Su kaukėmis, bet be panikos

Su kaukėmis, bet be panikos

Su kaukėmis, bet be panikos

Nuo vakar Šiaulių medikai pacientus priiminėjo su kaukėmis, bet be panikos. Vakar Lietuvoje nuo kiaulių gripo mirė antras žmogus, tačiau gydytojai ir vaistininkai pataria gydytis tradiciškai, o brangių vaistų be reikalo nepirkti.

Nijolė KOSKIENĖ

nikos@skrastas.lt

Savaitgalį ligonių antplūdžio nebuvo

Vakar ryte Šiaulių poliklinikoje rūbininkės, registratorės, gydytojai dėvėjo kaukes. Prie suaugusiųjų registratūros eilių nebuvo, daugiau žmonių būriavosi prie vaikų poliklinikos registratūros.

Šeštadienį iki trečios valandos poliklinikoje buvo priimti 28 vaikai ir šeši suaugę, pas keturis vaikus ir keturis suaugusius gydytojai iškviesti į namus. Pirmadienį registruota 30 iškvietimų į namus pas suaugusius ir 80 — pas vaikus.

„Praėjusią savaitę turėjau tik du pacientus, sergančius gripu. Ir tik vienam išrašiau priešvirusinių vaistų. Daugiau žmonių kreipiasi su virusinėmis infekcijomis“, — sakė šeimos gydytoja Audronė Jakutienė, pacientus vakar priiminėjusi ryšėdama apsauginę kaukę.

Paklausta apie daug diskusijų keliančius priešvirusinius vaistus „Tamiflu“, gydytoja priminė, kad jie yra receptiniai. “Nemanyčiau, kad žmonėms reikėtų panikuoti ir pirkti brangiai kainuojančius vaistus“, — sakė gydytoja.

Karantinas padėjo

„Karantinas — geras dalykas, mes iš karto pajutome“, — sakė vaikų gydytoja Elona Gedvilienė. Anot gydytojos, geriausia būtų buvę, jei nuo praėjusio pirmadienio mokyklas būtų uždarę porai savaičių. Kai mokiniai nebelanko mokyklos, liga nustoja plisti.

Iki pusės vienuoliktos ryto gydytoja jau buvo priėmusi apie dešimt gripu užsikrėtusių jaunųjų pacientų. Beveik visų „gripuojančių“ diagnozė — pandeminis A(H1N1) virusas.

Gydytojos žodžiais, iki 12— 13 metų vaikai daugiau serga virusinėmis ligomis, vyresnieji — gripu. Jiems medikė paprastai išrašo paracetamolio, gulimą rėžimą ir rekomenduoja vartoti daug skysčių.

E. Gedvilienės žodžiais, panacėja laikomi priešvirusiniai vaistai yra žinomi ne pirmus metus, tačiau tokio triukšmo, kaip dabar, nebuvę.

Su gydytoja dirbanti bendrosios praktikos slaugytoja Violeta Bielskienė, turinti jau 30 metų dirbo stažą, prisimena, kad tarybiniais laikais būdavę po 40 iškvietimų per dieną, gydytojai dirbdavę iki pusės vienuoliktos ar vienuoliktos vakaro, tačiau po dviejų— trijų savaičių gripo banga praeidavusi.

Medikai priminė, kad mirštama ne nuo gripo, bet nuo komplikacijų.

Norint išvengti gripo komplikacijų medikės primygtinai patarė, pajutus pirmuosius simptomus, gultis į lovą ir nevaidinti didvyrių.

Deficitiniai vaistai bus trečiadienį

„Valerijono“ vaistinės darbuotojos patvirtino, kad žmonės teiraujasi priešvirusinių vaistų.

Almyra Girdenienė, vaistinės vedėja, telefonu susisiekusi su vaistų platintojais, sužinojo, kad priešvirusiniai „Tamiflu“ į Lietuvą turi būti parskraidinti dar pirmadienį, o vaistines pasiekti trečiadienį. Šiuo metu vaistinėse esama kitų priešvirusinių vaistų.

Vaistinės vedėja patarė priešvirusinius vaistus vartoti tada, „jei yra tokia temperatūra, kad net silpna ir pradeda dirginti plaučius“. Jei žmogus neserga plaučių uždegimais, bronchitais, astma, šis gripas esą praeina lengvai.

A. Girdenienė pati naudoja ir kitiems patarė profilaktiškai naudoti homeopatinius vaistus, gerti kefyrą žarnyno bakterijoms, ežiuolės arbatą, labai tinka bičių duonelė su medumi.

Informacija iš Europos

Tuo tarpu Europos medicinos agentūros viešojo vertinimo protokole apie „Tamiflu“ pateikiama informacija ir apie tyrimus, atliktus su šiuo preparatu.

Suaugusių pacientų gydymo tyrimai parodė, kad vartojant vaistą ligos trukmė yra trumpesnė: placebą (gydomųjų savybių neturintį vaistą) vartojantys pacientai vidutiniškai sirgo 5,2 dienos, o vartojantys preparatą nuo gripo — 4,2 dienos.

GRIPAS: „Prieš šimtą metų bobutės žinojo, kaip gydyti gripą, o mes XXI amžiuje jau nebežinome“, — sakė gydytoja Elona Gedvilienė.

KAUKĖS: Vakar Šiaulių poliklinikoje apsaugines kaukės ryšėjo ir rūbininkės, ir gydytojai, ir kai kurie pacientai.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.