
Naujausios

Bandymai įsigyti respiratorių – nesėkmingi
Radviliškio rajono Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje pagarsinta problema, kuri anksčiau rūpesčių nekėlė, nes nebuvo tam poreikio.
Išaiškėjo, jog rajono sveikatos priežiūros įstaigos sandėliuose turi tik medicininių kaukių, o šių dienų jų bandymai nusipirkti respiratorių yra nesėkmingi.
Tą kitą dieną "Šiaulių kraštui" patvirtino ir kelių rajono sveikatos priežiūros įstaigų vadovai.
Radviliškio pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Irena Janušonienė informavo, jog įstaiga šiuo metu turi apie 1,5 tūkstančio medicininių kaukių ir tik penkis respiratorius. Dar 50 kaukių dėžučių yra užsakyta – jų tikimasi sulaukti artimiausiu metu.
"Respiratorių rinkoje nėra ir net nežinome, kur jų užsisakyti. Turime 30 vienkartinių chalatų, dar 300 esame užsisakę ir juos turėtume gauti kitą savaitę. Bent taip žadėjo.
Tiek, kiek norėtume, medicininių kaukių niekas mums nebeužsako – prašėme 100 dėžučių, bet gausime tik 50", – skaičius vardijo direktorė.
Pasak I. Janušonienės, gripo atveju tiek turimų apsaugos priemonių tikrai pakaktų, bet jei kiltų reali koronaviruso grėsmė, ji net neįsivaizdavo, kiek jų galėtų prireikti.
"Teorija yra viena, o praktika – visai kas kita. Turime vienkartinių kombinezonų, akinių, bet kiek jie apsaugotų darbuotojus nuo nežinomo viruso, nežinia", – nerimu dalijosi įstaigos vadovė.
Jos manymu, kilus realiai grėsmei, gali net sutrikti šių priemonių tiekimas, nebent paskelbus ekstremalią situaciją, tai būtų sprendžiama jau valstybiniu lygmeniu.
"Užsisakėme ir daugiau vienkartinių pirštinių bei vienkartinių švirkštų, nes nežinia, ar vėliau nebus ir jų trūkumo.
Kol kas dirbame kaip dirbome. Informaciją apie koronavirusą iškabinsime ant poliklinikos durų – gal taip pacientai geriau ją pamatys ir perskaitys, nes kol kas atrodo, kad ne visi tuo domisi ", – teigė direktorė.
Šeduvos pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Aušra Čiūdarienė redakcijai sakė, kad medicininių kaukių, vienkartinių chalatų, dezinfekcinių, valymo priemonių ir Šeduvos PSPC, ir jų ambulatorijos turi pakankamai, tačiau ir čia ta pati bėda dėl respiratorių.
Jų Šeduvoje – taip pat tik penki. Didesnio kiekio įstaigai gauti nepavyko, nors norėta įsigyti bent 100 vienetų respiratorių.
Anot A. Čiūdarienės, turimų priemonių, išskyrus respiratorius, įstaigoms pakaktų, jei įtarimai užsikrėtus koronavirusu būtų pavieniai.
Kita vertus, ar apsaugotų medikus sveikatos priežiūros įstaigų turimi įprasti vienkartiniai chalatai, kuriuos paprastai dėvi maitinimo įstaigose, fermose ir panašiose vietose apsilankantys svečiai?
Tokiais permatomais chalatėliais vilki ir oro uostuose parskridusius keleivius pasitinkantys visuomenės sveikatos centrų specialistai bei savanoriai.
Savivaldybės rezervas – 300 respiratorių
Rajono Savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė redakciją informavo, jog Savivaldybėje dar nuo "Gairelitos" gaisro yra likę 300 respiratorių, tik kol kas nežinoma, koks yra jų galiojimo laikas.
Daugiau nei prieš trejus metus Radviliškyje veikiančios medžio perdirbimo įmonės "Gairelita" teritorijoje kilęs gaisras tąkart taip išplito, jog rajone teko skubiai skebti ekstremalią situaciją.
Tada, anot J. Margaitienės, problemų dėl respiratorių įsigijimo nebuvo, kadangi nelaimė buvo lokali, ne tokia kaip dabar – jau pasaulinė.
"Jei respiratorių pritrūktų medicinos įstaigoms, joms būtų išdalintas visas Savivaldybėje turimas rezervas.
Pirmadienį norėjome įsigyti 1000 vienetų respiratorių, bet jų nebebuvo. Tikimės, kad patvirtinus rajono biudžetą, bus galima tam skirti lėšų iš administracijos direktoriaus rezervinių lėšų, o dėl šalyje paskelbtos ekstremalios situacijos, bus supaprastinta jų įsigijimo tvarka.
Turime numatę ir kelias patalpas gyventojams, jei jie, grįžę iš kelionių ir ten bendravę su užsikrėtusiais asmenimis, neturėtų kur prabūti inkubacinį periodą. Patalpos numatytos Radviliškyje, Baisogaloje“, – sakė J. Margaitienė.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento Radviliškio skyriaus vadovė L. Stirblienė patikino, kad medicininių kaukių sveikiems žmonėms dėvėti nereikia. "Nėra būtinybės dėvėti kaukės, jei nejaučiate ligos simptomų. Medicininę kaukę užsidėkite tuo atveju, jei pasireiškė kvėpavimo takų infekcijos simptomai – kosulys, čiaudulys ir jūs turite išvykti iš namų", – sakė ji.
Rajono meras Antanas Čepononis dar prieš Ekstremalių situacijų komisijos posėdį atliko eksperimentą – paskambinęs kelių mokyklų vadovams, jų pasiteiravo, kokie veiksmai būtų atliekami, jeigu jų įstaigoje atsirastų pavojingame rajone pabuvojęs moksleivis.
Vadovų atsakymai buvo: kreipsimės į Visuomenės sveikatos centrą dėl tolimesnio veiksmų koordinavimo. Nors tai ir nebuvo iš esmės klaidingas situacijos sprendimo būdas, Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje meras konstatavo, jog vadovai kol kas nėra pasirengę tinkamai reaguoti į galimą koronaviruso atvejį.
Todėl posėdyje mėginta išsigryninti, kaip kas turėtų konkrečiai elgtis atsiradus įtarimams dėl koronavirusu užsikrėtusio asmens.