Šiauliuose brangsta būstas, bet jų perkama daugiau

Redakcijos archyvo nuotr.
Šiauliuose, tiek perkant nekilnojamąjį turtą, tiek jį parduodant, sąstingio nėra.
Nekilnojamojo turto rinkoje sąstingio nėra. Šiauliuose vasario mėnesį sandorių skaičius šoko į aukštumas. Pirkėjai aktyviai žvalgosi į naujos statybos butus arba aktyviai rezervuoja juos dar tik statomuose namuose. Priemiestinėse sodų bendrijose išaugusi ir sklypų paklausa. Panašu, kad žadami nekilnojamojo turto mokesčiai pirkėjų negąsdina, nepaisant to, kad kainos nuo metų pradžios dar kartą šoko į viršų.

Pirkėjai tyko pasiūlymų

Šiaulių pašonėje esančioje sodų bendrijoje „Toločiai“ netrukus prasidės statybų įkarštis. Bendrijos pirmininkė Kristina Jakovlevienė sako, kad „Toločiuose“ bemaž prieš metus buvo bent dešimtis parduodamų sklypų ir namų. Šiandien visi nupirkti.

Pirmininkės teigimu, bendrijos skelbimų lentoje dabar galima rasti skelbimų pirkėjų, kurie norėtų čia įsigyti namą arba sklypą statybai. Skambučių, prašymų pranešti apie parduodamą turtą pirmininkė neretai sulaukia ir tiesiogiai.

K. Jakovlevienės žiniomis, už tuščią kiek daugiau negu šešių arų sklypą minėtoje sodų bendrijoje pirkėjai pakloja apie 10 000 eurų, už sodo namelį – vidutiniškai 29 000 eurų, o už naujos statybos maždaug 80-ies kvadratinių metrų namą – iki 140 000 eurų.

Pastebėta, kad nekilnojamąjį turtą „Toločiuose“ dažniau įsigyja jaunos šeimos su mažais vaikais. Tai, anot pirmininkės, suprantama: greta miestas, ugdymo įstaigos, prekybos centrai.

„Šiemet bendrijoje planuojama įrengti lietaus kanalizaciją, vandentiekį – tai privalumai“, – sako K. Jakovlevienė.

Panašus nekilnojamojo turto pirkimo bumas ir kaimyninėje sodininkų bendrijoje „Jubiliejinis – 2“.

Pranašaujamas tolesnis brangimas

VĮ Registrų centro duomenimis, šių metų sausį šalyje įsigyta 40 procentų, o šių metų vasarį – 39 procentais daugiau butų nei tą patį mėnesį 2024 metais. Tiesa, 2024 metų pirmąjį pusmetį būsto rinkos aktyvumas dar buvo mažėjimo stadijos ir įsigyto būsto skaičius tuo metu buvo nukritęs į pastarojo dešimtmečio žemumas, todėl žema palyginamoji bazė sudaro sąlygas dideliam santykiniam augimui šiais metais.

Nekilnojamojo turto agentūros „Ober-Haus“ duomenimis, bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius dvylika mėnesių augo 4,1 procento (vien 2025 metų sausį metinis augimas siekė 4 procentus).

Nuo 2024 metų vasario iki 2025-ųjų vasario butų kainos augo visuose šalies didmiesčiuose: Vilniuje – 3,2 procento, Kaune – 4,1 procento, Klaipėdoje – 6,2 procento, Šiauliuose – 6,6 procento ir Panevėžyje – 6,7 procento.

Prognozuojama, kad būsto kainos ir toliau augs panašiu tempu kaip ir pastaruosius kelerius metus.

UAB „Ober-Haus“ Šiaulių biuro vadovas Linas Juozaitis kol kas negali atsakyti, kaip nekilnojamojo turto rinką paveiks žadami mokesčiai. Tačiau esą tikėtina, kad jie išvis nepaveiks: „Jei žmonėms reikia būstų, tai jie negyvens palapinėje.“

„Mokesčiai, manau, rinkai įtakos neturės arba veiks nestipriai. Gal kiek labiau tikėtina nerimo dėl karo įtaka – į tai žmonės reaguoja jautriau“, – sakė vadovas.

Anot jo, pirkimo-pardavimo sandorių gausa patvirtina, kad rinka yra aktyvi ir pirkimų su pavasariu, tikėtina, tik daugės.

Žmonės, sako L. Juozaitis, nekilnojamąjį turtą perka pagal galimybes: jauni pirkėjai dažniau įsigyja nedidelio ploto butus, tik vėliau, atsiradus poreikiui, keliasi į didesnius butus arba namus. Vyresni šiauliečiai, ypač jei lieka po vieną, turėtus 3–4 kambarių butus parduoda ir įsigyja mažesnius.

„Vyksta vietinė kaita. Kad pirkėjai atvažiuotų į Šiaulius iš kažkur toliau, arba kad Šiauliuose butus pirktų užsieniečiai – tik pavieniai atvejai. Atsikrausto į Šiaulius nebent iš apskrities rajonų arba gyvenviečių – Akmenės, Kuršėnų, kitur – tokį apsisprendimą neretai nulemia tai, kad žmonės Šiauliuose dirba. Deja, mūsų mieste nėra įstaigų, kurios įtrauktų jaunus žmones ir paskatintų juos čia likti gyventi, kurti šeimas“, – sako UAB „Ober-Haus“ Šiaulių biuro vadovas.

Jo teigimu, tikėtis, kad būstai Šiauliuose, o ir kituose šalies miestuose, galėtų bent nežymiai atpigti, tikrai neverta: kainos, nors ir nedrastiškai, kaip buvo nutikę prieš kelerius metus, vis dėlto ir toliau stabiliai kils.

„Dabar statomi keli nauji daugiabučiai Trakų gatvėje, Paukščių take, kainos ganėtinai aukštos – su daline apdaila – apie 2 500 eurų už kvadratinį metrą. Senos statybos būstų kainos kone perpus mažesnės, o tai reiškia, kad senos statybos būstų kainoms dar tikrai yra kur kilti.“

Matematika štai kokia. Šiauliuose įsigyjant naujos statybos 50 kvadratinių metrų būstą su daline apdaila, už vieną kvadratinį metrą sumokant po pustrečio tūkstančio eurų, tenka pakloti 125 000 eurų plius 15–20 tūkstančių eurų įrengimui. Tuo tarpu tokio pat dydžio senos statybos būstą galima nusipirkti už 70 000–80 000 eurų. Rinktis pirkėjui.

Siekiama modernumo

Agentūros „Creston“ nekilnojamojo turto brokeris Tomas Masevičius teigia, kad butai, palyginti su kitu nekilnojamuoju turtu, visada buvo ir dabar yra patys paklausiausi, palyginti su kitu nekilnojamuoju turtu. Šiemet per mėnesį jų Šiauliuose parduodama apie 110–130. Vis dėlto tikruoju sandorių bumu įvardijama 2024 metų vasara, kuomet Šiauliuose per vieną mėnesį buvo parduodama apie 170 būstų.

„Rinka pribrendusi, žmonės ieško gerų objektų. Statomame daugiabutyje Trakų gatvėje, mano žiniomis, jau rezervuota apie 70 procentų būstų, rezervuojami ir daugiabučiuose Paukščių take. Pastatę daugiabutį J. Basanavičiaus gatvėje, statytojai suprato, kad Šiauliuose žmonės nebijo naujos statybos. Tendencijos tikrai geros“, – „Šiaulių kraštui“ sakė T. Masevičius.

Tuo tarpu apleisti butai pirkėjų, kurie dažniausiai perka su banko paskola, nežavi, nes tokiu atveju reikia ne tik pradinio 15 000–20 000 eurų įnašo, bet paskui ir pinigų remontuoti. Tokie sandoriai dažniau sudaromi tik su tais pirkėjais, kurie turi tikslą apleistą butą nupirkti ir, remontui išleidus keliasdešimt tūkstančių eurų, vėliau jį brangiai parduoti.

„Tiesa tokia, kad senesnės statybos nors ir tvarkingi butai laikomi moraliai pasenusiais, net jeigu juose daug metų niekas negyveno. Jauni žmonės nori modernaus būsto – mažiau apstatyto, su mažiau medžio. Vyresni žmonės perka butus žemesniuose aukštuose arba eina į aukštesnįjį segmentą – parduoda namą Šiauliuose ir nusiperka nekilnojamojo turto, pavyzdžiui, Palangoje.“

Anot T. Masevičiaus, Šiaulių centre butai yra brangesni, nors ir gerokai mažesni negu pietinėje miesto dalyje – tai lemia čia įsikūrusios valstybės įstaigos, restoranai, kavinės.

„Centre kvadratinio metro kaina didesnė, nes čia mažesnės kvadratūros butai. Pavyzdžiui, centre dviejų kambarių butas dažniausiai bus 44 kvadratinių metrų, o pietiniame, išskyrus Lieporius, dviejų kambarių buto dydis – apie 50 kvadratų.

Šiaulių centre už moderniai suremontuotą dviejų kambarių (44 kvadratinių metrų) būstą, anot T. Masevičiaus, gali tekti pakloti maždaug 85 000 eurų, o už reikalaujantį kapitalinio remonto – daugiau negu 50 tūkstančių eurų.

„Nors dyzelis ir brangsta, būstų kainos ir toliau kyla, taigi laukti ir tikėtis, kad jos nukris, neverta“, – sakė nekilnojamojo turto brokeris.