
Naujausios
Jaučiamas sezoniškumas
Užimtumo tarnybos Pakruojo skyriaus vedėja Saidana Areimienė sako, jog dabar, žiemą, susirasti darbo rajone yra sunkiausia. Ir ne sniegas bei šalčiai augina nedarbo lygį šiuo laikotarpiu, o sezoniškumas, kadangi žemės ūkio darbai prasideda pavasarį ir baigiasi rudenį, o Pakruojo rajone žemės ūkio veikla yra populiariausia.
Šia veikla verčiasi 209 Pakruojo skyriaus aptarnaujamos rajono įmonės, 178 iš jų – ūkininkai. Aptarnaujamos ir 127 paslaugų įmonės.
"Labai jaučiame tą sezoniškumą. Kai tik žemdirbystėje prasideda darbymetis, iškart išauga poreikis šiems darbams – prireikia ir kvalifikuotų, ir nekvalifikuotų darbuotojų: traktorininkų, pagalbinių darbininkų. Nuolat jų reikia gyvulininkystės sektoriui.
Įsilingavus pavasariui, pradedama ieškoti pardavėjų, kvalifikuotų virėjų. Tuomet ir nedarbo lygis sumažėja", – sako vedėja.
Skyriaus pateiktais duomenimis, sausio pradžioje nedarbo lygis Pakruojo rajone sudarė 8,5 procento ir jis pradėjo augti prasidėjus lapkričiui.
Kita vertus, jei apžvelgti kelerių pastarųjų metų situaciją, nedarbas rajone po truputį mažėja.
Šie metai, anot S. Areimienės, yra geriausi pagal nedarbo lygį, o prasčiausi buvo 2013-ieji. Tuomet nedarbo lygis rajone siekė 13,5 procento.
"Bet pas mus tikrai nėra didžiausias nedarbas lyginant su kitais Šiaulių apskrities ir kaimyniniais rajonais. Nedarbo lygis didesnis Joniškio, Kelmės, Naujosios Akmenės, Mažeikių rajonuose, o mes einame po Šiaulių miesto ir rajono savivaldybių", – sako S. Areimienė.
Motyvaciją dirbti mažina pašalpos
"Žmonės praranda motyvaciją dirbti. Ir čia kiša koją socialinių pašalpų sistema. Kai pašalpos nedaug skiriasi nuo minimalios algos, norinčių dirbti ir ieškotis darbo lieka vis mažiau. Ir ne vienas meta frazę: "O kam dirbti, jei ir nedirbdamas gausiu tiek pat.
Sunku įsiūlyti darbą ir žalingų įpročių turintiems žmonėms. Jiems dabartinė pašalpų sistema irgi yra itin patogi", – nenoro dirbti priežastis vardija S. Areimienė.
Pasak jos, sudėtingiausia pradėti dirbti tiems, kurie gyvena atokesniuose kaimuose – jiems ir Užimtumo tarnybą pasiekti būna gana keblu, kai autobusai važiuoja, geriausiu atveju, porą kartų per savaitę.
"Tačiau tie, kuriems važinėjimas ir atstumas nėra pagrindinė kliūtis įsidarbinti, dairosi ir į Šiaulius, Radviliškį ar Panevėžį", – sako S. Areimienė.
Užimtumo tarnybos specialistai pastebi ir dar vieną problemą – vyresnius nei 55 metų gyventojus vis labiau kamuojančias sveikatos bėdas. Tai ne vienam irgi tampa trukdžiu susirasti darbą.
Didžiausia paskata trūkstamų specialybių darbuotojams – žadamas didesnis nei įprastai atlyginimas. Tačiau ir tai ne visada padeda rasti labiausiai paklausių profesijų specialistų.
Tokiomis S. Areimienė įvardija medikus – Pakruojo medicinos įstaigoms nuolat trūksta aukštos kvalifikacijos specialistų, tad juos įstaigoms tenka vilioti įvairiausiais būdais.
Naujovė – bendradarbiavimo sutartis
Mažinti nedarbą padeda ir įsikuriančios naujos įmonės. Pernai jų užregistruota 18. Daugiausia tai buvo – paslaugas teikiančios įmonės.
Pasak S. Areimienės, įmonių skaičius rajone daugmaž yra stabilus, o asmenys, vykdantys veiklą su verslo liudijimu, sudaro 7 procentus nuo visų ieškančių darbo asmenų.
Daugiausia darbuotojų, tarpininkaujant Užimtumo tarnybai, pernai įdarbino Lygumų žemės ūkio bendrovė, A. Valantino ir A. Kvedaro individualios įmonės, UAB "Kanrugė" ir "Kanrugėlė", Linkuvos socialinių paslaugų centras, Linkuvos socialinės globos namai, akcinės bendrovės "Pakruojo arka" ir "Klovainių skalda", UAB "Kalpokų ūkis".
Užimtumo tarnybos Pakruojo skyriaus specialistai tikisi, jog kai kuriuos su darbo rinka susijusius klausimus padės spręsti pirmąkart su Pakruojo rajono Savivaldybe pasirašyta bendradarbiavimo sutartis, kurioje abi šalys įsipareigojo kartu siekti mažesnio nedarbo bei didinti gyventojų užimtumą.
Bendradarbiavimo sutartį pasirašė Savivaldybės administracijos direktorė Ilona Gelažnikienė ir Užimtumo tarnybos Pakruojo skyriaus vedėja S. Areimienė.
Sutartyje įsipareigota bendradarbiauti skatinant gyventojų užimtumo didinimą, nedarbo mažinimą, siekiant darbo rinkos subalansavimo.
Užimtumo tarnybos specialistų manymu, ir Savivaldybės indėlis didinant gyventojų užimtumą, gali būti gana svarus. Ji gali prisidėti darbo ieškančius asmenis įdarbinant į užimtumo didinimo programą. Savivaldybė padeda spręsti mobilumo, vaikų, senyvo amžiau žmonių priežiūros ir kitas problemas.