
Naujausios
Po birželio 1 dienos skirs baudas
Mero patarėja V. Dildaitė konstatavo, kad neteisėtų lietaus nuotekų prisijungimų į buitinių nuotekų sistemą skaičius kasmet nemažėja. Nors, anot patarėjos, Savivaldybė nesiekia bausti visų asmenų, tačiau nebegali ignoruoti tokio didelio skaičiaus savavališkų prisijungimų, nes taip naudojami įmonės resursai, gali kilti aplinkosauginių ir ekonominių problemų. Vien per paskutinį praėjusių metų ketvirtį nustatyta per 70 tokių prisijungimų.
„Kviečiame tiek fizinius, tiek juridinius asmenis iki birželio 1 dienos susitvarkyti neteisėtus prisijungimus, atsijungti ir išvengti Administracinės teisės kodekse numatytų pasekmių“, – kvietė V. Dildaitė.
Iki šiol į tokius pažeidėjus buvo žiūrima tolerantiškai, o po birželio 1-osios jie neišvengs baudų, kurias, gavus informaciją apie pažeidimus iš įmonės, skirs Savivaldybė. Buvo viliamasi, kad žmonės laikui bėgant įgis daugiau atsakingumo, tačiau esant dideliam savavališkų prisijungimų skaičiui tapo akivaizdu, kad vien šviečiamųjų priemonių nebepakanka.
Patarėja pabrėžė, kad teisėti lietaus nuotekų surinkimo būdai vykdomi tik su „Šiaulių vandenų“ žinia ir pagal įmonės pateiktas sąlygas.
Kelia rūpesčių „Šiaulių vandenų“ infrastruktūrai
„Šiaulių vandenų“ generalinis direktorius A. Rutkauskas akcentavo, kad piliečiai turėtų suprasti, jog paviršinių lietaus nuotekų nuvedimas į buities nuotekų tinklus yra neteisėtas.
„Bet pasitaiko neretų atvejų, kai žmonės, spręsdami savo vietines problemas, kaip susitvarkyti su lietaus vandeniu, kuris krenta ant sklypo, ant stogų, renkasi jiems paprasčiausią būdą – yra buitinis nuotakynas ir į jį prisijungiama. Tačiau tai yra nelegalu“, – perspėjo vadovas.
Nelegalūs prisijungimai sukelia rimtų pasekmių eksploatuojant buitinių nuotekų infrastruktūrą, kuri yra nepritaikyta papildomiems lietaus kiekiams. Pastaraisiais metais trumpu periodu pasikartoja liūtys ir krenta dideli kiekiai vandens, todėl lietaus nuotekoms nepritaikyta infrastruktūra pradeda strigti.
Pakruojo gatvėje yra buitinių nuotekų perpumpavimo siurblinė, iš kurios visos nuotekos pumpuojamos į Jurgėliškių kaimą. Čia jos išvalomos buitinių nuotekų valymo įrenginiuose. Esant liūtims ši siurblinė nepajėgia išpumpuoti tuo metu 3 kartus išaugusių lietaus nuotekų, trikdosi valymo įrenginiai, prisipildo tinklai. Kyla aplinkosauginė rizika, jei nuotekos išsilietų į aplinką. Pavienių atvejų pasitaiko. Pavyzdžiui, Alytaus, Pakruojo, Merkinės, Pasvalio gatvėse, Tilžės gatvės pabaigoje ties Ginkūnais vanduo ima veržtis per šulinėlius, gadina žmonių turtą. Buitinių nuotekų sistema nėra pritaikyta lietaus nuotekoms.
Prieš porą metų buvo sugriežtinti teisės aktai. „Šiaulių vandenys“ skyrė papildomai darbuotojų tikrinti nelegalius prisijungimus. Praėjusiais metais buvo patikrinta beveik 1 400 namų ūkių, nustatyti 138 savavališki prisijungimai. Šiais metais spėta patikrinti 90 namų ūkių, 9 iš jų buvo prisijungę neteisėtai. A. Rutkauskas sakė, kad pažeidėjų dalis siekia apie 10–13 procentų ir ji bėgant metams išlieka panaši.
Direktorius pažymėjo, kad įmonė neturi teisės bausti pažeidėjų, tačiau pagal teisės aktus yra paskaičiuojami įmonei sukelti nuostoliai. Tenka sumokėti už 12 mėnesių nuotekų šalinimą.
Taip pat žmonės įspėjami per 10 dienų atsijungti nuo buitinių nuotekų sistemos. Neįvykdžius įmonės reikalavimų, įmonė gali sustabdyti net ir buitinių nuotekų priėmimo paslaugos teikimą, tačiau iki šiol tokios kraštutinės priemonės nėra taikę, nes pažeidėjai paprastai įmonės reikalavimus įvykdo.
Vadovas paaiškino, kad įmonė turi visą reikalingą įrangą nelegaliems prisijungimams nustatyti. Pirminiam nustatymui naudojamas dujų generatorius. Jais skleidžiami dūmai nėra kenksmingi, tačiau parodo visos namo vidaus infrastruktūros problemas. Diagnostinė įranga – mini robotas su kamera – nustato tikslius prisijungimo taškus.