Turto banko „kiužena“ pagalbos nesulaukia

Virgilijaus VAITKAUS nuotr.
Dešiniau esanti namo pusė priklauso Turto bankui.
Kiek daugiau nei prieš metus „Šiaulių kraštas“ rašė apie Šiaulių rajono Žarėnų kaimo gyventojo Virgilijaus Vaitkaus pastangas išsaugoti savo vaikystės namus, ant kurių savo ranką yra uždėjęs Turto bankas. Vyras tada vylėsi, kad vis žadamas buto keturbučiame name aukcionas bus jam palankus, planavo jame dalyvauti ir pradėti griūvančių sienų ir stogo kapitalinį remontą. Tačiau per metus reikalai, išskyrus vis prastėjančią šimtamečio statinio būklę, taip ir nepajudėjo.

 

Turto banko „tuoj, tuoj“

56 metų V. Vaitkus jau nebėra tikras, jog greitai pavyks rasti susitarimą su valstybės Turto banku. Esą pernykščiai pažadai per kelis mėnesius paskelbti aukcioną patalpų, kuriose gyveno net keturios Virgilijaus šeimos kartos, kur gimė, užaugo ir iki šiol gyvena jis pats, liko neištesėti. Vyras teigia, kad ne kartą kreipėsi į Turto banko specialistus, prašė paskubinti reikalą, nes 1927 metais statinį beviltiškai gramzdina laikas. Kaskart pažadas esą tas pats – „tuoj, tuoj“.

Kol formalūs reikalai nejuda, V. Vaitkui patarta nelaukti aukciono ir griūvančių patalpų remontą pradėti savo lėšomis. Patarimai vos 35 procentų darbingumą turintį vyrą verčia griebtis už galvos: juk po remonto patalpų kaina ženkliai išaugtų ir būtų naudinga ne kam kitam, o tam pačiam turto aukcioną vis žadančiam Turto bankui. Išeina, kad nemenkai į buto remontą investavęs vyras aukcione turėtų pakloti neabejotinai didesnę sumą.

„Greito“ aukciono nebuvo ir nėra

Šiaulių apylinkės teismas 2023 metų spalio 3 dieną tenkino VĮ Turto banko prašymą nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad 40,84 kvadratinio metro butas Naujojoje gatvėje 9-4, Žarėnuose, yra valstybės nuosavybė.

Turto bankas nurodė, jog į teismą kreipėsi, gavęs Šiaulių rajono savivaldybės administracijos pranešimą, kad vienas butas, tai yra pažymėtas 4-uoju numeriu, skirtingai negu kiti trys minėto 1927 metų statybos namo butai, nėra privatizuotas pagal Butų privatizavimo įstatymą, taigi nuosavybės teisės į jį nėra užregistruotos, vadinasi, butas išsaugojo valstybės nuosavybės statusą.

Minėtame bute gyvenantis V. Vaitkus teismui savo ruožtu buvo pateikęs prašymą nustatyti buto ir šiam butui priklausančio ūkio pastato – daržinės – dalies nuosavybės teisės įgijimo pagal įgyjamąją senatį faktą. Tačiau civilinę bylą išnagrinėjęs Šiaulių apylinkės teismas nusprendė V. Vaitkaus prašymą atmesti ir patvirtino, kad butas Žarėnuose priklauso valstybei. Priežastis – laiku nesusitvarkyti turto nuosavybės dokumentai.

Žarėniškis nesutiko su Šiaulių apylinkės teismo nuomone, esą jis apie turto įforminimą savo vardu turėjęs pagalvoti anksčiau ir galimai galėjo butą privatizuoti. Tikino, kad prieš kelis dešimtmečius buvo nuėjęs į Šiaulių rajono savivaldybę ir išreiškęs norą butą, kuriame kadaise gyveno pas vietos dvarininką dirbę proseneliai, Žarėnų tarybiniame ūkyje arklius šėręs senelis, o paskui vietos kolūkyje – ir juodu su motina, išsipirkti. Prisimena, tada gavęs Savivaldybės atsakymą, kad tokio buto Žarėnuose išvis nėra, bent jau Savivaldybė tokio turto savo balanse neturinti.

Prieš kelerius metus V. Vaitkus vėl ryžosi kreiptis į rajono Savivaldybę su prašymu dar kartą paieškoti turto ir suteikti galimybę jį įsiforminti savo vardu. Teisininkų patartas, net visus reikiamus dokumentus susitvarkė, pažymas gavo. Bet vieną dieną sužinojo: jo butas yra pripažintas bešeimininkiu ir priklauso Turto bankui.

Praėjus keliems mėnesiams, 2024 metų vasario pabaigoje, kai Šiaulių apylinkės teismas butą Žarėnuose, Naujojoje gatvėje 9-4, pripažino bešeimininkiu ir oficialiai perdavė valstybei, į „Šiaulių kraštą“ kreipęsis V. Vaitkus pasakojo nekantriai laukiantis Turto banko pasiųstų nepriklausomų vertintojų ir jų išvados pagrindu surengto greito aukciono.

Bet „greitas“ aukcionas nesurengtas iki šiol.

Tualetas – nuomojamose patalpose?

Vis dėlto šis tas neįgalaus žarėniškio gyvenime per tą laiką įvyko. 2024 metų rugsėjo 11 dieną į Žarėnų kaimo pakraštyje esantį keturbučio kiemą įsuko Turto valdymo departamento Klientų aptarnavimo skyriaus NT valdytoja.

„Apžiūrėjo patalpas, išpaveikslavo ir pripaišė nuomos mokestį – 15,32 euro per mėnesį“, – sako V. Vaitkus, tapęs griūvančių ir, jo žodžiais, žiurkėmis apsėsto vaikystės buto nuomininku.

Žarėniškiui adresuotame rašte „Dėl mokesčio už naudojimąsi patalpomis“ rašoma:

„2025 metų pirmąjį ketvirtį bus skelbiamas viešas patalpų nuomos konkursas, kuriame kviečiame dalyvauti. Apie nuomos konkursą būsite informuoti papildomai atskiru pranešimu elektroniniu paštu arba telefonu. Nedalyvavęs ir nelaimėjęs konkurso, turėsite per 3 mėnesius nuo konkurso paskelbimo dienos atlaisvinti patalpas ir grąžinti jas Turto bankui“.

Pašaipus sutapimas, ar kaip tai pavadinti, tačiau šių metų vasario mėnesį prie netoli minėto namo remontuojamo vandens kanalo, pasak V. Vaitkaus, atvyko aplinkosaugininkai. Esą dėl primėtyto plastiko. Apžiūrėję teritoriją, užsuko ir pas žarėniškį.

„Prisikniso prie manęs, kad aš tų plastikų primėčiau. Tada klausia, kur tavo tualetas. Parodžiau, kur stovi. Pradėjo rėkti, kad tualetas ir vandentiekis turi būti kambaryje. Ar yra toks durnius, kad valdiškam bute vandentiekį ir tualetą įsirengtų?“ – piktinasi patalpų nuomininkas.

Pirmasis šių metų ketvirtis – praeityje. V. Vaitkaus viltis, kad aukciono reikalai pajudės, išsisklaidė.

Turto bankas vis dar nepasirengęs

„Šiaulių kraštas“ kreipėsi į VĮ Turto banką, prašydamas pakomentuoti situaciją, su kuria susidūrė Žarėnuose gyvenantis V. Vaitkus.

Paulius Vaitekėnas, Turto banko ryšių su žiniasklaida vadovas, informavo, kad 2025 metų pirmąjį ketvirtį planuotas buto Žarėnuose, Naujojoje gatvėje, nuomos konkursas nebuvo skelbiamas dėl pasikeitusios jo parengimo pardavimui eigos, dėl šios priežasties buto naudotojas V. Vaitkus nebuvo pakviestas jame dalyvauti.

„Objektą ketinama įtraukti į parduodamo nekilnojamojo turto sąrašą ir atlikus visas parengiamąsias procedūras, įskaitant turto vertinimą, skelbti viešąjį objekto pardavimo konkursą. Iki to laiko faktiniam buto naudotojui V. Vaitkui bus sudarytos sąlygos toliau gyventi patalpose, apie tai asmuo bus informuotas artimiausiomis dienomis“, – sakė Turto banko atstovas.

P. Vaitekėnas pabrėžė, kad tiesioginis valstybės turto pardavimas be aukciono buto faktiniam naudotojui teisės aktais nėra numatytas. Priešingai, teisės aktuose yra nustatyta pareiga vykdyti valstybės nekilnojamojo turto aukcioną.

Akivaizdu, kad beviltiškai griūvančiam valstybės turtui „reanimacijos“ dar teks palaukti.