
Naujausios
Išbandymas emigracija
I. Ramanauskienė suskaičiuoja: birželį sukaks septyneri metai, kai su šeima grįžo į Lietuvą. Vyresniajam sūnui dabar devyneri, mažajam gegužę sukaks septyneri.
I. Ramanauskienė gimė ir užaugo Kuršėnuose, Vytauto Didžiojo universitete baigė psichologijos specialybę. 2006 metais išvažiavo į Angliją užsidirbti magistro studijoms.
Pirmosios darbo patirties užsienyje buvo įgijusi dar studijų metais – keliavo padirbėti vasarą. Nusivylė.
"Buvau peržegnojusi, kad daugiau nebevažiuosiu. Pirmiausia – kultūriniai skirtumai. Patekau į Škotiją. Lietuvoje mokaisi anglų kalbos, ten supranti, kad kalbos nemoki, o iš tavęs dar ir tyčiojasi. Praverkiau kelias savaites."
Susiradusi giminių Anglijoje, per kelis mėnesius "atidirbo" pinigus ir pasakė sau: daugiau niekada!
Visgi po bakalauro studijų nusprendė pabandyti dar kartą. Pirminis planas buvo metai-dveji darbo ir – namo.
"Išvykau galvodama: esu baigusi bakalaurą, "žemo" darbo nedirbsiu. O nuvažiavusi ten supranti, kad visi yra lygūs. Tu esi emigrantas. Eini pakuoti į sandėlius, dirbti viešbučiuose kambarinėmis. Esi tik vienas iš daugelio ir tavęs niekas nelaukia. Nori, eik dirbti į fabriką."
Pirmąjį mėnesį Inga darbo neturėjo – viltis įsidarbinti ofise žlugo.
"Anglija mane labai gražiai nuleido ant žemės. Turi bakalaurą ir sėdi nešildomame sandėlyje, dirbi po 12–16 valandų. Nesvarbu, kad geri pinigai, bet savivertė yra labai paminta."
Nepasidavė. Po pusės metų gerai dirbančią, anglų ir rusų kalbas mokančią lietuvę pastebėjo darbdaviai ir paskyrė "supervaizere" (prižiūrėtoja). Bet iškilo kita problema – pavydas tarp savų.
"Kodėl ji sėdi ofise? Miega su bosu! Draugai tampa nebe draugai. Psichologinių išbandymų labai daug," – sako I. Ramanauskienė.
Po dvejų metų atsirado galimybė dirbti administracinį darbą ofise, tapo pardavimų direktoriaus pavaduotoja. Inga šypsosi: pareigos skamba gražiai, bet realybėje jos atitinka asistentės, sekretorės darbą. Įmonė, kurios gamyba iškelta į Kiniją, tiekė prekes prekybos centrams. Lietuvė buvo atsakinga už smulkiuosius gaminius.
"Buvo labai sunku, net ir ofise dirbant. Buvome dvi lietuvės ir patyrėme anglų nacionalizmą: esi užsienietis, vadinasi, atvažiavai atimti darbo vietų. Buvo prieita iki to, kad įmonė turėjo gesinti gaisrą, nes vienas darbuotojas buvo tiesiog piktybiškai nusiteikęs, kenkė, juodino. Nors, atrodo, ofise turėtų būti aukštesnio intelekto žmonės. Buvo labai skaudu: daugybė užgauliojimų, kilo minčių eiti iki teismo. Nuramino valdžia."
Man visi sako: tau dar neužtenka?! Dėkoju gyvenimui, kad dabar daug galiu.
Sprendimas grįžti
Anglijoje Inga susitiko būsimą vyrą – kuršėniškį Donatą, nors Kuršėnuose vienas kito nepažinojo. Susilaukė pirmagimio.
Po dekretinių atostogų į buvusią darbovietę grįžti nebenorėjo. Rūbų gamintojų įmonėje gavo tas pačias pareigas – pirkimo direktoriaus pavaduotojos. Kaip ir ankstesniame darbe, Anglijoje buvo tik įmonės ofisas, o gamyklos – Rumunijoje, Makedonijoje.
I. Ramanauskienė buvo atsakinga už audinių pirkimą iš viso pasaulio. Šįkart sąlygos buvo labai geros, su buvusiais bendradarbiais bendrauja ir dabar.
Kai gimė antras vaikas, šeima sutarė: laikas apsispręsti, ką darys toliau.
Paskaičiavo: auginti du vaikus Anglijoje yra pakankamai brangu. Darželiuose nemokamos keturios valandos, už kitas reikia mokėti. Samdyti auklę dviem vaikams – vadinasi, atiduoti beveik visą savo užmokestį.
Nekilnojamojo turto šeima neturėjo. Nusprendė važiuoti namo.
Situacija buvo dėkinga, nes vyras, Anglijoje dirbęs statybininku, sulaukė pasiūlymo dvejus metus dirbti Švedijoje. Pereinamasis laikotarpis finansiškai šeimai buvo lengvesnis.
"Grįžimas kėlė daug nerimo. Ar tavim patikės, ar tave priims? Ar rasiu darbo, ar kvalifikacija atitiks? Juk Lietuvoje nebuvau septynerius metus, viskas pasikeitę", – nerimą prisimena I. Ramanauskienė.
Nusprendė – kelio atgal nėra, svarbiausia nusiteikti, kad nebus paprasta, nebus lengva, gal bus dienų, kai trūks pinigų.
Lietuvoje tikėjosi dirbti pagal specialybę – psichologe. Šios minties teko atsisakyti, nes padėjėjos darbas už pusę etato, važinėjant į kaimo mokyklą, neviliojo.
"Kaip gyvensiu, ką daryti? Susiėmiau – vadinasi, psichologe nedirbsiu. Šiauliuose buvo naujai kuriama siuvykla, įsidarbinau siuvyklos vadybininke, vadove. Dirbau ketverius metus. Išėjau dėl psichologinio krūvio, per didelio spaudimo, pasakiau, nebegaliu ir nereikia, jei vaistai padeda eiti į darbą. Dirbti nuo ryto iki vakaro yra per didelis krūvis auginant du vaikus."
Nusprendė išeiti į niekur – bus kaip bus. Per socialinius tinklus I. Ramanauskienę susirado vienas iš ankstesnių įmonės klientų – pasiteiravo apie planus ir pasiūlė darbą.
Dabar I. Ramanauskienė nuotoliniu būdu dirba suomių rūbų pramonės įmonėje gamybos vadove. Bendrauja su siuvyklomis, gauna užsakymus, užsako audinius, naujus modelius, gamybą.
Vyras Donatas Lietuvoje dirba tą patį darbą, kaip Anglijoje – statybose.
Pasirinko gimtinę
Šeima dažnai sulaukia klausimo, kodėl grįžo į Kuršėnus, o nesirinko Vilniaus, Kauno ar Klaipėdos? Priimdami sprendimą, abu permąstė – ar tikrai po septynerių metų Mančesteryje nori didmiesčio?
Prisimena: į Mančesterio centrą nuvykdavo tik sulaukę svečių, nes nebuvo laiko, darbas-namai. Kelionė komplikuota, dideli kamščiai. Jei iš darbo išvažiuodavo penktą valandą vakaro, namo grįždavo septintą–aštuntą.
"Pagalvojome: tėvai, uošviai šalia, Šiauliai šalia. Buvome pavargę nuo miesto triukšmo. Sutaupyta būstui suma tiko Kuršėnams. Ir vaikams, ir močiutėms didžiulis džiaugsmas. Brolis gyvena Anglijoje, mamai didžiausias skausmas, kad nematė, kaip užaugo anūkai – brolio mergaitei jau 16 metų. Visiems buvo džiaugsmo, kai grįžome."
Vasara Ramanauskams būna labai užimta – atvyksta pasisvečiuoti draugai emigrantai. Šeima nuolat sulaukia klausimų: kaip jūs čia gyvenate, kaip išgyvenate? Emigrantai paatvirauja, jog norėtų grįžti, bet ką grįžę darys? Kyla visokiausių baimių, vaikai jau lanko mokyklas. I. Ramanauskienė neabejoja, kad esminė sprendimo negrįžti priežastis – finansai.
"Anglijoje dirbdamas juodą darbą gali sau leisti daug daugiau nei Lietuvoje. Neskaičiuodavome, pirkdavome, ką norime. Lietuvoje už minimalią algą to nepadarysi. Emigracijoje finansiškai jautiesi labiau įgalus. Yra norinčių grįžti, bet bijo."
Inga atvira: buvo akimirkų, kai ir ji abejojo dėl sprendimo. Ir dabar, kai išgirsta apie vėl pakilusius mokesčius, pasvarsto: gal reikia kažkur važiuoti? Bet nebesinori dar vienos naujos pradžios.
"Šiandien nesigailiu, kad grįžau. Kalbant apie dvasinius dalykus, atmosferą, mikroklimatą, vaikus – tai buvo teisingas sprendimas. Anglijoje tavo kiemas dažniausiai bus 3x5 metro ir asfaltas, per kitas duris išėjus – gatvė. Dabar mano vaikai turi visišką laisvę. Mes neįvertiname to, ką turime."
Šalia oficialaus darbo I. Ramanauskienė pasinėrė į daugybę veiklų. Išrinkta Kuršėnų miesto seniūnijos Ringuvėnų seniūnaitijos seniūnaite, priklauso Šiaulių rajono savivaldybės tarybos Etikos komisijai, yra asociacijos "Šiaulių rajono jaunų tėvų bendruomenė" narė. Naujausia veikla – karatė, praėjusią savaitę apsigynė savo pirmąjį diržą.
"Man visi sako: tau dar neužtenka?! Dėkoju gyvenimui, kad dabar daug galiu: pabūti su vaikais, daryti tai, ką noriu, mėgstu", – šypsosi kuršėniškė.
Veikli moteris turi minčių ir apie dalyvavimą politikoje. "Galbūt kursime savo komitetą, – svarsto. – Rajone labai reikia šviežio kraujo, nes ateina rinkimai ir nėra, ką rinkti, arba išsirenkame, bet niekas nevyksta."
I. Ramanauskienė džiaugiasi, kad seniūnaičių komanda yra aktyvi, patys stengiasi spręsti problemas, galvoja, ką gali padaryti, kad Kuršėnai būtų gražesni, saugesni.
"Nesu iš tų, kurie laukia, kada kitas padarys, einu ir beldžiuosi, jei noriu ir darau. Aš nesakau, "ką čia pakeisi", aš sakau: "reikia". Anglai nesiskundžia, jie daro. Jei nepatinka įstatymas, streikuoja, eina į gatves."
Inga tiki – jei kalbėsi garsiai, vis tiek tave išgirs.
Dėl "Brexit" nepanikuoja
I. Ramanauskienė su draugais Anglijoje pasikalba apie šalies aktualijas. Įsitikino: lietuviai Lietuvoje dėl "Brexit" panikuoja labiau.
Po oficialaus "Brexit" patvirtinimo ji teiravosi anglų, sveikinti ar ne? "Nežinome, svarbu, kad pagaliau viskas baigėsi, nes visiems per gerklę lindo klausimai, kas bus, kas nebus, išeis, neišeis?" – išgirdo atsakymą.
Lietuviai Anglijoje pastebi, kad pragyvenimas brangsta, kainų kilimas labai didelis, bet kol kas nepanikuoja.
"Tie, kurie išvažiavo su mūsų karta ir anksčiau, dauguma turi savo namus, paskolas, yra susitvarkę dokumentus, vaikai jau gimę Anglijoje. Jų niekas neišvarys. Gal neramu tiems, kurie neseniai išvažiavę. Lietuvoje išpūstas reikalas, kad visi grįš. Tikrai negrįš. Tie, kurie galvoja išvažiuoti iš Anglijos, ieško kitos šalies. Deja, bet ne Lietuvos."
I. Ramanauskienės manymu, lietuviai grįžtų, jei matytų, kad čia galės sau leisti panašiai tiek, kiek ten.
"Kalbų yra daug, bet realiai grįžęs lieki vienas su savimi. Būstui paskolos negausi, o nekilnojamo turto kainos kosminės. Kuršėnuose šiandien butui reikia 25–50 tūkstančių."
I. Ramanauskienė dažnai kartoja: išvažiuoti pagyventi kitoje šalyje yra labai gerai, nes pasikeičia gyvenimo suvokimas. Mažiau skundiesi, nes žinai, kaip gali būti blogai, kaip gali iš tavęs juoktis. Supranti, kaip sunku gyventi nežinomybėje: gausi darbą ar ne, šiandien tavęs reikia, rytoj nereikės.
"Žmonių mąstymas yra tunelinis, o grįžus iš ten, prasiplečia. Matai galimybes, nebebijai rizikuoti", – įsitikino I. Ramanauskienė.