
Naujausios
12 procentų gimdymų – mažos rizikos
Akušerijos skyriaus gimdykloje dirba 20 akušerių. Pasak Moters ir vaiko klinikos vadovo pareigas laikinai einančios akušerės ginekologės Emilijos Bogužienės, visos jos patyrusios, supratingos, puikiai mokančios dirbti komandoje, sukaupusios solidų profesinį bagažą, žiniomis ir patirtimi dalijasi su studentais, rezidentais.
Akušerė Jurgita Gražulienė sako, jog per metus apie 12 procentų gimdymų priskiriami mažos rizikos grupei, tad šiuos gimdymus ir priima akušerės be gydytojo priežiūros.
Mažos rizikos gimdymas – kuris prasideda savaime, kūdikis išnešiotas daugiau nei 37 savaites, naujagimis gimsta galvine pirmeiga. Tam, kad gimdymas būtų mažos rizikos, ir visas nėštumo laikotarpis turi būti be priekaištų. Tokius nėštumus taip pat gali prižiūrėti akušerės be ginekologo pagalbos.
Pasak J. Gražulienės, dažniausiai problemos nėštumo metu kyla dėl aukšto kraujo spaudimo, cukrinio gestacinio diabeto, antsvorio, placentos funkcijos sutrikimo, vaisiaus būklės patologijų. Tokiais atvejais gimdymas tampa vidutinės ar net aukštos rizikos ir čia būtina kvalifikuota gydytojo akušerio ginekologo, neonatologo, anesteziologo pagalba. Tokiais sudėtingais atvejais akušerė dirba komandoje ir atlieka visus gydytojo nurodymus.
Mažos rizikos nėščioji, atvykusi į klinikos Priėmimo skyrių, konsultuojama ginekologo, kuris ir sprendžia gimdymo rizikos laipsnį. Nusprendęs, jog gimdymas nekels jokios rizikos nei gimdyvei, nei į pasaulį ateinančiam naujagimiui, ginekologas informuoja gimdyvę, kad jos gimdymą ir vaikelio gimimą prižiūrės akušerė.
Per metus buvo pora atvejų, kai nėščioji atsisakė gimdyti vien akušerės priežiūroje ir pasirinko, kad gimdyme dalyvautų ir akušeris ginekologas.
Gydytojo pagalba visada šalia
Kai gimdyvė sutinka gimdyti prižiūrima vien akušerės, ji pasitinka savo pacientę ir kartu praleidžia visus tris gimdymo laikotarpius ir pirmas dvi valandas po gimdymo. Akušerė pildo visus reikiamus dokumentus, pati vertina sąrėmių intensyvumą, gimdos kaklelio vėrimąsi, naujagimio širdies veiklą, mamos gyvybines funkcijas.
J. Gražulienė sako, jog ne kiekvienas gimdymas, prasidėjęs sklandžiai, taip ir pasibaigia. Iškilus problemų, kviečiamas gydytojas. Gydytojo priežiūra būtina ir tada, kai gimdyvė nusprendžia nebekentėti skausmo ir prašo epidurinio nuskausminimo.
"Ypač pavojinga, kai pastebime, jog blogėja vaikučio tonai ar prasideda kraujavimas. Tokiu atveju mažos rizikos gimdymas gali būti perkvalifikuojamas į vidutinės ar net sunkios rizikos gimdymą", – sako J. Gražulienė.
Gydytojai akušeriai ginekologai gelbsti visais komplikuotais atvejais, prireikus atlieka Cezario pjūvio operaciją.
Nors naujagimis ateina į akušerės rankas, gimimo laukia ir gydytoja neonatologė, kurios pagalbos gali prireikti naujagimiui.
Pakito atmosfera gimdykloje
Kai mažos rizikos gimdymas baigiasi sklandžiai, akušerės dėmesys skiriamas naujagimiui. Įprastai ji nukerpa virkštelę, apšluosto naujagimį ir jį padeda mamai ant krūtinės. Taip pat pamoko gimdyvę žindymo subtilybių.
Už tai, kad Moters ir vaiko klinikoje skatinamas natūralus maitinimas, klinikai suteiktas Naujagimiui palankios ligoninės vardas. Akušerės pažymi, kad su naująja praktika pasikeitė ir gimdyklos atmosfera.
J. Gražulienė sako, kad akušerės tapo labiau pasitikinčios savimi, gimdymas būna ramus, budintys gydytojai visada paklausia, ar nereikia pagalbos ir už tai akušerės jiems dėkingos. Metų praktika parodė, kad akušerės savo darbą atlieka puikiai.
"Dabar akušerės nebelaukia gydytojo nurodymo – jos pačios viską moka, viską žino ir viską gimdykloje padaro pačios, – sako E. Bogužienė ir pažymi, kad gimdyvės jaučiasi saugios, bendraudamos su viena akušere, ja labiau pasitiki. – O gimdykloje tai ir yra svarbiausia: pasitikėjimas, abipusis supratimas, ramybė ir susiklausymas."
Tobulėti gali ir toliau
Lietuvos Respublikos ir Šveicarijos Konfederacijos fondo bei Respublikinės Šiaulių ligoninės lėšomis įgyvendinta programa, kurios dėka nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių priežiūrai sukurtos dar geresnės sąlygos, o medikams suteikta dar daugiau galimybių tobulėti bei dirbti pagal vieningas Europos Sąjungos metodikas.
Moters ir vaiko klinikoje yra įrengta simuliacijos klasė – gimdymo palatos erdvė su būtiniausia medicinos įranga, naujagimių muliažais.
Mokymų metu buvo parengti trys instruktoriai, galintys rengti komandinius mokymus šioje simuliacijos klasėje. Pasak E. Bogužienės, akušerės šioje klasėje gali atnaujinti, kartotis ir tobulinti mokymų metu įgytas žinias, pasimokyti retų situacijų. Daug dėmesio skiriama naujagimiui gaivinti, skubiai akušerijos pagalbai bei darbui komandoje.
