
Naujausios
"Busturas", planavęs per metus įsigyti 3,2 milijono natūralių kubinių metrų suspaustų gamtinių dujų, konkurso sąlygose įrašė, kad gamtinės dujos turi būti tiekiamos Šarūno gatvė 2 (Vaidoto gatvė 42B) Šiauliuose įrengtoje stacionarioje suspaustų gamtinių dujų pildymo kolonėlėje.
VPT nustatė, kad minėtu adresu jau yra įrengta stacionari suspaustų gamtinių dujų pildymo kolonėlė. Kartu su įmone, ją valdo UAB „SG dujos“, kuri ir buvo vienintelė pateikusi paraišką dalyvauti skelbtose derybose.
Tarnyba pastebi, kad remiantis paties tiekėjo viešai skelbiama informacija, minėta kolonėlė yra vienintelė prekiaujanti suspaustomis gamtinėmis dujomis Šiaulių rajone.
"Atsižvelgdama į tai, kas aukščiau išdėstyta, tarnyba konstatuoja, kad pirkimo procedūros tik imituojamos, nes konkurencija yra dirbtinai sumažinta pirkimo dokumentų reikalavimais nepagrįstai sudarius palankesnes sąlygas UAB „SG dujos“, – rašoma vertinimo išvadose.
Tarnybos duomenimis, gamtinių dujų technologinių įrengimų kompleksai gali būti nesunkiai transportuojami. Todėl įmonė galėjo vykdyti pirkimą atsižvelgdama į kitas įstatymais numatytas priemones – reguliarų orietancinį skelbimą, rinkos dalyvių konsultacijas, techninių specifikacijų projektus, ypač orientuotus į kaimyninių šalių tiekėjus.
Pastebėta, kad įmonė apie planuojamą gamtinių dujų pirkimą skelbė metiniame pirkimų plane, tačiau jame klaidingai nurodė siekiamų įsigyti dujų slėgį.
Atsižvelgdama į įstatymų pažeidimus šio "Busturo" pirkimo procedūras Viešųjų pirkimų tarnyba nutraukė.
Tai ne vienintelis "Busturo" viešasis pirkimas, kuris vykdomas prasilenkiant su įstatymais.
VPT įvertino praėjusių metų pradžioje pirktų 15 naudotų autobusų pirkimo procedūras ir nustatė, kad "Busturas"du kartus, pasirašydamas papildomus susitarimus su tiekėju pratęsė prekių pristatymo terminą, tai yra pakeitė sutartį, tiekėjui nustatant palankesnes sąlygas.
Taip įmonė atliko esminį sutarties pakeitimą ir pažeidė įstatymų reikalavimus – neužtikrino skaidrumo principo bei viešųjų pirkimų tikslo – racionalaus lėšų naudojimo.
Lapkričio 14 dieną pateiktoje vertinimo išvadoje rašoma, kad dėl įstatymo pažeidimų sutartis su autobusų tiekėju turėtų būti nutraukta. Tačiau tarnyba įvertino tai, kad sutartis buvo praktiškai įgyvendinta, nepristatytas 1 autobusas iš 15, todėl ją nutraukti buvo neproporcinga ir neracionalu. Dėl šios priežasties tarnyba apsiribojo atliktu vertinimu.
Viešųjų pirkimų tarnyba taip pat sustabdė ir 2019 metų rudenį "Busturo" paskelbtą 20 naudotų autobusų pirkimo procedūrą. Kol kas vis dar atliekamas šio pirkimo vertinimas.