Prasideda naujas etatų karpymo vajus

Prasideda naujas etatų karpymo vajus

Prasideda naujas etatų karpymo vajus

Šiaulių miesto švietimo ir kitas biudžetines įstaigas pasiekė Savivaldybės administracijos raštai apie naujus etatų normatyvus. Savivaldybė nurodo, kiek kokiai įstaigai ir kokių etatų turėti, kad nuo Naujųjų metų būtų sutaupyti 4 milijonai litų darbo užmokesčio fondo lėšų.

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Labiausiai kentės darželiai

Iš pokalbių su mokyklų, lopšelių— darželių vadovais aiškėja, kad labiausiai nukentės pagalbinis ir techninis šių įstaigų personalas.

Antanina Ilčiukienė, „Voveraitės“ lopšelio— darželio direktorė, sako, jog Savivaldybė vėl daugiausia siekia išspausti iš darželių: “Siaubinga. Esu labai nepatenkinta“.

Trumpinamas auklėtojų darbo laikas. Auklėtoja dabar per savaitę turi išdirbti 36 valandas, o naujajame normatyve nurodytos 35 valandos. „Viena auklėtoja turės būti atleista. Kurį žmogų dabar prikalti prie kryžiaus?“, — guodėsi direktorė.

Daugelyje darželių naikinamas neformalusis ugdymas. Darželiai šiam tikslui turėjo po ketvirtį etato. Planuojama juos panaikinti ir palikti tik keliems darželiams.

„Voveraitėje“ turėtų nebelikti raštinės vedėjos, kuri tvarkydavo visus dokumentus. Šį darbą turės atlikti sekretorė, kuriai nuo to atlyginimas nepadidės, bet sumažės.

A. Ilčiukienė sako, kad nebus kam valyti aplinką, nes plotas yra didelis, reikalavimai griežti, apkarpomi ir kiemsargių bei valytojų etatai. Žmonėms teks tenkintis puse etato.

Mažinti algas ir išsaugoti žmones

Sigita Būdvytienė, Lieporių gimnazijos direktorė, paklausta, ar neteks atleisti pagalbinio personalo žmonių, atsakė, jog visko gali būti.

Nors mokyklos teritorija nepasikeitė, vietoj dviejų kiemsargių turės likti „pusantro“. Reikia atleisti ir valytoją. Likusioms padidės plotai, kurie neseniai jau padidinti. Vietoj dviejų darbininkų etatų projekte numatyta 1,25.

„Romuvos“ gimnazijos direktorius, Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentas Vytautas Giedraitis sako, kad bet kokia kaina reikia išsaugoti žmones. Nors gimnazijoje dirba mažiau valytojų nei numatyta dabartiniame normatyve, teks mažinti ir jų atlyginimus, kad nė viena nebūtų atleista.

„Bandysime raitytis. Yra sukurta darbo grupė, kuri dabar viską dėlioja. Gal kai kuriuos etatus pavyks įkelti į mokinio krepšelio lėšas, pavyzdžiui, inžinieriaus programuotojo. Į laisvas vietas žmonių nebepriimame“.

Gimnazijoje mokosi 770 mokinių, yra 33 aptarnaujančio personalo etatai, galės likti 28. V. Giedraičio teigimu, dabar lengviau bus toms mokykloms, kurios nebuvo labai išplėtusios pagalbinio personalo etatų skaičiaus, darbuotojams galėjo mokėti daugiau, bet dabar atlyginimų koeficientus ir ten teks mažinti.

Reikės tartis ir susitarti

Zoknių pagrindinėje mokykloje mokosi 333 mokiniai, yra 24 aptarnavimo personalo darbuotojai: sekretorė, sargai, valytojos, virtuvės darbuotojos, ūkvedys, kiemsargis ir taip toliau. Tai viena šia prasme „turtingiausių“ mokyklų. Keli etatai dabar turėtų būti panaikinti.

Direktorė Svetlana Giniotienė sako: „Kas dabar gali pasakyti, ko nereikia, ką atleisti? Tik mes patys. Dėl to sėsime ir tarsimės su tais žmonėmis. Kitos išeities aš nematau.“

Anot direktorės, žmonės geranoriškai sutiko eiti nemokamų atostogų, tai esą mažesnė blogybė negu visai netekti darbo.

Rekomendacijos ar nurodymai?

Klausiamas, ko siekiama naujaisiais etatų normatyvais, Vladas Damulevičius, Savivaldybės administracijos direktorius, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog siekiama sutaupytiapie 4 milijonus litų. Vien švietimo sistemoje atlyginimų fondas kitąmet sudarys 85 milijonus litų.

„Finansų skyriui nauji etatų duomenys reikalingi, kad būtų žinoma, kokį kitais metais skirti atlyginimų fondą“, — sakė V. Damulevičius. Normatyvai esą rekomendacinio pobūdžio, įstaigoms nedraudžiama turėti daugiau ar kitokių etatų, bet bus būtina įsitekti mokos fondo rėmuose.

ETATAS: Antanina Ilčiukienė, „Voveraitės“ lopšelio-darželio direktorė, rodo, kad tai tik pusė teritorijos, kurį turės tvarkyti viena kiemsargė ateityje tik už pusę etato.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.