
Naujausios

Dirbtinai ribojo konkurenciją
Dar 2019 metų balandį "Busturas" viešai pristatė įsigytus dėvėtus autobusus "Mercedes-Benz". Iš 15 autobusų tuomet buvo pristatyti 8, o įmonės atstovai aiškino, kad likusius tiekėjas pristatys iki liepos mėnesio.
Konkursą laimėjo UAB „BTS Vilnius“, vadovaujama Jono Žuko. Viso pirkinio vertė – 440 tūkstančių eurų.
Paklausus "Busturo" generalinio direktoriaus Vaido Seiracko, ar laiku buvo pristatyti likusieji autobusai, direktorius atsakė: "Pagal pirkimo sąlygas, kiti, likusieji turėjo būti pristatyti iki 2019 metų gruodžio 31 dienos. Visi likusieji pristatyti iki 2019 metų gruodžio 31 dienos. Taip, pristatymas atitiko pirkimo sąlygas".
Tai nėra tiesa. Viešųjų pirkimų tarnyba atliko šių autobusų viešojo pirkimo vertinimą ir nustatė, kad "Busturas" jau net su galimu termino pratęsimu visus autobusus turėjo gauti iki birželio 10 dienos. Įmonės vadovas su Jonu Žuku du kartus pasirašė po papildomą susitarimą prie sutarties, keisdami autobusų pagaminimo datas ir pratęsdami autobusų pristatymo terminą iki lapkričio 30 dienos.
Tarnyba įvertino, kad taip buvo atliktas esminis sutarties pakeitimas ir pažeistas Viešųjų pirkimų įstatymas.
Tarnyba pastebėjo, kad "Busturas" pirkimo dokumentuose nustatė per trumpus prekių pristatymo terminus ir tuo galimai dirbtinai sumažino tiekėjų konkurenciją.
Lapkričio 14 dieną pateiktoje vertinimo išvadoje rašoma: "Įvertinus tai, kad sutartis praktiškai įgyvendinta (liko nepristatytas 1 autobusas iš 15 pagal sutarties sąlygas), atsižvelgiant į šios išvados II dalyje nustatytus įstatymo pažeidimus, darytina išvada, kad sutartis turėtų būti nutraukta, tačiau šiuo atveju ją nutraukti būtų neproporcinga ir neracionalu, todėl tarnyba apsiriboja atliktu vertinimu. Atkreipiame dėmesį į tai, kad vykdant kitus pirkimus, perkantysis subjektas privalo iki pirkimo pradžios išsiaiškinti ir nustatyti protingus bei įgyvendinamus prekių pristatymo terminus, užtikrinti tiekėjų konkurenciją ir įstatymo 29 straipsnio 1 dalyje įtvirtintų principų laikymąsi".
VPT vertina "Busturo" pirkimus
Dar Viešųjų pirkimų tarnybai nebaigus 15 "Mercedes-Benz" autobusų pirkimo vertinimo ir net ne visiems šiems autobusams suvažiavus į "Busturo" garažus, 2019 metų rudenį įmonė paskelbė naują viešojo pirkimo konkursą 20-čiai dėvėtų (10 metų) autobusų, varomų suspaustomis gamtinėmis dujomis.
Šį pirkimą gruodžio mėnesį sustabdė Viešųjų pirkimų tarnyba.
VPT Rizikų valdymo skyriaus vedėjas Laimis Kuklierius patvirtino, kad tarnyba gavo anoniminį pranešimą dėl UAB „Busturas“ vykdomų viešųjų pirkimų – „Nenaujų transporto priemonių (autobusų) pirkimo“ ir „Gamtinių dujų, suspaustų iki 220 bar slėgio, tiekiamų per stacionarų gamtinių dujų technologinių įrengimų kompleksą (su užpildymo įranga), pritaikytą autobusų dujų balionų rezervuarų pildymui pirkimo“.
Skyriaus vedėjas patikslino, kad šis pranešimas tiesiog paskatino pasidomėti "Busturo" pirkimais. Atlikusi rizikos vertinimo procedūras ir atsižvelgdama į tai, kad abiems pirkimams pasiūlymus pateikė tik vienas ir tas pats tiekėjas, nors pirkimų objektai iš esmės skiriasi, Tarnyba nusprendė atlikti minėtų pirkimų vertinimo procedūras.
Kadangi pirkimas dar nepasibaigęs, o tik sustabdytas, kas pasisiūlė "Busturui" pateikti 20 dėvėtų autobusų ir jiems tiekti suspaustas gamtines dujas, neatskleidžiama.
L. Kuklierius praėjusią savaitę aiškino, kad vertinimai dar atliekami, nes negauti visi su pirkimų vykdymu susiję dokumentai iš UAB „Busturas“, nors paskutinį kartą dėl jų kreiptasi dar sausio 23 dieną.
Vertinimai bus baigti iš UAB „Busturas“ gavus reikiamus dokumentus ir juos išanalizavus.
Skyriaus vadovas atkreipė dėmesį, kad vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymu Tarnyba turi teisę savarankiškai pasirinkti tikrinimo objektą, būdą, mastą ir laiką. Tarnyba nenagrinėja skundų ir pranešimų dėl galimų pirkimų ar pirkimo sutarčių vykdymo pažeidimų, o šiuose skunduose ir pranešimuose pateikta informacija naudojama viešųjų pirkimų analizei, kurios rezultatų pagrindu gali būti pradėtas perkančiosios organizacijos veiklos patikrinimas.
Panašu, kad nelabai skuba ir pats "Busturas", reikalaujamus dokumentus apie pirkimą pateikęs tik sausio 30 dieną.
Autobusus į Panevėžį parvarė "Busturo" vairuotojai
Redakciją pasiekė informacija, kad nors pirkimo procedūros sustabdytos, teikėjas esą dar spalio mėnesį į Lietuvą iš Švedijos jau atplukdė autobusus, o juos iš Rygos uosto parvarė "Busturo" vairuotojai.
Keli nevažiuojantys autobusai buvo parvežti "Busturo" tralu. Tik šie autobusai nebuvo atvaryti į Šiaulius, o palikti Panevėžyje.
"Busturo" generalinis direktorius Vaidas Seirackas patvirtino, jog įmonės vairuotojai autobusus parvarė.
"UAB „Busturas“ teikia ne tik vežimo, bet ir kitas, komercines paslaugas, tokias kaip techninė pagalba, vairuotojų, autobusų, nuomos ir kitas. Už visas "Busturo" teikiamas paslaugas yra išrašomos sąskaitos faktūros. Priimant užsakymą paslaugai užsakovas nėra įpareigotas paaiškinti, kaip ir "Busturas" išsiaiškinti, kokios konkrečiai transporto priemonės bus gabenamos (vairuojamos)", – teigė V. Seirackas.
Anot vadovo, spalio mėnesį UAB „Busturas“ turėjo komercinius užsakymus iš Rygos techninės pagalbos ir vairuotojų paslaugoms. Už suteiktas paslaugas užsakovui sąskaitos išrašytos ir užsakovų apmokėtos.
Tačiau direktorius tikino, kad įmonė, kuriai buvo teiktos minėtos paslaugos, minėtame 20 dėvėtų autobusų pirkimo konkurse pasiūlymo nepateikė.
Redakciją gavo informacijos, kad "Busturas" glaudžiai bendradarbiauja su verslininko Jonu Žuku ir jo vadovaujama įmone UAB „BTS Vilnius“. Esą konkurso sąlygos surašomos taip, kad jame galėtų dalyvauto tik šio verslininko įmonės teikiami autobusai.
"Busturo" generalinis direktorius V. Seirackas tai neigia. Jo tvirtinimu atsakingi už viešąjį pirkimą darbuotojai, rengdami pirkimo specifikaciją, atlieka rinkos tyrimą, reikalingą pirkimo vertei nustatyti.
V. Seirackas tikino, kad jį su verslininku Jonu Žuku sieja tik dalykiniai santykiai.
"Ši įmonė yra Lietuvos autobusų tiekimo rinkos dalyvė, kuri nuolat dalyvauja konkursuose, jei jos atstovaujamų prekių ženklų autobusai atitinka specifikacijoje keliamus reikalavimus ir sąlygas", – tikino įmonės vadovas.
O kad atitinka reikalavimus gana dažnai, matyti iš faktų: iš UAB „BTS Vilnius“ 2014 metais "Busturas" įsigijo 10 vienetų naujų "Otokar" autobusų, 2017 metais – 10 vienetų 12 metų "Mercedes-Bendz", 2018 metais – 15 jau minėtų dėvėtų "Mercedes-Bendz" autobusų, kurie pažeidus konkurso sąlygas įmonei pristatyti iki 2019 metų gruodžio 31 dienos.
Verslininkas Jonas Žukas "Šiaulių kraštui" sakė, kad VPT sustabdytame konkurse jo įmonė nedalyvauja, nes jam nepavyko surasti tokių autobusų, kokių pageidavo "Busturas".
"Aš bendrauju su daugeliu autobusų parkų, nes čia yra mano verslas. Dalyvauju konkursuose ir ne kartą esu jiems pardavęs autobusų, esu ir nepardavęs. Jeigu autobusų parkui reikia kažkokių autobusų, vadinasi jiems reikia. Pagal savo poreikius ir perka", – pakomentavo situaciją J. Žukas.