
Naujausios

Ilgiau nei dešimtmetis
Kultūros centras "Laiptų galerija" akciją, kuomet Vasario 16-ąją miesto autobusuose skaitoma lietuviška poezija, pirmą kartą surengė daugiau nei prieš dešimtmetį.
Kiekvienais metais aktoriui Juozui Bindokui ši svarbi diena prasideda autobuse. Po kelerių metų prie jo prisijungė aktorė Monika Šaltytė, kuri taip pat išlaikė šią kasmetinę tradiciją. Per tuos metus buvo ir daugiau aktorių, J. Janonio gimnazijos moksleivių, lietuviška poezija įkvėpusių miesto autobusų keleivius šventiškai Valstybės atkūrimo dienai. Tačiau be pertraukos akcijoje dalyvaujantys Juozas ir Monika sako neįsivaizduoją šios dienos be šventiško susitikimo su autobusų keliaiviais.
Šiais metais jie ir vėl suks ratus 12 maršrutu. 21-asis maršrutas teko aktorėms Nomedai Bėčiūtei ir pirmą kartą tokioje akcijoje dalyvausiančiai Linai Gečaitei.
Geranoriškų žmonių daugiau
"Pirmą kartą vis tik buvo nervas – kaip priims publika. Jie važiuoja savo reikalais – iš taško A į tašką B. Gal ir trukdau, aš nežinau. Mes nervinomės. Ačiū, Dievui, viskas susiklostė gražiai. Žmonės reagavo normaliai, nors tai jiems buvo netikėtumas", – sako J. Bindokas, pridurdamas, kad kiekvienas kartas yra naujas, nors tai ir senas projektas.
Monika Šaltytė džiaugiasi, kad autobusuose būna ir tokių žiūrovų, kurie visą ratą pravažiuoja su aktoriais, išklauso visą programą, įteikia gėlių. Kartu pasiima vaikus ar anūkėlius, kurie vežasi iš popieriaus pasigaminę trispalves vėliavėles. Tokie žmonės tos dienos programą ir žino, ką per visą dieną nori pamatyti, kur sudalyvauti, ir šis projektas jiems yra tos dienos šventės dalis.
Tačiau pasitaiko sutikti ir susinervinusių keleivių, kurie turi komentarų dėl pasirinktų autorių, turi politinių įžvalgų.
Monika pirmą kartą nerimavo dėl žmonių reakcijų. Be to, nežinojo techninių dalykų, kad ne tik apie poeziją reikia galvoti, bet ir išlaikyti lygsvarą, kai autyobusas suka. Vienoje rankoje mikrofonas, kitoje rankoje – tekstas. Turi gerai įsiremti tarp kėdžių, kad nenugriūtum stabdant, daug pašalinių trukdžių. Monika šypsosi, kad Juozas ją prilaikydavo, ir viskas vyko sėkmingai.
Monika su Juozu kalba, kad teatre žmonės pas aktorius ateina. Ir ateina tie, kuriems įdomu ir tikrai reikia. Žino, kur eina.
"O čia tu į autobusą įėjai ir užėmei jų asmeninę erdvę. Juk įlipa tie žmonės į autobusą su visais savo vargais, nešuliais, su savo pusryčiais, su tikslu, skubėjimu, galbūt net laidotuvėmis. O į teatrą pasipuošia, nusiteikia ir ateina", – lygina Monika.
Kartais žmonės prieina prie aktorių, pasakoja savo istorijas, paspaudžia ranką, padėkoja už kūrybą. Artistai sulaukia aplodismentų.
Aktoriai prisimena, kad yra buvę ir nusikeikusių. Tačiau ir teatre visko būna – net komentuoti iš salės pradeda. Juozas pasakoja, kad spektaklio metu salėje yra tekę išgirsti: "Aš dabar negaliu kalbėti "tijatre" esu". Tenka palaukti, kol pakalbės...
Autobuse kartais nepatenkintas keleivis mosteli, parodydamas, kad tie aktoriai su savo poezija trukdo kalbėtis telefonu.
"Tas autobusas – mažytis mūsų visuomenės atspindys. Per tiek metų įsitikinau, kad geranoriškų žmonių tame autobuse yra dauguma, todėl aš tikiu visuomene. Tų negeranoriškų arba ne ta koja išlipusių iš lovos yra kur kas mažiau", – sako Monika.
Vasario 16-oji – ne išeiginė, o šventė
"Vasario 16-osios rytas yra toks – pasipuoši, susitinki su žmonėmis, pabūni su poezija, susitinki su Juozu, labai šaunia "Laiptų galerijos" komanda. Tai yra didžiulė vertybė. Tada grįžti namo, eini kažkur su šeima. Dažnai Juozas su šeima savo namuose šventinius pietus ruošia, sukviečia visus mus", – pasakoja Monika.
Juozas papildo, kad iš visų valstybės įsimintinų dienų Vasario 16-oji jam didžiausia šventė, nes jai ruoštis pradeda jau nuo Naujųjų metų. Susirenka "Laiptų galerijoje" prieš mėnesį ar net prieš pusantro, aptaria, laukia tos dienos.
"Nė vienai kitai šventei tiek nesiruošiame. Gal yra žmonių, kuriems Vasario 16-oji yra tik išeiginė, mums ji yra šventė", – teigia aktorius.
Tačiau jam pirmiausiai ši diena siejasi su atsakomybe, nes visi aktoriai labai atsakingai ruošiasi.
"Aš tą dieną visada pagalvoju, kad esu dėkinga visiems tiems žmonėms, kurie padarė tai, kad aš galiu lietuviškai autobuse skaityti eilėraščius, būti išgirsta. Dėkinga, kad mano vaikai kalba lietuviškai, myli savo kalbą, didžiuojasi savo šalimi, paišo tas vėliavėles ir tiki, kad čia gali gyventi gerai. Tiesiog mano prasmė – padėkoti tiems, kas gal net gyvybę dėl to paaukojo, įdėjo sunkaus darbo, nepaisant jokių nepriteklių ar politinių situacijų, tikėjo ta šalimi. Tai suteikia stiprybės tęsti savo kad ir mažą kelią "nesibėdavojant", galbūt kartais suabejojant, bet vis dėlto žengiant toliau ir tikint", – jausmingai kalba Monika.
Skirtingų kartų aktoriai išgyvena panašius jausmus ir kalbėdami vienas kitą papildo. J. Bindokas prisimena, kad tuos eilėraščius ir sovietmečiu galėjo skaityti. Ir Justino Marcinkevičiaus "Mindaugas", ir "Mažvydas" ir "Katedra" sovietų laikais buvo teatre rodomi.
"Bet tą dieną mums Lietuvos vizija tampa konkrečiu kūnu. Pasijunti reikalingas, esantis tos visumos dalimi", – atvirauja aktorius.
Eilėraštis turi teikti džiaugsmą
Juozui lietuvių kalba yra nuostabi, yra tokių poetų, kurių neišversi į jokią kitą kalbą, jie skamba tik lietuviškai.
Rinkdamiesi autorius, kurių poezija skaityti, aktoriai pirmiausiai išlaiko tradiciją skaityti šiauliečio Jovaro poeziją. Kitus autorius renkasi tuos, kurių kūryba arčiau širdies.
Monika vardija, kad yra susitarę pasirinkti bent kelis Justino Marcinkevičiaus eilėraščius, dažnai skaito Vytautą Mačernį. Šiais metais ji rinksis Aido Marčėno, Sigito Gedos eilės. Ji derina šiuolaikinius poetų ir klasikų kūrybą.
Aktorė pastebi, kad daliai žmonių jų skaitomos eilės – vienintelis susitikimas su poezija per metus. Tai kartu ir švietėjiška misija, todėl norisi paskaityti keletą eilėraščių šių dienų autorių, kurių kūryba daugelio ausis galbūt kitaip nepasieks – tik netyčia autobuse.
"Šiek tiek to banalumo turi būti. Sudėtingos poezijos, ilgo eilėraščio neskaitysi. Kartą rinkomės eilėraščius, kurie tapę dainomis, kad žiūrovai galėtų mintyse kartoti tuos žodžius. Eilėraštis turi pagauti, neužkrauti, o džiaugsmą teikti", – komentuoja ilgametis poezijos skaitovas J. Bindokas
Viliasi ir naujų tradicijų
Aktoriai džiaugiasi galėdami kartu su "Laiptų galerija" kurti šią miesto tradiciją. Už projektą "Nepriklausomybės maršrutas. Šiauliai" jo dalyviai buvo apdovanoti Prezidentės Dalios Grybauskaitės.
"Noriu palinkėti, kad atsirastų ir kitokių tradicijų. Nebūtinai labai nuobodžių. O netikėtų, šiuolaikiškų. Galbūt jaunimas kažką sugalvos ir pasiūlys šventiško ir jiems tinkamo", – viliasi M. Šaltytė.
Ji prisiminė prieš porą metų vykdytą atviro mikrofono akciją – prie įėjimo į teatrą žmonės galėjo prieiti prie stovinčio mikrofono, pasveikinti, papasakoti savo istoriją. Buvo daug žmonių, jie gėrė arbatą, plojo, klausėsi. Jautė, kad jiems – šventė, ir jie turi kuo pasidalyti si kitais.
Jiegu "Laiptų galerija" šią akciją tęs ir kitais metais, Monika ir Juozas vėl dalyvaus.
Baigiantis pokalbiui Juozas pacitavo savo žemiečio dzūko Antano Šarkelės eilėraštį: "Sentimentai, sentimentai, sentimentai, šitai žemei pirštais išpurentai".