
Naujausios
Didelis ir svarus palikimas
Šiaulių „Aušros“ muziejaus Istorijos skyriaus vedėja Vilma Karinauskienė primena svarbiausius S. Šalkauskio biografijos faktus. Gimė 1886 metais gegužės 16 dieną Ariogaloje gydytojo Julijono Šalkauskio (vėliau tapusio Šiaulių burmistru) ir bajoraitės Barboros Goštautaitės-Šalkauskienės šeimoje. Kurį laiką Šalkauskių šeima gyveno Rygoje, o 1891 metais, kai Stasiui buvo penkeri, persikėlė į Šiaulius.
„Šiauliai buvo miestas, kuriame Stasys augo, formavosi jo asmenybė, buvo padėtas pagrindas jo tolimesniam gyvenimui. Vėliau S. Šalkauskis į Šiaulius jau atvykdavo tik į svečius, lankydavo tėvus, žinome, kad čia ir Kalėdas, ir Velykas švęsdavo, ir per vasaros atostogas atvykdavo. Šiauliai jam buvo kelio pradžia“, – pasakoja V. Karinauskienė.
Šalkauskių šeima buvo gausi – išaugo ir aukštuosius mokslus baigė devyni vaikai.
S. Šalkauskis mokėsi Šiaulių berniukų gimnazijoje. Istorikė primena, kad gimnazija, kuri tuo metu turėjo per švietimą skleisti carinės valdžios politiką, darė priešingą poveikį: čia sklido anticarinės, demokratiškos idėjos.
„Ir Stasys su broliu Kaziu, lankydami gimnaziją, be galo daug dalykų suprato, pajuto. Jautė atmosferą, lankė lietuvių kalbos slaptą būrelį, Šalkauskiai užsiėmė ir lietuviškos spaudos platinimu. Šeima nuomojo vieną iš pastatų kitiems gimnazistams, trys broliai Biržiškos, besimokydami Šiauliuose, buvo būtent apsistoję Šalkauskių namuose.“
Pasak istorikės, vėliau ši įspūdinga kompanija, augusi bendrame rate, tapo garsiais žmonėmis, kurie kūrė Nepriklausomą Lietuvą.
„1904 metais gimnazistai išsirengė į išvyką, savotišką ekskursiją po Lietuvą. Pirmiausia jie keliavo pėsčiomis iki Kurtuvėnų, ten tuo metu dar gyveno Povilas Višinskis, apsilankė dar keliose Žemaitijos vietovėse, galiausiai laivu plaukė iki Kauno, pasiekė Vilnių, Vilniuje bendravo su Antanu Smetona, apsistojo jo bute. Stasys pats minėjo, kad jam ši kelionė padarė didelį įspūdį ir padėjo apsispręsti dirbti Lietuvai“, – sako V. Karinauskienė.
1905 metais, baigęs gimnaziją Šiauliuose, S. Šalkauskis su broliu Kaziu išvyko į Maskvą, abu studijavo teisę Maskvos universitete. Dėl silpnos sveikatos S. Šalkauskis po kelerių metų persikėlė gyventi piečiau, į Samarkandą, studijavo savarankiškai ir į Maskvą nuvykdavo tik atsiskaityti. Baigęs universitetą dar kurį laiką gyveno Samarkande, dirbo teisininku. 1915 metais S. Šalkauskis išvyko į Šveicariją studijuoti Fribūro universitete filosofiją. Jo asmenybės išskirtinumas – per keletą metų pasiekė filosofijos gelmę. Baigė universitetą, įgijo filosofijos mokslų daktaro laipsnį.
Iš Šveicarijos sugrįžo į nepriklausomą Lietuvą – čia buvo be galo reikalingas. S. Šalkauskis pradėjo dėstyti Aukštuosiuose kursuose (vėliau jie tapo Lietuvos universitetu, dar vėliau – Vytauto Didžiojo universitetu).
„S. Šalkauskis atrado savo vietą, dirbdamas universitete, jis filosofiją kėlė į kitą lygį. S. Šalkauskis formavo lietuvišką filosofijos terminų žodyną, kuris naudojamas ir šiandien“, – sako V. Karinauskienė.
1939 metais S. Šalkauskis buvo išrinktas Vytauto Didžiojo universiteto rektoriumi. Jam teko ypač sudėtingas laikas – jis buvo paskutinis rektorius prieš okupaciją.
S. Šalkauskis aktyviai dalyvavo visuomeniniame, kultūriniame gyvenime, skleidė tautiškumo, krikščionybės idėjas. Buvo pilietiškas, aiškiai išreikšdavo poziciją, kritikavo politikus ir formavo principus, kurių politikai turėtų laikytis.
S. Šalkauskis buvo vienas iš Lietuvos katalikų mokslo akademijos steigėjų, kurį laiką jai pirmininkavo, daug prisidėjo prie Ateitininkų federacijos ideologijos formavimo. Bendradarbiavo įvairiuose leidiniuose, redagavo „Romuvos“, „Židinio“ žurnalus.
„Jo palikimas didelis ir svarus. Svarbiausia S. Šalkauskiui buvo tautos ugdymas. Iš žinomiausių jo veikalų būtų „Kultūros filosofijos metmenys“, „Bendroji filosofijos terminologija“, „Lietuvių tauta ir jos ugdymas“ bei daugelis kitų“, – sako V. Karinauskienė.
Prasidėjus sovietinei okupacijai, S. Šalkauskis neteko darbo. 1941 metais persikraustė į Šiaulius, anapilin išėjo tų pačių metų gruodžio 4 dieną. S. Šalkauskio sūnus fizikas, visuomenininkas, tautinės kultūros puoselėtojas dr. Julius Šalkauskis mirė 2018 metais.
Pasak V. Karinauskienės, vieninteliai tiesioginiai buvusios gausios Julijono ir Barboros Šalkauskių šeimos palikuonys, Algirdo Šalkauskio sūnus ir dukra, gyvena Kanadoje.
Šalkauskių šeima prie Julijono ir Barboros Šalkauskių namo. Julijonas ir Barbora Šalkauskiai sėdi laiptų viršuje. Paskutinėje eilėje už laiptų turėklo stovi iš kairės Stasys ir Kazys Šalkauskiai. Fot. B. Abramavičius, 1927 m.
Šiaulių veidas
Pasak Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktoriaus Raimundo Balzos, sunku išskirti vien S. Šalkauskį – visa Šalkauskių šeima paliko didžiulį kultūrinį, politinį įspaudą, Šalkauskių vardas yra nuskambėjęs per visą Lietuvą ir už jos ribų.
„Yra giminių, kurios atsikėlė į Šiaulius, kaip sakydavo a. a. Vytenis Rimkus, neaišku iš kur, iš kažkokių miglų ir prieblandų, kurios savo darbais, įtaka, gebėjimu, protu sugebėjo atkurti ir sukurti Vasario 16-osios Lietuvą. Tokių giminių atstovai ir buvo Šalkauskiai. Lietuva kūrėsi ne iš anoniminių žmonių susibūrimų, o iš labai konkrečių pavardžių. Šalkauskiai yra Šiaulių veidas, kuris realiai davė pagrindą Lietuvai, kaip valstybei, atsikurti naujai, šiuolaikiškai, moderniai ir išlikti bei klestėti tarpukario laikotarpiu.“
Tokių giminių Šiauliuose, sako R. Balza, būta ir daugiau: tai – Venclauskių, Biržiškų, Bugailiškių, Sondeckių, Murkų, Frenkelių, Mordelių, Zubovų šeimos.
„Ne pinigų kiekis, investuotas į miesto infrastruktūrą, pakeičia miestą, o žmonės, asmenybės, jų visapusiška kūrybinė veikla duoda naują impulsą. O Šalkauskiai ir yra tas pavyzdys, kuris davė šiaulietišką dvasią, suvokimą, kas yra Šiauliai. Tai nėra tik darbininkai, amatininkai, pardavėjai, pirkėjai, bet tai yra dvasia, kuri atsirado kuriant miestą, įdedant į jį savo tikėjimą, viltį ir visus kitus dalykus, ką darė Šalkauskių ir kitos šeimos. Ir tai, kokius Šiaulius turime dabar, yra jų nuopelnas.“
R. Balza primena, kad dabartinė Stasio Šalkauskio gimnazija tarpukariu pastatyta būtent Šalkauskių žemėje, jų skirtame plote – šeima rūpinosi švietimu, suprato jo vertę.
„S. Šalkauskis – vienas iš ryškiausių giminės atstovų, kaip filosofas labiausiai žinomas moksline veikla. Būdamas aukštose pareigose, paskirtas universiteto rektoriumi, savo gyvenimą atidavęs filosofinei minčiai, kūrė krikščioniškosios filosofijos bazę Lietuvos filosofijoje, – sako R. Balza. – S. Šalkauskis šiandien aktualus kaip mūsų pamatas, ant kurio stovi Šiaulių miestas ir netgi gal Lietuvos valstybė. Visų pirma, turime pažinti jo palikimą, jis palikęs daug tekstų kaip filosofas, reikėtų jo mintis skaityti, interpretuoti ir pritaikyti, nes situacija bendra prasme, kad Lietuva yra tarp Rytų ir Vakarų civilizacijų, nepasikeitė, mes vėl turime panašių iššūkių. Viskas kartojasi, o jo išsakytos mintys aktualios ir šiandien. Jis kalbėjo ir apie puoselėtas vertybes: krikščioniškoji kultūra, civilizacija yra labai svarbu, mes nuo jos turime atsispirti.“
Pasak R. Balzos, S. Šalkauskį reikėtų giliau pažinti, suvokti jo idėjas – filosofo išsakytos mintys reikalauja refleksijos, susikaupimo, apmąstymo, žinių.
Šiauliuose S. Šalkauskio atminimas įprasmintas gimnazijos, gatvės pavadinimais, teikiama S. Šalkauskio premija. Šiaulių senosiose kapinėse yra Šalkauskių šeimos amžinojo poilsio vieta.
Atminimo saugojimas tęsiasi – Šiaulių „Aušros“ muziejus turi planų Šalkauskių šeimai skirti erdvę Venclauskių namuose – šios šeimos aktyviai bendradarbiavo, bičiuliavosi.
Dabar Šalkauskių šeimos palikimą ir istoriją saugo S. Šalkauskio sūnaus Juliaus našlė Ritonė Šalkauskienė, gyventi Vilniuje. Muziejus daug metų bendravo su vieninteliu S. Šalkauskio palikuoniu, dabar ryšius palaiko su jo žmona. R. Balzos nuomone, palikimą turėtų perimti Šiaulių „Aušros“ muziejus – jo pagrindu būtų galima atidaryti ekspoziciją.
Muziejus ieško kontaktų ir su dabartiniais Kazio Šalkauskio (S. Šalkauskio brolio) namo Šiauliuose savininkais – galbūt ir jie perspektyvoje prisidėtų prie Šalkauskių giminės įamžinimo.
Pernai Stasio Šalkauskio gimnazijos teritorijoje įžiebtas „Obuoliukas“ su ant jo išrašytomis filosofo citatomis, o šalia pasodinta obelaitė, aplink kurią iškalti pagrindiniai S. Šalkauskio biografijos faktai. Pasak R. Balzos, gimnazijoje svarstoma atidaryti ir klasę-auditoriją, skirtą Šalkauskiams įprasminti.
MATYTI. SPRĘSTI. VEIKTI.
Šiauliuose tęsiama prasminga tradicija, minint filosofo Stasio Šalkauskio gimimo metines, organizuojamas renginių ciklas miesto bendruomenei, kuriuo siekiama įprasminti jo idėjas ir skleisti tautinio, pilietinio bei kultūrinio sąmoningumo ugdymo svarbą. Stasys Šalkauskis – neatsiejama Šiaulių miesto istorijos dalis, čia gyvenęs, kūręs, formavęs ugdymo filosofiją ir prisidėjęs prie Lietuvos švietimo sistemos modernizavimo.
Renginių ciklas jungia įvairias veiklas, kurios ne tik primena šio iškilaus mąstytojo indėlį, bet ir kviečia aktualizuoti jo idėjas šiuolaikiniame gyvenime:
Visą gegužės mėnesį taip pat vyks renginių ciklas prof. Stasiui Šalkauskiui atminti:
Stasio Šalkauskio gimimo metinių paminėjimas prie kapo
Data ir laikas: 2025 m. gegužės 16 d. 9.30–10.00 val.
Vieta: prie Stasio Šalkauskio kapo, senosios miesto kapinės
Organizatorius – Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazija
Konferencija „Stasio Šalkauskio idėjos XXI amžiuje: tęstinumas ir nauji horizontai“
Data ir laikas: 2025 m. gegužės 16 d. 11.00–16.00 val.
Vieta: Šiaulių istorijos muziejus, Aušros al. 47, Šiauliai
Organizatorius – Šiaulių švietimo kompetencijų centras
Piligriminis žygis „Vilties piligrimai – pašaukimų atradėjai“
Data ir laikas: 2025 m. gegužės 16 d. 12.30–17.00 val.
Vieta: Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedra
Veikla: dalyvių žygis maršrutu Šiaulių šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedra–Kryžių kalnas. Daugiau informacijos mob. +370 655 97 439
Organizatorius – Šiaulių vyskupija
Pamokinė veikla „Jaunosios kartos filosofija: kaip suprantu filosofišką mintį“
Data ir laikas: 2025 m. gegužės 17 d. 9.00–13.00 val.
Vieta: Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazija
Veikla: mokiniai įamžins filosofines citatas ant gimnazijos sienos, kurs filmukus ir dalyvaus SLEM pasirodymuose
Organizatorius – Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazija
Žygis su šiaurietiško ėjimo lazdomis po Salduvės piliakalnį „Pasivaikščiojimas su Stasiu Šalkauskiu“
Data ir laikas: 2025 m. gegužės 29 d. 12.30–14.00 val.
Vieta: Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazijos vidinis kiemas
Veikla: žygis, planuojamas susitikimas su trenere Jurga Mikelioniene
Dalyviai: gimnazijos mokytojai, vyresniųjų klasių mokiniai, švietimo įstaigų darbuotojai
Organizatorius – Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazija
Respublikinis-tarptautinis piešinių konkursas „Menas kaip žaidimas“
Data: 2025 m. balandžio 1 d. – gegužės 30 d.
Dalyvavimas: darbai siunčiami el. paštu jolislivinskiene@gmail.com
Veikla: mokiniai įvairiomis technikomis perteikė meną kaip žaidimą. Sukurti filmukai bus talpinami svetainėje https://salkauskis.lt ir gimnazijos Facebook paskyroje https://www.facebook.com/gimsalkauskio
Organizatorius – Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazija
Kūrybinių darbų paroda „Ką reiškia būti lietuviu? Ką pasakytų S. Šalkauskis?“
Data: 2025 m. gegužės 13 –26 d.
Veikla: 9–12 klasių mokiniai ir studentai, bendradarbiaudami su profesionaliomis komiksų kūrėjomis Greta Alice ir Viktorija Dambrauskaite-Ežiuku, kūrė darbus, įprasminančius S. Šalkauskio idėjas. Atrinktų 10 geriausių komiksų gegužės 13–26 d. bus eksponuojami miesto reklaminėse vitrinose bendradarbiaujant su UAB „JCDecaux Lietuva“.
Organizatorius – Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka
Komiksų paroda „Komiksų mozaika: Stasys Šalkauskis ir Šiauliai“
Data: 2025 m. gegužės 19 d. – birželio 23 d.
Vieta: Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Saulės“ filialas (K. Korsako g. 10)
Veikla: parodoje bus eksponuojami komiksų kūrybinėse dirbtuvėse sukurti mokinių darbai, kuriuose aktualizuojamos S. Šalkauskio idėjos. 2025 m. gegužės 16 d. vyks kūrėjų apdovanojimai.
Organizatorius – Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka
Komiksų paroda „Jaunatvė gyvena dabartimi, bet dirba ateičiai“
Data: 2025 m. gegužės 15–30 d.
Vieta: Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius (Gvazdikų tak. 8)
Veikla: 2023 m. sukurtų komiksų paroda. Daugiau informacijos https://www.siauliai.lt/news/view/filosofo-stasio-salkauskio-mintys-gimnazistu-kurtuose-komiksuose-1-1
Organizatorius – Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka
Daugiau informacijos apie renginius:
https://www.siauliai.lt/news/view/renginiu-ciklas-prof-stasiui-salkauskiui-atminti
Organizatoriai: Šiaulių miesto savivaldybė, Šiaulių švietimo kompetencijų centras, St. Šalkauskio gimnazija.