
Naujausios
Mokykla ir gyventojai nenori antenų
Lieporių bendruomenės atstovai per viešąjį svarstymą Šiaulių miesto savivaldybėje dar kartą prieštaravo, kad jų kaiminystėje būtų statomos telekomunikacijų bendrovės antenos. Greta garažų, ant kurių stogo jos iškils, yra Gegužių mokykla, „Saulėtekio“ gimnazija, darželiai, gyvenamieji namai.
Irena BUDRIENĖ
Bendruomenė piktinosi
Gausiai susirinkę Lieporių bendruomenės atstovai piktinosi, kad S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje 3 norima pastatyti šešias antenas. Jų nuomone, antenų skleidžiama spinduliuotė kenks sveikatai.
Plano rengėjams priekaištauta, kad viešas svarstymas surengtas ne bendruomenės patalpos: pristatinėdama projekto koncepciją architektė Rasa Pumputienė žadėjo pateikti išsamesnę informaciją bendruomenės susirinkime, bet to nepadarė.
Gegužių pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Reda Zalogienė akcentavo, kad plano rengėjai neinformavo ir mokyklos, mokyklos bendruomenė apie antenas sužinojo iš spaudos ir Lieporių bendruomenės pirmininkės.
„Apžiūrėjome vietą, kur ketinama statyti antenas. Jos bus labai arti mūsų mokyklos“,— sakė R. Zalogienė. Bet jai susidarė įspūdis, kad į gyventojų nuomonę nebus atsižvelgta: “Ar žmonės patenkinti, ar ne — antenos stovės“.
Lieporių bendruomenės atstovų teigimu, plano rengėjai pažeidžia Orhuso konvenciją, kuri suteikia visuomenei teisę gauti informaciją, dalyvauti priimant sprendimus ir kreiptis į teismus aplinkos klausimais, jei yra pažeidžiamas viešasis interesas.
Projekto iniciatoriams kliuvo ir už tai, kad informacija paskleista per vėlai, tą reikėję padaryti dar prieš pradedant projektuoti.
Tvirtina įstatymų nepažeidžiantys
Architektė R. Pumputienė atmetė priekaištus neva visuomenė nebuvo tinkamai informuota. Anot projektuotojos, ji pati pakabino pranešimus mokyklų stenduose, skelbė spaudoje, Savivaldybės tinklalapyje — atliko viską, ko reikalauja Teritorijų planavimo įstatymas.
Akcentuota, kad sklypas, kuriame žadama statyti antenas, priklauso inžinerinės infrastruktūros teritorijoms ir yra skirtas susisiekimo ir inžinerinių komunikacijų aptarnavimo objektams statyti.
Telekomunikacijų bendrovės atstovai žmonėms įrodinėjo, kad antenų bendras galingumas neviršys 100 vatų. Esą šalia ausies laikomo mobiliojo ryšio telefono aparato skleidžiama spinduliuotė žmogui yra kur kas pavojingesnė nei šių antenų. Neva telefonų aparatų spinduliuotė padidėja tada, kai antenų tinklas retas, o ryšys — nekokybiškas.
Žadėta įrengus bazinę mobiliojo GSM ryšio stotį, įvairiose vietose — gyvenamųjų namų aukščio lygyje, prie mokyklų, darželių atlikti elektromagnetinio lauko energijos srauto matavimus. Duomenys privalomai būtų teikiami Šiaulių visuomenės sveikatos centrui.
Rengiant projektą buvo atlikti teoriniai radijo dalies elektromagnetinio lauko tankio skaičiavimai, kurie buvo pateikti Šiaulių visuomenės sveikatos centrui. Pastarasis nenustatė objektui sanitarinės apsaugos zonos.
Svarstyme dalyvavusi šio centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėjos pavaduotoja Janina Jakuš patvirtino, kad higienos normos nepažeistos. Be to, ji pacitavo sveikatos apsaugos ministro raštą esą antenų spinduliuotė nėra susijusi su vėžiniais susirgimais.
„Šiaulių krašto“ paprašyta parodyti šį raštą, J. Jakuš atsisakė, teigdama, kad jis nėra oficialus.
Darbai vyks ir toliau
Svarstymui pirmininkavusi Savivaldybės Architektūros ir Urbanistikos skyriaus vedėjo pavaduotoja Egidė Butkė nutraukė bendruomenės inicijuotą diskusiją, neleisdama antenų statytojams atsakyti į žmonių klausimą, kiek antenų jau yra pastatyta Šiauliuose. Esą tai nesusiję su svarstomu planu.
Paklausta, ar atsižvelgs į gyventojų nuomonę, architektė R. Pumputienė teigė, kad į visus bendruomenės klausimus atsakyta, o projektuotojai vadovaujasi įstatymais ir higienos reikalavimais. Jos žodžiais, Orhuso konvencija mūsų šalyje negalioja. Tačiau architektė neteisi — Seimas Orhuso konvenciją jau ratifikavo.
„Jei suderins visos tarnybos, objektas bus statomas“,— tvirtino R. Pumputienė.