
Naujausios

Batelių grožis ir gausa
Pusė A. Sutkienės turimos batelių kolekcijos visą vasarį "gyvena" Pakruojo Juozo Paukštelio viešojoje bibliotekoje. Kitą pusę, "Šiaulių krašto" paprašyta, bibliotekininkė atbogino į savo biblioteką.
"Čia 102 bateliai. Dar 100 – miesto bibliotekoje", – pristato ant stalų gražiai išdėliotas ir šiek tiek pagrupuotas grožybes.
Vienoje grupelėje – senoviniai ponių bateliai. Suvarstomi, papuošti keramikos gėlytėmis, na, tokie lyg juos ką tik būtų dėvėjusi kokia nors XVIII amžiaus dama.
Kitoje grupelėje – jau šiuolaikiniai aukštakulniai, "platforminiai" bateliai. Atskirai sudėti sportiniai batukai, savąją vietą čia turi klumpaitės arba bateliai–bokalai, šalia jų – vaikiški batukai. Batas–žiebtuvėlis arba batas–muilas, o gal raktų pakabukas. Ir visi tokie spalvingi, tokie trapūs – paimi ir bijai išmesti.
"Mėginau išsiaiškinti, ar 200 batelių jau yra kolekcija, bet neradau tokios informacijos. Tad ir nežinau, ar jau galiu vadintis kolekcininke", – juokiasi bibliotekos darbuotoja ir išvardija, iš kokių šalių atkeliavę bateliai papildė jos kolekciją: Turkija, Maljorka, Egiptas, Ukraina, Lenkija, Vokietija, Anglija, Olandija, Austrija, gal dar kokia – net nebepamena.
Geriausios lauktuvės – dekoratyviniai batukai
Būtent bateliai–raktų pakabukai ją ir "užvedė" pradėti rinkti dekoratyvinius batukus.
"Buvau nupirkusi kelis dukroms, bet jie taip ir liko dūlėti stalčiuose. Tada ir toptelėjo: gal pradėti juos rinkti? Užėjau į "švedinę" (taip pakruojiečiai vadina "antrų rankų" parduotuvę, – aut. pastaba), pamačiau ten pintą vyžą ir "užsikabinau". Dabar kur benueinu – visur akys krypsta į suvenyrinius, dekoratyvinius batelius.
Tada jau ir kiti pradėjo dovanoti, parvežti lauktuvių. Visi žino, jog aš džiaugiuosi kiekvienu nauju batuku. Mirštu, kai gaunu tokių grožybių. Kiekvienas batukas man savaip gražus. Būna, jog kartais net nežinai, iš kokios medžiagos jis pagamintas", – žiba pasakotojos akys.
Gavusi dovanų ar nusipirkusi naują eksponatą, ponia Asta stengiasi apie jį gauti kuo daugiau informacijos – per padidinamąjį stiklą apžiūri, ar nėra kokio nors užrašo, išduodančio gamintoją, o tada jau sėda prie kompiuterio ir "googlina".
Pradėjo batukus kataloguoti – kas, iš kur parvežė, jei sužino – kas pagamino, nes be to ima ir pasimiršta tai, kas, regis, pradžioje būna žinoma.
Savąją kolekciją ponia Asta laiko specialiose tekstilinėse dėžutėse, tačiau turi svajonę kada nors namų koridoriuje įsirengti spintą su stiklinėmis durimis ir joje dalį lentynų paskirti kolekcijai – kad ir pati, ir kiti galėtų pasigrožėti: "Dabar dažniausiai anūkės užsimano panagrinėti, ką naujo turiu, ypač kai iš Olandijos atvažiuoja vyresnėlė Gustė".
"Ar tai – brangus malonumas?", – klausiu.
"Ir taip, ir ne, žiūrint, kur pirksi. Jei turguose ar dėvėtų daiktų parduotuvėse – nebus brangu, nors kartais ten gali rasti tikrų "perliukų". Jei pirkti parduotuvėje, ypač užsienyje, – tada jau moki brangiau. Džiaugiuosi, kai tokiomis lauktuvėmis palepina kolegos, draugai, artimieji", – atsako.
Pomėgis rinkti – nuo vaikystės
Pomėgis kažką rinkti A. Sutkienę lydi nuo vaikystės.
"Ko tik aš nerinkau. Pradėjau nuo aktorių nuotraukų – tada jas pardavinėdavo rinkinukais. Tai aš kioske, kur jų būdavo, buvau nuolatinė klientė.
Rinkau ir saldainių popierėlius. Saldainių vis parveždavo daug kur važinėjęs tėvelis. Aš dvi dėžes tų popierėlių buvau prikaupusi.
Buvo ir ant močiutės austo lininio rankšluosčio kabinami ženkliukai, rinkau kalendoriukus, medalius, rašiausi dainas – kelis sąsiuvinius turiu jų prirašiusi. Kai ką iki šiol tebeturiu, tik ženkliukus neseniai vienam kolekcionieriui padovanojau", – lenkia pirštus bibliotekininkė.
"Tai esate daiktų "kaupikė"? Gal ir nuo dėvimų batų lentynos lūžta?", – teiraujuosi.
"Nepasakyčiau, kad tokia esu. Turiu batų, mėgstu, kad jie būtų įdomesni, kad galėčiau juos priderinti prie aprangos, bet lentynos tikrai nuo jų nelūžta. Mėgstu stilingus daiktus – sukneles, rankinukus, skareles, bet pabodusius rūbus išdalinu. Spintas kartas nuo karto perkratau, tad nežinau, ar galėčiau vadintis "kaupike", – nusijuokia.
Turi ponia Asta namuose ir knygų biblioteką – niekaip nesusilaiko ko nors nenusipirkusi. Štai ir šiųmetėje Vilniaus knygų mugėje, įtaria, ką nors nusipirks.
Tik skaitymą vis pasilieka "geresniems laikams", kadangi dėl užimtumo nebespėja knygoms skirti daugiau laiko.
Ponios Astos laisvalaikis dažniausiai užimtas dainavimu ir sportu. Dainuojanti dviejuose choruose ir ansamblyje, sveikatą stiprinanti sporto klube, koncertuojanti, pakruojietė sako tokiu būdu atsipalaiduojanti po darbų, pasikraunanti ir fiziškai, ir dvasiškai, mat visur sutinkanti puikių žmonių.
"Aktyvi esu nuo vaikystės. Jau tada neišeidavau iš kultūros namų: vaidinau, dainavau. Studijų metais Vilniuje aplėkdavau visus spektaklius, filmus, operas.
Gal mano visi pomėgiai iš tėvų? Tėvelis buvo baigęs režisūrą, mamytę nuo mažų dienų menu pasipuošusią, pasitempusią stilingą", – svarsto pakruojietė.
Bibliotekoje rengia "pomėgių muges"
Turi A. Sutkienė ir "darbinį" pomėgį – mokyklos bendruomenę supažindinti su pakruojiečių (ir ne tik jų) pomėgiais. Jau bene dešimtmetį "Žemynos" mokyklos bibliotekoje yra organizuojamos "pomėgių mugės".
A. Sutkienė paskaičiavo – per šį laikotarpį jau per 40 kolekcininkų parodų buvo surengta mokyklos bibliotekoje. Vadinasi, tiek kartų mokyklos mokiniai, mokytojai, tėveliai turėjo progų geriau pažinti savo kolegas, kraštiečius.
"Viena pirmųjų surengtų parodų – kolegės iš Šiaulių viešosios bibliotekos kriauklių kolekcijos ekspozicija. Kokių tik ten kriauklių nebuvo: visos tokios gražios, trapios, lyg porcelianinės – baugu į rankas paimti.
Vėliau buvo varlyčių, klounų, dramblių, trintukų, pieštukų, varpelių, pelėdžiukų kolekcijos. Šiuo metu eksponuojama vėžliukų kolekcija.
Ko tik žmonės nerenka – antpirščius, tušinukus, cukriukus, puodelius, ramunes. Viena kolegė renka viską, kas susiję su ramunėmis: pagalvėlės, paveikslai, dėžutės, eilėraščiai...
Organizuodama pomėgių muges, sužinau ir apie tą žmogų, pasikalbu su juo. Būna, kad taip ir apie kitus kolekcininkus sužinau. Juk tai taip įdomu", – švytėte švyti pakruojietės akys.
Vien kolekcijų ekspozicijomis "pomėgių mugės" neapsiriboja. Ponia Asta joms visada pritaiko ir literatūros.
Štai ir dabar bibliotekoje demonstruojamoje mugėje šalia įvairaus dydžio, medžiagų ir spalvų vėžliukų yra išdėliota ir knygų apie naminius ir egzotinius gyvūnus, apie pačius vėžlius. Yra ir informacijos apie parodos autorių, jo eksponatus.
"Norisi, kad šios mūsų mugės būtų kuo informatyvesnės, todėl neretai tenka knygų skolintis iš miesto viešosios bibliotekos, kuri knygomis yra gerokai turtingesnė. Jei autorius sutinka, surengiame ir "gyvus" jo kolekcijos pristatymus", – sako A. Sutkienė.
Pasak A. Sutkienės, dar nebuvo atvejo, kad kolekcininkas atsisakytų dalyvauti jų "pomėgių mugėse".
"Smagu, kai mumis žmonės pasitiki, nebijo bibliotekai patikėti savo renkamų "brangenybių". Bet ir mes jas saugome, užrakiname stiklinėje spintoje, neleidžiame eksponatų liesti rankomis. Laimei, kol kas dar nė vienas eksponatas nebuvo sugadintas ar sudaužytas", – bendraminčių pasitikėjimu džiaugėsi A. Sutkienė.
Biblioteka irgi turi seną tradiciją – kiekvienam "pomėgių mugės" dalyviui padovanoti jo renkamos kolekcijos eksponatą.
"Kartais būna labai nelengva tokį rasti, bet stengiamės".