
Naujausios
Nelaimė ūkininko A. Laurikiečio ūkio grūdų sandėlyje, esančiame Pakruojo rajone, įvyko 2021 metų liepos 31-osios vakarą. Vakarinėje pamainoje dirbusios darbininkės B. P. ir V. M. laipteliais nusileido į grūdų aruodą ir ėmė tolygiai skirstyti aruode buvusius grūdus. Tuo metu prie šio aruodo atvažiavo sunkvežimis pasikrauti grūdų, darbininkams atidarius aruodo apačioje esančias sklendes, grūdai ėmė byrėti į sunkvežimio priekabą. Kaip vėliau per ikiteisminį tyrimą ir teisme liudijo V. M., tuo metu jos pajutusios, kad byrančių grūdų srautas jas ėmė traukti žemyn. Liudytojos teigimu, įvykio metu ji spėjo įsikibti į laiptelius, nes buvo arčiau jų, kitą ranką padavė apačion grimztančiai kolegei, tačiau jos ranka išslydo. Iš aruodo ištrūkusi V. M. ėmė šauktis pagalbos, tačiau tą vakarą buvę kiti darbininkai grūdų masėje paskendusios B. P. surasti nesugebėjo.
Į nelaimės vietą atvykę ugniagesiai gelbėtojai tik maždaug po valandos surado jau be gyvybės ženklų buvusią B. P. – moteris grūdų masėje užduso.
Po šio tragiško įvykio buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, ūkininkui pareikšti įtarimai.
Praėjusių metų rugsėjo 11 dieną bylą dėl neatsargaus gyvybės atėmimo išnagrinėjęs pirmosios instancijos teismas nustatė, kad A. Laurikietis, vykdydamas individualią žemės ūkio veiklą – būdamas darbdaviu ir būdamas atsakingas už saugų darbų vykdymą, turėdamas pareigą užtikrinti darbuotojams saugias ir nekenksmingas darbo sąlygas, būdamas atsakingas už saugų ir sveikatai nepavojingų sąlygų darbuotojams sudarymą bei privalėdamas užtikrinti darbų saugos įstatymuose ar kituose teisės aktuose nustatytus darbų saugos ar sveikatos apsaugos darbe reikalavimus – savo pareigų neįvykdė. Konstatuota, kad A. Laurikietis nesudarė darbuotojams saugių ir sveikatai nekenksmingų darbo sąlygų, neužtikrino tinkamos darbuotojų saugos.
Nelaimės dieną ūkininkas paliko darbus skirstyti ir prižiūrėti agronomą-traktorininką, kuris nebuvo atsakingas už saugias darbuotojų darbo sąlygas ir pagal pateiktą tos dienos darbo grafiką nedirbo. Paaiškėjo, kad vyras buvo dar ir neblaivus. Ūkininkas, žodžiu jį įpareigodamas vadovauti tuo metu vakarinėje pamainoje dirbusiems darbininkams, pažeidė teisės aktų nustatytas specialias elgesio saugumo taisykles – dėl to žuvo žmogus.
Teisme A. Laurikietis savo kaltės nepripažino, teigė, kad po laidotuvių žuvusiosios artimiesiems padėjo pinigais, apgailestauja dėl įvykusios nelaimės.
Pirmosios instancijos teismas ūkininką pripažino kaltu ir paskyrė jam 3 metų laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant 2 metams. Teismas įpareigojo nuteistąjį atsiprašyti visų žuvusiosios vaikų.
Iš A. Laurikiečio nukentėjusiesiems priteisti 37 tūkstančiai eurų neturtinei žalai atlyginti. Su tokiu teismo sprendimu nuteistasis nesutiko ir jį apskundė Šiaulių apygardos teismui. Jo gynėjas apeliacinės instancijos teismo prašė panaikinti Šiaulių apylinkės teismo Pakruojo rūmų nuosprendį ir priimti naują – išteisinamąjį nuosprendį. Advokatas teigė nesutinkantis su pirmosios instancijos teismo argumentais, kad A. Laurikietis neužtikrino, ignoravo identifikuotas rizikas dirbant grūdų sandėlyje (talpykloje) – neįrengė prevencinių priemonių, leidžiančių galbūt išvengti B. P. mirties.
Šiaulių apygardos teismas, dar kartą įvertinęs šioje baudžiamojoje byloje surinktus duomenis, padarė išvadą, kad pirmosios instancijos teismas tinkamai kvalifikavo A. Laurikiečio padarytą nusikalstamą veiką bei padarė motyvuotas išvadas dėl jo kaltės. Apeliacine tvarka bylą išnagrinėjusios teismo baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegijos įsitikinimu, pirmosios instancijos teismas vadovavosi Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) nuostatomis, nuosprendyje padarytos išvados yra motyvuotos, pagrįstos nešališku visų bylos aplinkybių išnagrinėjimu, o nuteistojo kaltę visiškai patvirtina bylos įrodymų visuma.
Apeliacinės instancijos teismo nutartimi nuteistojo A. Laurikiečio gynėjo apeliacinis skundas atmestas ir paliktas galioti pirmosios instancijos teismo nuosprendis.