
Naujausios
Galimos taršos mikroplastiku tyrimas inicijuotas Šiaulių pramonės, prekybos ir amatų rūmų kartu su partneriais iš Baltijos jūros regiono – Latvijos, Švedijos, Danijos, Norvegijos, Vokietijos, Rusijos Kaliningrado srities, Suomijos.
Baltijos jūros šalys tiria vandens telkinius, upes, kad nustačiusios taršos mikroplastiku lygį imtųsi prevencinių veiksmų.
"Tyrimus visi darome su vienodu įrenginiu, kad galima būtų palyginti gautus rezultatus. Dabar priėjo mūsų eilė, kadangi turime upę, kuri įteka į Baltijos jūrą, – sakė "Šiaulių kraštui" Daiva Jonuškienė, ŠPPAR vyriausioji specialistė. – Mums rūpi sužinoti, kokia yra situacija, ar yra Ventos upėje mikroplastiko ir kiek. Pirmieji Lietuvoje tokį tyrimą atliekame."
Ventos upėje mėginys imtas dviejose vietose: ties tiltu ir toje vietoje, ties kuria įteka į upę lietaus nuotekos. Mėginys paimtas ir iš Kuršėnų nuotekų valymo įrenginių rezervuaro.
Pirmąją tyrimo dieną mėginio paėmimas užtruko net 6 valandas. Iš upės vanduo siurbtas ir filtruotas, kol ant filtrų susidarys kritinė dalelių masė, reikalinga tyrimui.
Mėginiai bus tiriami Latvijos, Danijos laboratorijose.
"Tyrimas ilgai užtrunka, rezultatai gali būti gauti tik po kelių mėnesių – gegužę, o bendras visų šalių partnerių – tik kitais metais", – sakė D. Jonuškienė.
Ji priminė, jog Baltijos jūros regione devynios pakrantės valstybės bendradarbiauja formuojant aplinkos valdymą pagal Baltijos jūros aplinkos apsaugos konvenciją (1974 m. Helsinkio konvencija, pataisyta 1992 m.). Nors konvencijoje plastikas nėra minimas, jo nuostatos taikomos įvairių tipų taršai, faktiškai susijusia su jūros šiukšlėmis, įskaitant ir plastiką.
Projekto įgyvendintojų duomenimis, kelios šalys parengė gaires ir strategijas, kad sustabdytų pirminio ir antrinio mikroplastiko išmetimą į jūros aplinką. Pavyzdžiui, iš nuotekų, lietaus vandens arba dirbtinių durpių.
Yra nustatyta, jog modernūs nuotekų valymo įrenginiai pašalina iki 95–99 procentų mikroplastikų ir pluošto, net jeigu jie nėra sukurti šiam tikslui pasiekti. Tačiau dėl nuolat ir dideliais kiekiais apdorojamo vandens vis vien yra paleidžiamas nemažas kiekis mikroplastiko ir pluošto į aplinką ir vandens telkinius tiesiogiai arba per dumblą.