Ugniagesiai šventė kartu su visuomene

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Gaisro buityje gesinimo subtilybės.
Penktadienį Šiauliuose visos šalies ugniagesiai gelbėtojai minėjo savo profesinę šventę – ugniagesių globėjo Šv. Florijono dieną. Šimtai šiauliečių ir miesto svečių pakviesti švęsti, kartu susipažįstant su ugniagesio gelbėtojo darbo sunkumais ir pavojais.

Linkėjimai ir apdovanojimai

Profesinė ugniagesių gelbėtojų šventė prasidėjo 8 valandą ryto, kai Šiaulių miesto centrinėmis gatvėmis nuvilnijo pareigūnų ir gaisrinių automobilių paradas. Po jo už ugniagesius gelbėtojus Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje buvo aukojamos šv. Mišios.

Mišiose Šiaulių vyskupas emeritas Eugenijus Bartulis linkėjo šiems pareigūnams rasti laiko pailsėti, o kai būna sunku – kreiptis į Dievą ir prašyti jo pagalbos ir palaimos.

„Reikia pripilti vandens cisternas, o širdis – artimo meilės. Meilė padės nuveikti sudėtingiausius darbus“, – sakė E. Bartulis.

Kapelionas kunigas Donatas Klimašauskas palinkėjo daryti gerus darbus ir kvietė bendrystei.

Po Mišių Prisikėlimo aikštėje, dalyvaujant gausiai susirinkusiems šiauliečiams ir miesto svečiams, vyko šventinis minėjimas, kurio metu į ugniagesius gelbėtojus kreipėsi vidaus reikalų ministras Vladislav Kondratovič, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktorius generolas Renatas Požėla, renginio svečiai.

Po minėjimo labiausiai sunkiame ir atsakingame darbe pasižymėjusiems pareigūnams įteikti apdovanojimai. Tarp gausybės apdovanotųjų – Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 1-osios komandos budėtojų pamainos ugniagesys gelbėtojas vidaus tarnybos puskarininkis Džiugas Grigalaitis ir minėtos komandos budėtojų pamainos vyriausiasis ugniagesys gelbėtojas vidaus tarnybos vyresnysis puskarininkis Evaldas Alejūnas.

Šventės dieną problemos nepamirštos

Pasibaigus iškilmingai renginio daliai, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktorius Renatas Požėla „Šiaulių kraštui“ sakė, kad proga sugrįžti į gimtuosius Šiaulius, minint ugniagesių gelbėtojų profesinę šventę, jam itin maloni.

„Ugniagesių gelbėtojų profesinės šventės proga linkiu kiekvienam Lietuvos gyventojui saugoti save ir savo artimą. Daug kam atrodo, kad nelaimės aplenks. Bet tiesa tokia, kad tą, kuris saugosi, nelaimės dažniau ir aplenkia. Todėl neužstatykime įvažiavimų į kiemus, laiptinių aikštelės turi būti tvarkingos, gyvenamosiose patalpose privalo būti įrengti priešgaisriniai detektoriai, būkime pasiruošę išvykimo krepšius su būtiniausiais daiktais. Rekomendacijų yra daug, tik reikia, kad žmonės jas girdėtų. Statistika negailestinga: pernai gaisruose žuvo 85 žmonės, šiemet – jau 28. Pagrindinė gaisrų priežastis, deja, – žmogiškasis faktorius.“

R. Požėla pagrindine šalies priešgaisrinių tarnybų problema įvardijo ugniagesių gelbėtojų, kurie yra arčiausiai žmonių, trūkumą.

„Tai yra problema numeris 1. Skaičiuojant viena metodika, mums trūksta apie 230 ugniagesių gelbėtojų, o kita – iki 1 000. Deja, viskas remiasi į finansinę dedamąją. Būtina didinti Ugniagesių mokyklos pajėgumus, kad ji galėtų parengti ne 200 ugniagesių, o ženkliai daugiau. Mums reikia laisvų pinigų, kad galėtume finansuoti tas papildomas vietas.“

Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Kęstutis Bautronis „Šiaulių kraštui“ sakė, kad profesinė šventė – tai proga prisistatyti visuomenei, supažindinti ją su sunkiu darbu ir sudėtingomis operacijomis, kurias atlieka šios srities pareigūnai. Tačiau ugniagesių gelbėtojų rūpesčiai, nepaisant šventės, anot K. Bautronio, niekur nedingsta.

„Deja, įvertinus dabartines grėsmes, ne visada galime būti visiškai pasiruošę. Ypač dėl griuvėsių likvidavimo. Mums trūksta sunkiosios technikos, autokranų. Žinant Ukrainos pamokas, ugniagesiai turėtų turėti išminavimo galimybę. Šiaulių valdybos pastatai prašosi skubaus remonto – tik maža jų dalis atitinka saugumo reikalavimus. Stipriai trūksta pareigūnų, mūsų ekipažai į incidentų vietas išvažiuoja nepilni. Visos problemos – dėl aiškiai per menko finansavimo“, – apie ugniagesių gelbėtojų kasdienybę kalbėjo vidaus tarnybos pulkininkas K. Bautronis.

Atrakcijos suaugusiems ir vaikams

Pasibaigus iškilmingai renginio daliai, žiūrovai galėjo apžiūrėti istorinę gaisrų gesinimo techniką ir modernią šiandieninę. Susirinkusiems pristatyta gelbėjimo įranga, priemonės, kovinė apranga.

Ugniagesiai praktiškai pademonstravo gaisrų gesinimo, nukentėjusiųjų gelbėjimo iš aukštuminių pastatų, avarijų vietų ir kitas operacijas, kartu suteikdami informacijos, kaip teisingai elgtis konkrečiu atveju, kad įvykusios nelaimės padariniai būtų kuo mažesni arba kad nelaimės iš viso nebūtų. Renginio metu profesionalai suteikė praktinės informacijos, kaip reikėtų elgtis, jei nelaimė vis dėlto užkluptų.

Susidomėjusiems ugniagesio gelbėtojo profesija ir studijomis informaciją teikė Ugniagesių gelbėtojų mokyklos atstovai.

Didžiausią įspūdį žiūrovams paliko dujų sukeltas ugnies fejerverkas, dūmų kambarys, kuriame kiekvienas norintis galėjo patirti tai, su kuo, užklupus nelaimei, susiduria nukentėjusieji, aukštalipių nusileidimas ir kita.

Mažiausiems ugniagesių gelbėtojų profesinės šventės dalyviams sudaryta galimybė trumpam pabūti ugniagesiais gelbėtojais ir išbandyti savo jėgas specialiai šventei parengtuose žaidimuose – kas žino, gal tie vaikiški žaidimai ateityje padės apsispręsti renkantis profesiją.

„Tokios šventės labai reikalingos. Jos – ir dėl to, kad malonu dalyvauti, pasižiūrėti, ir dėl to, kad suteikia daug informacijos apie ugniagesių gelbėtojų darbą. Kuo jau kuo, bet jais visuomenė pasitiki. Žinoma, visi esame žmonės ir darome klaidų, bet atsitikus nelaimei kreipiamės būtent į juos“, – sakė šventėje dalyvavusi šiaulietė Aurelija Jankienė.

„Žmonės renginyje sužinojo labai daug, ko greičiausiai niekada ir nepamatytų. Ypač jaunajai kartai tai labai įdomu ir, manau, naudinga“, – „Šiaulių kraštui“ sakė Šiaulių apskrities policijos pareigūnas Simas Deveikis, į šventę atvykęs su žmona Gabriele ir sūneliu Jonu.