, visko pilna, nenustebčiau, jei ir žiurkių yra. Gerai, kad šventė vyko tolėliau, — pasakojo vyriškis.
Gruzdžių gyventojai stebėjosi, kam reikalaujama tas atliekas rūšiuoti, jei šiukšlininkai konteinerius esą suverčia į vieną šiukšliavežę ir išveža.
Anksčiau atliekos būdavusios vežamos kiekvieną antradienį. Tada aikštelėje buvę nepalyginti tvarkingiau. Dabar beveža du kartus per mėnesį.
Kita bėda, žmonių nuomone, tai, kad atliekų aikštelė apskritai įrengta ne vietoje: visai čia pat, turguje, prekiaujama duona, mėsos gaminiais, į surinkimo punktą žmonės veža pieną.
„Turgus ir sąvartynas. Baisiau būt negali“, — sako vyrai.
Netrukus atidarda traktorius su priekaba. Pro vartus įvairuoja į aikštelės galą. Pasikelia priekaba ir jos turinys — aplinkai kenksmingas šiferis, skiedros — su trenksmu čiuožia ant žemės.
Aikštelę pradės rakinti
Gražinos Slavikienės, Gruzdžių seniūnės pavaduotojos teigimu, atliekų tvarkymo punkto projektas su seniūnija buvo derintas 2004 metais. Aikštelė pradėta eksploatuoti 2007 metų rugsėjo 1 dieną.
G. Slavikienė nemano, kad aikštelės aplinka galėtų būti antisanitarinė. „Turgus vyksta tik sekmadieniais, o pieno surinkimo punktas yra uždaras. Tos problemos kaip ir nėra,“ — mano pavaduotoja.
Ateityje atliekų tvarkymo aikštelę tam tikromis valandomis ketinama užrakinti. Pasak seniūnės pavaduotojos, svarstoma galimybė įsteigti dalį etato tvarkai aikštelėje prižiūrėti.
„Netelpa“ į rinkliavą
„Atliekų surinkimo punktai Šiaulių apskrityje buvo įrengiami už Europos Sąjungos pinigus, projektai įstatymo numatyta tvarka derinti su visomis institucijomis: savivaldybėmis, seniūnijomis ir kitomis. Jų vietos keisti negalima, nes tai kainuotų labai brangiai“, — “Šiaulių kraštui“ sakė Zenonas Kučinskas, Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) viešųjų ryšių specialistas.
Panašu, kad atliekų surinkimo aikštelės tampa paklausios: žmonės rūpinasi griozdu atsikratytų būtent aikštelėse. Ar tvarkos nebūtų pasiekta paprasčiausiu būdu: jeigu atliekos būtų išvežamos dažniau?
Į tai Z. Kučinskas atsakė: „Trūksta lėšų. Atliekų žymiai padaugėjo, o mes turime tilpti į rinkliavą“.
Specialistas negailėjo kritikos gyventojams, kurie atliekas punktuose palieka tiesiog ant žemės. Jo nuomone, turės praeiti daug laiko, kol žmonių sąmonė pasikeis.
Ką daryti žmogui, kuris specialiai pasisamdė transportą, atliekas į Gruzdžius vežė galbūt dešimt kilometrų, o atvykęs konteinerius rado pilnus? Su visu griozdu važiuoti atgal? Kiek jam tai kainuos?
Tokiu atveju Z. Kučinskas pataria skambinti į Šiaulių regiono aplinkos tvarkymo centrą arba kreiptis į Gruzdžių seniūniją.
ŠRATC'ui skirta 200 litų bauda
„Tai ŠRATC'o bėdos. Būtent jie yra atsakingi, kad tose aikštelėse būtų tvarka,“ — “Šiaulių kraštui“ sakė Egidijus Kvasauskas, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Šiaulių rajono agentūros vadovas.
Pasak E. Kvasausko, 2009 metų rugpjūčio 3 dieną Šiaulių rajone buvo atliktas atliekų priėmimo punktų patikrinimas. Aikštelėse nustatyta didelė netvarka, už nesugebėjimą tvarkytis ŠRATC'ui skirta administracinė nuobauda — 200 litų. Didžiausia bauda už netvarką atliekų surinkimo punktuose yra 450 litų.
„Tegul jie tik dirba ir nedejuoja dėl pinigų. Anksčiau kovojome su šiukšlėmis pamiškėse, dabar — atliekų surinkimo punktuose“, — sakė E. Kvasauskas.
Aplinkosaugininkas pažymėjo, jog šiukšlininkus labiau turėtų kontroliuoti seniūnijos ir savivaldybių aplinkos skyriai, kuriems šios funkcijos priklauso.
ATLIEKOS: Taip pirmadienį atrodė atliekų priėmimo punktas Gruzdžiuose.
GALIMYBĖ: Pro vartus į aikštelės galą įvairavęs traktorius priekabos turinį — aplinkai kenksmingą šiferį, skiedras — išvertė ant žemės, nes tuščių konteinerių nebuvo.
PASIKEITIMAI: Gruzdiškiai (iš dešinės) Pranas ir Algirdas sakė, kad aikštelėje buvo tvarkingiau, kai atliekos būdavo išvežamos kiekvieną savaitę. Sąvartynas atsirado, kai išveža du kartus per mėnesį.

INFORMACIJA: Lentoje skelbiama, ką galima vežti į Gruzdžių atliekų priėmimo punktą.
PASTABA: Egidijus Kvasauskas, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Šiaulių rajono agentūros vadovas: „Anksčiau kovojome su šiukšlėmis pamiškėse, dabar — atliekų priėmimo punktuose“.
Jono TAMULIO nuotr.