Alternatyvi fotografija Tauragės pilyje. Vilijus Žagrakalys

I. Gai­ga­lai­tės nuo­tr.
Vi­li­jus Žag­ra­ka­lys ir jo fo­toa­pa­ra­tas.
Prieš pora metų Vilniuje vykusiame fotosavaitgalyje Tauragės muziejaus fotografai Juozas Petkevičius ir Mindaugas Černeckas sutarė su alternatyviosios fotografijos autoriumi Vilijumi Žagrakaliu surengti parodą kartu su išsamiu platinotipijos pristatymu, supažindinant žiūrovą su sena foto technologija, analizuojant foto eksponatus pristatomoje ekspozicijoje.

 

Praėjo daug laiko. Buvo surengta fotografo Vilijaus Žagrakalio ne viena paroda. Net sukaupta medžiaga dar dviems naujoms alternatyvios fotografijos kūrėjo ekspozicijoms – kiti motyvai, netikėti formatai, naujai atrasti rankų darbo popieriai ir naujas foto aparatas, atveriantis kitą ieškojimų lauką.

Netikėtas buvo fotografo V.Žagrakalio pristatymas fotofestivalyje REZIUMEN, vykusiame 2024 metų pavasarį Šiauliuose. Profesorė dr. Agnė Narušytė apžvelgdama visą parodą, dalyvavusių autorių gausą, netikėtą eksponavimą bei išskirtinius Vilijaus darbus, apibendrino taip:

„Visą parodos margumyną tarsi susiuva Vilijaus Žagrakalio darbai, įterpti po du, po tris, po keturis, po penkis tai šen, tai ten. Vis aptikdama jo ramias, kiek parudusias, juodais rėmais apteptas platinotipijas įsimenu pavardę, o paskui susipažįstu ir su autoriumi. Gatvės, vienuolynai, bažnyčios Lenkijoje ar Latvijoje, dangus „Prieš“ (lemtą ar nelemtą nutikimą?), sienos, durys, lange išdužęs „Stiklo paukštis“, „Langas lange“ – pro vieną langą matomas kitas, langų skaičių padauginę atspindžiai. Dingteli, kad Žagrakalio langai gali tapti ir šios parodos metafora – ji juk įrėmina tarpusavyje nesusijusias fotografijas, akimirkas, stilistikas, autorius, sklaidos kanalus. Sąsaja su Šiauliais – vienintelis juos siejantis faktas. Ir kuratoriaus sudėliotas vizualinis ritmas. Tinkantis šventei.“

2024 metų lapkričio 29 dieną Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ buvo atidaryta Vilijaus Žagrakalio fotoparoda RAKURSAI. Parodos atidarymo metu autorius apžvelgė kelerių metų užfiksuotas akimirkas kelionių metu.

Vilijus Ž. renka, sistemina medžiagą apie kultūros paveldo objektus, senąją architektūrą, jos fragmentus. Kreipia dėmesį į pilis, rūmus, dvarus. Analizuoja gyvenamų namų formas ir gamybinių statinių aprėptį. Autorius pastabus senosios architektūros detalėms, puošybiniams elementams. Jo dėmesys fiksuoja ir interjerą, jo jautrias smulkmenas, kurios padeda kitaip atskleisti nuotaikas. Ypač sakraliniuose objektuose. Fotografas sustabdo momentus ir skirtingu paros metu, ne tik įvairiais sezonais.

Ar autoriui patrauklūs modernūs miestai, jų mikrorajonai, gamybiniai pastatai, pramonės objektai? Taip. Vilijus Žagrakalys fotografijose fiksuoja senąjį ir naująjį moderną. Tačiau šios fiksacijos yra mažiau. Dar mažiau yra žmogaus vaizdavimo. Nebent kaip elemento fone pagrindinių objektų masteliui pabrėžti.

Autorius neabejingas gamtai, perspektyvinei landšafto aprėpčiai, gamtos elementams, kurie atskleidžia individualumą (medis laukuose), nerimą (kamuoliniai debesys virš laukų), vienatvę (vienišas statinys), rimtį (šešėlių ryškumas) ir kt..

Vilijus Žagrakalys drąsiai pateikia kiekviename darbe technologijos išskirtinumą – tepamą cheminę jungtį teptuku fiksuotam vaizdui atskleisti (teptuko potėpis apie fotovaizdą). Kai kuriems žiūrovams kyla klausimas – AR TAI NE GRAFIKA? Tai fotografija. Su labai subtiliai perteiktu vaizdu.

Bendraujant su parodos lankytojais pristatant foto ekspoziciją Tauragėje, susirinkusiems įdomus buvo išpildymo procesas. Džiugu, kad parodos kuratorius Juozas Petkevičius pasirūpino ne tik fotodarbų eksponavimu, bet sudarė sąlygas parodyti prieš kelerius metus Sauliaus Paukščio sukurtą reportažą „Lėtoji fotografija/platinotipija“ https://www.youtube.com/watch?v=JUkY37s6nSE, kuriame gana nuosekliai demonstruojama proceso išpildymo technologinė eiga.

Nors buvo pageidauta surengti edukaciją susirinkusiems, tačiau autoriaus laboratorinės įrangos gabaritai, priemonių gausa bei prabangios medžiagos procesui sustabdė autorių ir organizatorius nuo šio sumanymo. Buvo pasitenkinta sukaupta filmuota medžiaga. Tai taip pat pažadino susidomėjimą susirinkusiems žinovams, specialistams ir kt. parodos lankytojams, kurie studijavo ir retai galimą sutikti panoraminį fotoaparatą.

Foto menininko Vilijaus Žagrakalio paroda „RAKURSAI“ Tauragės krašto muziejuje bus eksponuojama du mėnesius.