
Naujausios
Šventėje daug garbių svečių
Šiemet „Metų specialisto“ apdovanojimai surengti Pakruojo dvare. Juos organizavo Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacija (SVSBA) ir Pakruojo rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Jau devyneri metai, nuo 2016-ųjų, rengiamais apdovanojimais siekiama atkreipti dėmesį į visuomenės sveikatos specialistų darbo svarbą ir padėkoti tiems, kurie praėjusiais metais išsiskyrė prasmingomis idėjomis ir darbais, kuriant sveikesnę visuomenę.
Šventę vedė operos solistas Liudas Mikalauskas, koncertavo Pakruojo Juozo Pakalnio menų mokyklos auklėtiniai.
Visuomenės sveikatos specialistų bendruomenę sveikino Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė, Pasaulio sveikatos organizacijos atstovybės biuro Lietuvoje vadovė Ingrida Zurlytė, Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos pirmininkė, Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Daiva Genienė, Pakruojo meras Saulius Margis ir daug kitų garbių svečių.
Apdovanota už lyderystę ir iniciatyvas
Jau antrą kartą apdovanojama Kelmės visuomenės sveikatos biuro specialistė Irmina Stonkienė džiaugėsi gražiu renginiu, sveikatinimo specialistėms parodyta pagarba ir tvirtino, jog rezultatyviam darbui labai daug įtakos turi komanda: mokyklos, kurioje dirba vadovai, mokytojų, mokinių ir jų tėvų bendruomenė. „Visos specialistės dirba tą patį darbą ir nuoširdžiai siekia tokių pat tikslų, visos vertos apdovanojimo, – sako Irmina. – Gal šiemet mane pastebėjo, kad daugiau ugdymo įstaigų turiu...“
Šiemet I. Stonkienė apdovanota už lyderystę, aktyvumą, iniciatyvumą ir kūrybiškumą, skatinant mokinius ir mokyklos bendruomenės narius rūpintis savo sveikata.
Kaip informavo Kelmės visuomenės sveikatos biuro direktorė Lina Nekrašė, ypač vertintina I. Stonkienės patirtis ir gebėjimas persiorientuoti bei kūrybiškai dirbti teikiant paslaugas tiek ikimokyklinio, tiek bendrojo, tiek profesinio ugdymo bendruomenėms.
„Irminos kūrybiškumas, tolerancija, komunikabilumas, lyderystė – svarbūs sėkmės komponentai, nes sveikatos specialistai dirba komandoje, kuri susideda iš įvairių profesijų žmonių, siekiančių bendro tikslo,“ – mintimis dalijasi L. Nekrašė.
Kelmės visuomenės sveikatos biure specialiste, vykdančia sveikatos priežiūrą mokyklose, I. Stonkienė dirba jau 18 metų. Sako, jog jau užaugo viena karta, kurios sveikatinimu ji rūpinosi. Turėtų pasimatyti jos darbo rezultatai. Kaip tie išaugę jaunuoliai rūpinsis savo sveikata? Ar prisimins specialistės rekomendacijas? Ar diegs sveiką gyvenseną savo vaikams?
Nes taip jau yra, kad prevencinio darbo rezultatas pasimato labai negreitai.
Penki paskaitos variantai
Pastaruoju metu sveikatos specialistė dirba su kelių labai skirtingų amžiaus grupių vaikais ir jaunuoliais. Rūpinasi ugdytinių, Tytuvėnų gimnazijos bei šiai gimnazijai priklausančių priešmokyklinės ir ikimokyklinės grupių, Šedbarų daugiafunkcio centro bei Mockaičių ikimokyklinės grupės vaikų sveikata. Be to, dirba Kelmės profesinio rengimo centro Tytuvėnų skyriuje, kur mokosi jau suaugę jaunuoliai.
„Užsiėmimams ta pačia tema kartais turiu pasiruošti penkis variantus, kad atliepčiau labai skirtingą kiekvienos grupės amžių“, – darbo specifika dalijasi Irmina.
Pavyzdžiui, profesinio rengimo centre specialistė veda pamoką, kaip prižiūrėti slaugomą ligonį. Mat, moksleiviai čia įgyja individualios ligonio priežiūros specialybę.
Darželinukams aiškina, kaip svarbu kasdien prižiūrėti savo dantukus, praustis, plautis rankas ir rūpintis asmens higiena, sveikai maitintis. Kuo anksčiau vaikams pradedi diegti sveikos gyvensenos įgūdžius, tuo geresnis rezultatas, nes mažyliai – imlesni.
Paaugliams aktualiausia nesusižavėti pavojingais įpročiais, todėl suprantamais pavyzdžiais tenka aiškinti apie alkoholio ir narkotikų žalą. Nors nedideliuose miestuose problemos nėra labai akivaizdžios, bet pasitaiko vaikų ir paauglių, išbandančių alkoholį, elektronines cigaretes, gal net narkotikus.
„Už rankos nepagauni, bet kartais matai, kad jaunuolis – kitoks, neramus, negerai jaučiasi, uždaras. Neretai jį slegianti problema yra būtent narkotikai ar kiti žalingi įpročiai. Todėl dorojantis su šiomis problemomis ypač svarbus bendradarbiavimas su visa mokyklos bendruomene. Labai džiaugiuosi, kad tiek Tytuvėnų gimnazijos, tiek Profesinio rengimo centro administracija, mokytojai, auklėtojai, tėvai reaguoja į pasiūlymus dėl mokinių saugumo, sveikos mitybos ir kitų dalykų“, – mintimis dalijasi Irmina.
Specialistė skaito paskaitas tėvams, rūpinasi saugia aplinka. Organizuojama ankstyvos prevencijos dėl rūkymo ir alkoholio vartojimo programa. Organizuojami žygiai. Rengiamos sveikatingumo dienos, per kurias atliekami pratimai, žaidžiami judrieji žaidimai, rengiamos estafetės, viktorinos, skaitomos paskaitėlės.
Užsiėmimų temas specialistė neretai derina su konkrečiomis vaikų sveikatos problemomis. Jos paaiškėja po privalomų sveikatos patikrinimų, kai tėvai atneša pažymas prieš naujuosius mokslo metus. Šiandieniniams vaikams būdingi emocijų, nervų, elgesio, regos sutrikimai, širdies ir kraujagyslių ligos, ydinga laikysena , antsvoris.
Mažiau iššvaistoma maisto
Labai daug dėmesio skiriama sveikai mitybai.
Kad būtų išvengta maisto švaistymo Tytuvėnų gimnazijoje mokiniai maitinami švediško stalo principu. Patys pasirenka sriubą ar antrą patiekalą iš kelių siūlomų, įsideda tiek, kiek suvalgys.
„Anksčiau pasitaikydavo atvejų, kai mokiniai, ypač gaunantys nemokamą maitinimą, vaisius išmesdavo į šiukšlių dėžę. Nesuprasdavau, ar dėl to, kad neįpratę jų valgyti, ar dėl to, kad pakankamai jų gauna namuose. Dabar, tie, kurie nenori, vaisių tiesiog neima“, – apie jos inicijuotas naujoves pasakoja specialistė.
Mitybos įpročiai, kaip ir daugelis kitų dalykų, pasak jos, ateina iš šeimos. „Kalbėdama apie sveiką mitybą nuolat kartoju vaikams, jog nesveika traškučiai ir Coca Cola. Bet, užsukusi į prekybos centrą, žiūrėk ir sutinku mokinį su mama, kuri pripirkusi pilną maišą traškučių ir Coca Colos. Tuomet nusivylusi pagalvoju: „Tai kodėl aš tiek daug apie tai šnekėjau? Kokia prasmė?“
Iš Klaipėdos į Tytuvėnus
Sveikatos specialistės darbas vyksta skirtingose vietose: Tytuvėnuose, Mockaičiuose, Šedbaruose, Budraičiuose. Tačiau Irminai patinka praktinis darbas, tiesioginis bendravimas su žmonėmis. Vien po dokumentus knaisiotis būtų per nuobodu: „Esu nepasėda. Nenustygstu. Labiau mėgstu veiklas nei popierinį darbą. Po darbo dar ir pati rūpinuosi savo judėjimu, lankau šokių būrelį Kultūros centre, dalyvavau Respublikinėje dainų šventėje.“
Tytuvėnuose užaugusi Irmina visada norėjo su medicina susijusios specialybės. Tai galimybė padėti žmonėms. Baigė Šiaulių medicinos mokyklą. Dešimt metų dirbo Klaipėdos onkologijos ligoninėje Chemoterapijos skyriuje. Teko įsijausti į daugelį ligos užkluptų gyvenimų ir padėti ne tik atliekant procedūras, bet ir padedant išgyventi ligą.
Tačiau likimas pasisuko kita kryptimi.Reikėjo slaugyti sergantį tėvą. Buvo du keliai: parsivežti tėvą į Klaipėdą arba patiems grįžti į Tytuvėnus. Apsispręsti padėjo vyras. Grynas klaipėdietis. Bet jam patiko Tytuvėnų ramybė, graži gamta. Nusprendė, jog ir dukroms čia augti bus ramiau ir paprasčiau.
Kaip tik tuo metu Tytuvėnų gimnazijoje atsilaisvino sveikatos priežiūros specialistės vieta. Taip Irmina perėjo nuo praktinio darbo, kurio rezultatas, pasak jos, kartais pasimato ir per kelias valandas, į prevencinį, kur rezultato kartais reikia laukti net dešimtmetį.
Kadangi pasikeitė darbo pobūdis, Irmina nusprendė siekti aukštojo mokslo – baigė visuomenės sveikatos bakalauro studijas Vilniaus universitete.