Dalia Staponkutė pristatė paralelinių istorijų romaną

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Dalia Staponkutė pristatė paralelinių istorijų romaną „Vivat regina!“.

Birželio 27 dieną Šiaulių dailės galerijoje rašytoja Dalia Staponkutė pristatė paralelinių istorijų romaną „Vivat regina!“. Pokalbį moderavo literatūrologė Roberta Stonkutė. Įžanginį žodį tarė menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis.

Rašytoja kalbėjo apie knygą, paprašyta R. Stonkutės, traukė lapelius su citatomis iš romano, jas perskaičiusi, pakomentavo.

Baigiantis pokalbiui, D. Staponkutė perskaitė ištrauką iš knygos, o tuomet atėjo metas klausytojų klausimams.

Romane „Vivat regina!“ sugretinami dviejų moterų, politinių figūrų – Kipro, Jeruzalės ir Armėnijos karalienės Kotrynos Kornaro (Caterina Cornaro; 1454–1510) ir Lietuvos didžiosios kunigaikštienės ir Lenkijos karalienės Barboros Radvilaitės (~1522–1551) – gyvenimai brėkštant Europos Renesansui.

Pasirinkti tokią romano formą rašytoją paskatino graikų filosofo Plutarcho rašytos paralelinės biografijos.

Per dviejų karalienių gyvenimus atsiskleidžia dviejų Europos pakraščių valstybių likimas. Istorinių paralelių liudininku romane tampa tiek su Kipro, tiek su Krokuvos ir Vilniaus dvarais susijęs mokytojas graikas Chrizostomas.

Romane „Vivat regina!“ minimi tikri istoriniai faktai ir vardai, tačiau sąsajos tarp jų ir dialogai – autorės išmonė.

„Manau, man pavyko sukurti savo „diadą“, nors ir nuosekliai nesekiau Plutarchu. Rašiau šiuolaikinį tekstą, brėžiau paraleles tarp dviejų Europos pakraščių, jų žmonių gyvenimų ir kelionių, kurių nuotykius romano pasakotojas ir išpasakoja lyg mitą“, – apie romaną sako D. Staponkutė.

Pasak autorės, į romano pavadinimą atėjęs šūkis „Vivat regina!“ simbolizuoja ne vien konkrečias herojes-karalienes, bet visų tautų ir visų laikų šūkį, išreiškiantį viltį, pradžią, atgimimą, šviesą.

D. Staponkutė (g. 1964 Šiauliuose) – rašytoja, vertėja, filosofė, humanitarinių mokslų daktarė, jau tris su puse dešimtmečio gyvenanti tarp Lietuvos ir Kipro. Sėkmingai debiutavo esė rinkiniu „Lietumi prieš saulę“ (2007). Jos esė romaną „Iš dviejų renkuosi trečią. Mano mažoji odisėja“ (2014) literatūrologai apdovanojo LLTI premija, skaitytojai išrinko Metų knyga, jis išverstas į keturias kalbas.