Į Botanikos sodą sukvies „Odė pavasario džiaugsmui“

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Šeštadienį Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Botanikos sode vyks šventė „Odė pavasario džiaugsmui“.

Gegužės 18 diena Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Botanikos sode vyks tradicinis renginys „Odė pavasario džiaugsmui“. Kartu tai – ir Tarptautinė žavėjimosi augalais diena.

Pasak Botanikos sodo direktoriaus dr. Martyno Kazlausko, pirmosios šventės sode rengtos jau prieš maždaug 15 metų ir visuomet sulaukia augalų mėgėjų dėmesio.

„Stengiamės, kad šventė būtų šeštadienį, kad galėtų žmonės ateiti su šeimomis. Mes, Botanikos sodos, nuo šiaip gražių viešųjų erdvių skiriamės tuo, kad pasakojame – mūsų misija kalbėti apie augalų rūšių įvairovę, apie įvairovės apsaugos svarbą, apie retąsias Lietuvos rūšis, apie tai, ką mes blogo darome gamtai ir todėl netenkame rūšių, ir ką turėtume daryti, kad rūšių įvairovė būtų“, – sako M. Kazlauskas.

Organizatoriai į renginį pakvietė ir šokėjų, ir dainininkų, ir muzikantų. Gros Dainų muzikos kanklininkių ansamblis „Mėta“, šoks Jovaro progimnazijos jaunimo tautinių šokių ansamblis „Šėltinis“, ukrainiečių integracijos centro „Malva“ folklorinis ansamblis „Lastivočki“ su vadove aktore Olena Lastivka atliks „Vesnianki“ – pavasario apeigines dainas.

Šventėje bus paskelbti piešinių konkurso „Sukurk savo aplinką pats“ konkurso laureatai, veiks piešinių paroda.

Lankytojai bus vaišinami arbata, vyks įvairiausios edukacijos. Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras ne tik kalbės apie rūšiavimą, bet ir atvyks su „Daiktų kiemu“: žmonės galės pasiimti, palikti, pasimainyti daiktus.

Botanikos sodo kolektyvas siūlys įvairiausias veiklas, edukacines-užduočių stoteles, pristatys mikrožalumynų daiginimą.

„Dabar su mokiniais kalbame apie genetinės įvairovės svarbą. Iniciatoriai, švedai, pastebėjo tokį įdomų dalyką, kad komercinės veislės yra vos kelios, jei kažkuri veislė, auginta prieš penkerius metus, nebėra tokia efektyvi, duoda dešimt procentų mažiau derliaus, jos nebeaugina – ir nebeaugina niekas. Ir veislė visame pasaulyje išnyksta. Švedai sako: jeigu klimatas keičiasi, vadinasi, šiandienos veislės nebetiks, ir į ką atsuksime tada, jei būsime išnaikinę? Visi genų deriniai nusipelnę būti saugomi, net ir jeigu neturi šiandieninės vertės, jie gali turėti didžiulę vertę rytoj. Apie tai kalbame su vaikais“, – sako M. Kazlauskas.

Organizatoriai labai tikisi, kad šeštadienį Botanikos sode visu gražumu žydės rododendrai, čia auginama didelė kolekcija.

Šiaulių botanikos sodas didžiuojasi augalų gausa ir biologine įvairove.

„Lietuvoje induočų augalų rūšių, kurios natūraliai atkeliavo po ledynmečio, natūraliai auga šiek tiek virš pusantro tūkstančio, o sode pas mus beveik 5 tūkstančiai rūšių vos keliuose hektaruose“, – sako M. Kazlauskas.

Tradiciškai per šventes įėjimas į Botanikos sodą – nemokamas.