Pristatyta istorikės Ritos Reginos Trimonienės knyga apie Šiaulių ekonomiją

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Solidžioje monografijoje autorė nagrinėja vietos bendruomenės ir valdžios tarpusavio santykius.

Rugsėjo 21 dieną Šiaulių istorijos muziejuje pristatyta Vilniaus universiteto (VU) prof. dr. Ritos Reginos Trimonienės monografija „Vietos visuomenė ir valdžia. Tarpusavio sąveikos. Šiaulių ekonomijos atvejis. XVII–XVIII a. pradžia“. Monografiją išleido VU leidykla.

Renginyje dalyvavo monografijos autorė prof. dr. Rita R. Trimonienė, VU istorikas doc. dr. Eugenijus Saviščevas ir Lietuvos istorijos instituto doktorantas Laurynas Giedrimas, buvęs Ritos R. Trimonienės studentas Šiaulių universitete. Autorę pasveikino Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza – Rita R. Trimonienė yra ir šio muziejaus darbuotoja.

Į pokalbį-diskusiją aktyviai įsitraukė renginio dalyviai, reaguodami į pasisakymus, uždavinėdami klausimus. Klausimų renginio dalyviams turėjo ir profesorė – teisingai į juos atsakiusiems padovanojo savo knygą.

Monografijoje istorikė nagrinėja ir šiandienos visuomenei aktualų klausimą – vietos bendruomenės ir valdžios – nuo vaito ir vietos dvaro iki Abiejų Tautų Respublikos karaliaus – tarpusavio santykius.

Pagrindinis dėmesys skiriamas XVII a. karališkai Šiaulių ekonomijos (ji apėmė ne tik didesnę šiandieninio Šiaulių rajono, bet ir Radviliškio, Joniškio su Žagare rajonų dalį) mikrobendruomenei, kurios pavaldiniai turėjo daugiau galimybių išreikšti ir ginti savo interesus negu privačių dvarų valstiečiai ir miestelėnai.

Kartu su monografija pirmą kartą originalo kalba skelbiami ir XVII a. Šiaulių dvaro teismo knygos, saugomos Krokuvos archyve, išrašai. Iš jų skaitytojai sužino apie kasdienę paprastų Šiaulių ekonomijos gyventojų buitį, tarpusavio santykius, požiūrį į meilę, santuoką ir mirtį.

Naujosios monografijos turinys ypač svarbus Šiaulių kraštui – Šiaulių ekonomija iki šiol buvo menkai tyrinėta.

Autorė rėmėsi inventoriais, dvaro teismo knygomis, įvairiais dvaro valdytojų dokumentais, bažnytiniais metrikais, to meto literatūros kūriniais ir kitais šaltiniais, saugomais Lietuvos ir užsienio archyvuose.

Rašyti knygą autorę paskatino ilgametis mokslinis-pedagoginis darbas, sukaupta patirtis, žinios, atlikti tyrimai, Šiaulių „Aušros“ muziejaus fonduose saugoma medžiaga. O visuomenės ir valdžios tarpusavio santykiai – visais laikais įdomi ir aktuali tema.

Šiaulietė R. R. Trimonienė 1993 metais Vilniaus universitete apgynė humanitarinių mokslų daktaro disertaciją „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos karalystės politiniai santykiai XV a. pabaigoje – XVI a. pirmajame trečdalyje“ (vadovas prof. Edvardas Gudavičius).

Nuo 1985 metų dirbo Šiaulių pedagoginiame institute (nuo 1997 metų – Šiaulių universitetas). 1999–2018 metais buvo Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto Istorijos katedros vedėja.

Šiuo metu R. R. Trimonienė dirba Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Senovės ir vidurinių amžių istorijos katedroje.

Moksliniai interesai: XV–XVI a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Vidurio Europos istorija, Žemaitijos imigraciniai procesai, Šiaurės Lietuvos istorija. Daug metų domisi mikroistorija ir lokalia istorija.